روانشناسی فردینوتیفیکیشن

چرا تنهایی برای سلامتی خطرناک است؟

خط سلامت: احساس تنهایی، مقوله ای کاملا متفاوت از تنهایی واقعی است؛ به گونه ای که فرد علیرغم بودن در جمع دوستان و آشنایان، بازهم احساس تنهایی و انزوا می کند.

به گزارش خط سلامت عواملی مانند افسردگی منجر به برانگیختن احساس تنهایی می شود.

احساس تنهایی و افسردگی

گاهی یک نفر با حضور در جمع دوستان، خانواده و حتی در مسافرت نیز احساس تنهایی می‌کند اما چنین احساسی در افراد دلایل مختلفی دارد. احساس تنهایی، به‌ویژه زمانی که مزمن باشد، با بسیاری از مشکلات سلامتی، ازجمله شرایط سلامت روان (مانند اضطراب و افسردگی) و شرایط سلامت جسمی (مانند سکته، بیماری قلبی و چاقی) مرتبط است و تحقیقات نشان می‌دهد که تنهایی باعث افزایش درد می‌شود.

احساس تنهایی نه‌تنها ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های روانی مانند افسردگی باشد بلکه این احساس ممکن است منجر به ایجاد اضطراب، افسردگی و انزوا شود.

عوامل موثر بر احساس تنهایی

یکی از دلایل احساس تنهایی، عادت به‌تنهایی در طول فرایند رشد است.

افرادی که عادت به‌تنهایی دارند نه‌تنها با حضور در جمع حالشان بهتر نمی‌شود بلکه ممکن است دچار اضطراب شوند. افراد معمولاً هنگامی‌که دچار اضطراب می‌شوند، سعی می‌کنند از عواملی که باعث اضطرابشان شده فاصله بگیرند؛ یکی از این عوامل اضطراب‌آور، ارتباطات فردی است.

عوامل تأثیرگذار در ایجاد احساس تنهایی در افراد متفاوت است، به همین دلیل چنین افرادی حتماً باید مورد ارزیابی روانشناسی بالینی قرار بگیرند تا پس از شناخت علت این احساس، مورد درمان قرار بگیرند.

احساس تنهایی در نوجوانان

احساس تنهایی ممکن است از اوایل کودکی به دلیل سبک تربیتی و پرورشی کم‌کم شکل بگیرد اما معمولاً این احساس در دوران نوجوانی شدت پیدا می‌کند زیرا در دوران نوجوانی معمولاً افراد تصور می‌کنند که از طرف دیگران درک نمی‌شوند و به همین دلیل دچار احساس تنهایی می‌شوند.

والدین درصورتی‌که احساس کردند نوجوانشان دچار احساس تنهایی شده است، حتماً باید این مسئله را جدی گرفته و به دنبال درمان و ارزیابی شناختی آن باشند چراکه بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند باعث تثبیت این رفتار در نوجوان شود

احساس تنهایی را جدی بگیرید

انسان‌ها ذاتاً دوست دارند ‌زمان‌هایی را به خودشان اختصاص داده و تنها باشند. این تمایل به تنهایی و خلوت کردن با خود، در افراد طبیعی است؛ مثلاً گاهی می‌بینیم نوجوانی از حضور در جمع اجتناب می‌کند و گاهی در مهمانی‌ها حاضر نمی‌شود، این عدم حضور در جمع اگر محدود باشد و تکرار نشود، طبیعی بوده و همه ما حق‌داریم که زمان‌هایی را به خودمان اختصاص دهیم اما چنانچه فرد در خیلی از مواقع تمایل به‌تنهایی داشته باشد و این مسئله در فرد شدت پیدا کند و عملکرد فرد را پایین بیاورد، این می‌تواند نشان‌دهنده افسردگی باشد. در چنین شرایطی فرد باید تحت درمان‌های روان‌شناختی قرار بگیرد.

 ازدواج، داروی رفع احساس تنهایی نیست

ازدواج نمی‌تواند افراد را از احساس تنهایی نجات دهد. ازدواج افراد را در یک موقعیت جدید قرار می‌دهد، به همین دلیل فرد اوایل ازدواج حال خوبی را تجربه می‌کند اما باگذشت مدتی، فرد، به لحاظ روانی، به تنظیمات کارخانه بازمی‌گردد و ویژگی‌ها فرد کم‌کم ظاهر می‌شود

غلبه بر احساس تنهایی

معمولاً افرادی که احساس تنهایی می‌کنند خیلی به دنبال درمان نمی‌روند و تصور می‌کنند این احساس، یک احساس طبیعی است. برای مقابله با احساس تنهایی توصیه می شود این است که افراد تا جایی که می‌توانند در جمع قرار بگیرند. برخی از راه های ساده برای غلبه لر احساس تنهایی عبارت است از:

بودن در جمع

یکی از موارد کمک‌کننده در درمان احساس تنهایی ثبت‌نام در باشگاه ورزشی و کلاس‌های خودیاری است زیرا حضور در این کلاس‌ها منجر به افزایش ارتباطات فردی می‌شود.

تغذیه مناسب

یکی دیگر از موارد مقابله با احساس تنهایی خوردن غذاهای مغذی، ورزش و خواب کافی است. لذا سعی کنید غذاهایی بخورید که برای تقویت سلامت روحی و جسمی مفید است مثل غذاهای حاوی ویتامین C، کلسیم، اسیدهای چرب امگا 3، فولات، پتاسیم، ویتامین B1 (تیامین)، فیبر و پروتئین. بدن خود را حداقل 30 دقیقه در روز حرکت دهید و کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید، مانند پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری و… . سعی کنید حداقل 7 ساعت بخوابید و مدیتیشن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید تا به پاک‌سازی ذهن شما کمک کند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن