روانشناسی فردینوتیفیکیشن

سندرم خستگی مزمن با 6 علامت سراغ تان می آید / ببینید سندرم خستگی مزمن دارید؟

خط سلامت: سندرم خستگی مزمن یکی از مسایل مرتبط با سلامت روان است.

به گزارش خط سلامت سندرم خستگی مزمن، سال‌ها و حتی تمام طول عمر باقی می ماند؛ در مقابل علائم سندرم خستگی مزمن کوتاه مدت بعد از مدتی درمان می شود.

علایم سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن با علایم خاصی خود را نشان می دهد، شایع ترین علایم سندرم خستگی مزمن عبارت است از:

خستگی شدید و مقاومت ناپذیر

خستگی ناشی از سندرم خستگی مزمن شدید است. این خستگی افراطی، با استراحت کردن رفع نمی شود؛ به علاوه عملکرد فرد در ابعاد مختلف زندگی تحت تاثیر این اختلال قرار می گیرد.

کسالت ناشی از فعالیت

افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن، بعد از انجام هر  فعالیتی اعم از فکری و جسمی ، احساس خستگی شدید می کنند، به عبارت دیگر علایم سندرم خستگی مزمن بعد از انجام فعالیت در آن ها تشدید می شود.

سرگیجه

سندرم خستگی مزمن، منجر به تجربه سرگیجه می شود؛ به گونه ای که ایستادن یا نشستن در افراد مبتلا به این سندرم سرگیجه را در بی دارد.

خواب بی کیفیت

بی کیفتی خواب در سندرم خستگی مزمن به این موضوع اشاره دارد که این افراد بعد از خواب شب، حتی اگر کامل باشد، احساس نشاط و رفع خستگی نمی کنند.

کاهش حافظه و توجه

احساس ضعف عضلانی

سندرم خستگی مزمن از چه سنی شروع می شود؟

افراد در هر سنی ممکن است دچار سندرم خستگی مزمن شوند، برخی مطالعات نشان داده است کودکان ممکن است دچار این اختلال شوند. سندرم خستگی مزمن در زنان دو تا چهار برابر شایع‌تر است و بیشتر در افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله دیده می‌شود.

عوامل موثر بر سندرم خستگی مزمن

تحقیقات نشان داده است برخی عوامل، احتمال ابتلا به سندرم خستگی مزمن را افزایش می دهد. این عوامل شامل:

عفونت‌ها

برخی افراد بعد از یک بیماری دچار سندرم خستگی مزمن می‌شوند. یک‌دهم افرادی که به ویروس اپشتین بار، ویروس تب رودخانه راس یا باکتری کوکسیلا بورنتی مبتلا می‌شوند، دچار علائم سندرم خستگی مزمن خواهند شد. ابتلا به ویروس کووید ۱۹ نیز یکی از عوامل ایجاد سندروم خستگی مزمن در برخی افراد است.

ژنتیک

محققان دریافته‌اند در برخی موارد فردی که در خانواده سابقهٔ سندرم خستگی مزمن را دارد استعدادش در ابتلا به سندرم خستگی مزمن بیشتر است. اما تاکنون هیچ ژنی که قطعاً مسئول این بیماری باشد شناخته نشده است.

هورمون‌ها

هیپوتالاموس مرکزی در مغز است که هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که تعادل درونی بدن (هومئوستازی) را حفظ می‌کنند. اختلالات خواب، عفونت‌ها، سموم، استرس فیزیکی یا ذهنی، رژیم غذایی نادرست و عوارض خودایمنی می‌توانند سبب نوساناتی در هورمون‌ها شوند و این شیوهٔ بدن برای محافظت از خودش جهت کاهش نیاز به انرژی در بدن است که منجر به خستگی می‌شود.

تغییرات سیستم ایمنی

سیستم ایمنی افرادی که سندرم خستگی مزمن دارند ظاهراً تا حدودی مختل است؛ اما هنوز معلوم نیست آیا این اختلال در سیستم ایمنی بدن در ابتلا به سندرم خستگی مزمن نقش دارد یا خیر.

استرس فیزیکی یا روانشناختی

برخی افراد این‌طور می‌گویند که کمی قبل از شروع علائم، استرس فیزیکی یا هیجانی قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.

درمان سندرم خستگی مزمن

تحقیقات نشان داده است درمان رفتاری شناختی و ورزش مداوم، میزان خستگی ناشی از سندرم خستگی مزمن را کاهش می دهد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن