روانشناسی فردینوتیفیکیشن

رقص موجب آرامش است

تاثیر رقص بر سلامت روان

خط سلامت: رقص با سلامت روانی رابطه مستقیم دارد. روانشناسان در تحقیقات متعدد دریافته اند که رقص موجب هماهنگی ذهن و بدن شده و با ترشح هورمون های شادی بخش به سلامت روحی و روانی کمک می کند.

تاریخچه رقص درمانی

به گزارش خط سلامت حرکت درمانی نوعی درمان کهن است که برای هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته؛ این نوع درمان نه به اسم امروزی بلکه با عنوان یک آئین برای درمان بیمارن کاربرد داشته که روی باروری، بیماری و زمان مرگ فرد تاثیر گذار بوده است.

Tina Keller-Jenny و سایر روانپزشکان هم دوره وی را می توان از پیشگامان عرصه حرکت درمانی به شمار آورد، این افراد کسانی بودند که در دهه 1940 میلادی تمارینی را برای این روش ابداع کرده و از آنها بهره بردند. به گفته یونگ (روانشناس/ 1916) رقص جنبشی نشئات گرفته از تخیل فعال فرد است. این نظریه در دهه 1960 میلادی توسط یکی از پیشگامان عرصه رقص درمانی یعنی Mary Whitehouse توسعه بیشتری یافت.

زمان تاسیس اولین سازمان رقص درمانی مربوط به سال 1950 میلادی می باشد که در این زمان این نوع درمان به عنوان یک روش حرفه ای شناخته شد که بنیانگذار آن Marian Chace بود.

اصول و تئوری

تئوری رقص درمانی اساساً بر این عقیده استوار است که بدن و ذهن در تعامل هستند. هر دو حرکت آگاهانه و نا خود آگاه فرد براساس فرضیه ذهن دوگانه گرا بر عملکرد کلی وی تأثیر می گذارد، همچنین نوع حرکات فرد شخصیت و ذهنیت وی را بروز خواهد داد.

به همین دلیل این روش درمانی نه بر اساس رابطه کلامی بلکه بر اساس زبان بدن می باشد؛ به عقیده درمانگران حرکات فرد نشئات گرفته از احساسات درونی وی می باشند و همین عامل به تنهایی شرح حال کاملی از وضع روانشناختی فرد را در اختیار درمانگر قرار می دهد.

نوعی دیگر از درمان، انجام حرکات بداهه است؛ با استفاده از این روش علاوه بر اینکه فرد خود را بروز می دهد ممکن است حرکات جدیدی نیز ابداع شود که می توانند بسیار مفید باشند. همچنین با برقراری ارتباط بین درمانگر و فرد تحت درمان هر دو فرد با انجام اینگونه حرکات قادر به درک یکدیگر خواهند شد.

یکپارچگی جسم و ذهن

رقص درمانی با بکارگیری و استفاده از یکپارچگی جسم، ذهن و روح فرد نوعی تمامیت را برای وی به ارمغان می آورد. یکی از مهم ترین نیاز های فیزیکی و ذهنی بدن تخلیه انرژی است؛ در این روش درمانی تخلیه انرژی از واکنش های عظلانی و به وسیله رقصیدن انجام خواهد گرفت.

رقص درمانی  برای مقاصد مختلفی بکار گرفته می شود که یکی از کاربردی ترین آنها بهبود مهارت های اجتماعی و ایجاد روابطی پویا است؛ این نوع درمان به فرد کمک می کند تا بتواند یک شخصیت پویا و اجتماعی را از خود در جامعه به نمایش بگذارد.

رقص درمانی با سایر روشهای درمانی توانبخشی متفاوت است، زیرا امکان بیان خلاق را فراهم می کند و روشی جامع تر است، به این معنا کهفرد رفتاری همه جانبه را از خود بروز می دهد؛ رفتاری با تمام ابعاد وجود یعنی ذهن، جسم و روح.

روش و شیوه بکار گیری

حرکات و روش های بکار گرفته شده در حرکت درمانی یا رقص درمانی یک پایه نظری ثابت دارند برای مثال روانشناسی انسانی، درمان های تلفیقی، درمان های رفتار شناختی، اگزیستانسیال درمانی و غیره. بسته به فرد و اختلال مورد نظر ممکن فرد درمانگر رویکرد متفاوتی را در پیش بگیرد.

علاوه بر مبنای روان درمانی در کار درمانگران، ممکن است رویکرد های مختلفی برای حرکت و رقص به کار بکار گرفته شود. در این نوع درمان ممکن است برخی درمانگران برای بهبود شرایط فرد از رقص هایی همچون باله، رقص های محلی و … بهره ببرند، اما پایه این نوع درمان بر اساس حرکات خلاقانه و و با استفاده از بداهه سازی صورت می گیرد.

در اینجا قصد داریم تا بکار گیری این روش را توسط Bonnie Meekums، یکی از متخصصین رقص درمانی مورد بررسی قرار دهیم:

مرحله اول: آماده سازی و گرم کردن برای رقص درمانی

در اینجا لازم است تا فضایی امن و بدون هچگونه مانعی که سبب ایجاد حواس پرتی در فرد شود تهیه گردد. پس از آن یک رابطه حمایتی بین درمانگر و فرد دچار اختلال ایجاد گردیده و فرد شرکت کننده با با حرکات آشنا می شود.

مرحله دوم: پرورش

رهبر به طور شفاهی شرکت کننده را ترغیب می کند تا به سمت تصاویر نا خود آگاهی که در ذهن وی وجود دارد هدایت شود و یک محیط داخلی را برای خود ایجاد کند، یک فضای آرام که در آن به انجام حرکات خواهد پرداخت.

مرحله سوم: اشراق و روشنایی

فرایندی که از طریق آگاهی آگاهانه از طریق گفتگو با شاهد ادغام می شود خود اندیشی است که در آن شرکت کننده انگیزه های نا خود آگاه را کشف و برطرف می کند، که باعث افزایش آگاهی از خود در فرد می شود؛ افزایش آگاهی از خود می تواند اثرات مثبت و منفی متفاوتی را در پی داشته باشد.

مرحله پایانی: ارزیابی

در مورد بینش،اهمیت و میزان تاثیر گذاری درمان برای پایان دادن به دوره درمانی آماده شوید.

مکانیسم های پیشنهادی

فرضیه های مختلفی در این رابطه ارائه شده است و افراد می توانند با بکار گیری آنها از مزایای آن بهره ببرند. از جمله فواید بسیار مثبت رقص درمانی نمود های اجتماعی این نوع درمان است که در قسمت های مختلف این مقاله به آن اشاره شده است. همچنین استفاده از موسیقی تاثیر گذاری این نوع درمان را دوچندان کرده است.

پژوهشگران بر این باورند  استفاده از موسیقی می تواند موجب کاهش درد، اضطراب و همچنین افزایش آرامش در فرد تحت درمان باشد. همچنین شما برای رقصیدن به آموزش نیاز خواهید داشت، محققان بر این باورند که آموزش های فیزیکی فواید مختلفی را از جنبه های روانشناختی برای فرد در پی خواهد داشت.

برای اغلب افراد رقصیدن نوعی تفریح لذت بخش است؛ تفریح همراه با درمان و نوعی ارتباط غیر کلامی که سبب می شود تا احساساتتان را به بهترین شکل ممکن بروز دهید؛ این نوع درمان به ویژه برای افراد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر توصیه می شود.

مطالعات و بررسی های صورت گرفته

طی یک بررسی با عنوان حرکت درمانی و اسکیزوفرنی که در سال 2013 توسط Cochrane صورت گرفت، منجر شد تا این نتایج بدست آیند:

متاسفانه تعداد افراد شرکت کننده در این مطالعه به حد کافی نبود و به همین دلیل نمی توان این نوع درمان را برای این اختلال رد و یا تائید کرد.

مطالعه دیگری نیز در این زمینه در رابطه با بیمارن مبتلا به سرطان در سال 2015 صورت گرفت: یافته های حاصل از مطالعات فردی نشان می دهد که رقص درمانی یا حرکت درمانی ممکن است تأثیر مفیدی بر کیفیت زندگی، جراحی سوماتیکی (یعنی پریشانی ناشی از درک عملکرد بدن) و قدرت زنان مبتلا به سرطان سینه داشته باشد.در طی جدید ترین بررسی که توسط Cochrane برای بررسی تاثیر حرکت درمانی و تاثیر آن بر افسردگی صورت گرفت نتایج زیر حاصل شد: هیچ مدرکی مبتنی بر اثر بخشی و یا سوء اثر بخشی این نوع درمان حاصل نشد؛ مهم ترین نتیجه کسب شده این بود که این نوع درمان تاثیر بسیار مثبتی بر عملکرد اجتماعی افراد دارد اما از آنجا که این از یک مطالعه با کیفیت روش شناختی پایین بود این نتایج قابل استناد نخواهند بود.

طی بررسی دیگری که در زمینه بیماری پارکینسون و تاثیر حرکت درمانی یا رقص درمانی بر آن صورت گرفت مشخص کرد که بیشترین الزامات برنامه های ورزشی را برای بیماران مبتلا به پارکینسون برآورده می کند. مزایایی همچون بهبود عملکرد راه رفتن، تعادل و بالا بردن کیفیت زندگی؛ البته ابن نتایج در مطالعات کوتاه مدت یافت شد و برای بررسی تاثیر بلند مدت آن هنوز شواهدی در دسترس نیست.

طی آخرین بررسی های Cochrane در رابطه با رقص درمانی مشخص شد این نوع درمان هیج نوع ثمر بخشی بر علائم رفتاری، اجتماعی، شناختی و احساسی افراد مبتلا به زوال عقل در پی نخواهد داشت.

تحقیقات نشان می دهند  استفاده از رقص به عنوان یک روش درمانی چندین کارکرد مغز را به طور هم زمان فعال می کند که از جمله می توان به فعالیت های حرکتی، ذهنی، موسیقیایی و عاطفی اشاره کرد.

طی یک مطالعه تحقیقاتی انجام شده بر روی سالمندان و ببرسی نحوه تاثیر فعالیت های فیزیکی بر میزان پیشرفت و یا پیشگیری از ابتلا به زوال عقل، محققان دریافتند تقریبا هیچکدام از فعالیت های مانند گلف و یا پیاده روی هیچگونه تاثیری بر روند زوال ندارند.

اما این رقص درمانی یا حرکت درمانی بود که توانست تاثیری 76% را از خود نشان دهد! دلیل آن نیز واضح است، رقصیدن به صورت همزمان چندین ناحبه از مغز را به عمل وا می دارد و همین موضوع موجب تقویت عملکرد این عضو از بدن می شود.

همچنین بر اساس یافته ها رقص درمانی می تواند برای کودکانی که مورد آزار و اذیت نیز قرار گرفته اند مفید باشد، این روش درمانی نوعی درمان حمایتی برای این افراد به شمار می آید. پس از مطالعاتی که بر روی دختری که مورد آزار قرار گرفته بود مشخص شد که این فرد پس از شرکت در کلاس های رقص درمانی روند بهبودی مثبتی را پشت سر گذاشته است و همچنین میزان اعتماد بنفس نیز در وی افزایش یافته است. محقق دیگری تأثیرات رقص درمانی را در رابطه با کودکانی که در معرض سوءاستفاده قرار گرفته اند و ارتباط آنها با مادران را تحت بررسی قرار داده است. در طی این مطالعه مادران و فرزندانشان قبل از مورد بررسی قرار گرفته و سوالاتی از آنها پرسیده شد.

پس از برگزاری جلسه درمانی و حرکت درمانی نیز دوباره همان سوالات از افراد پرسیده شد؛ نتایج نشان ازایجاد پیوند قوی تر بین مادر و فرزند و بود.

همچنین مطالعات صورت گرفته بر روی افراد مبتلا به اضطراب نشان داد حرکت درمانی یا رقص درمانی می تواند به عنوان یک روش درمانی مفید برای این افراد بشمار بیاید.

مطالعه دیگر بر روی کودکانی انجام شد  دچار نوعی بی نظمی و یا بد رفتاری بودند، این کودکان پس از شرکت در جلسات درمانی مهارت های اجتماعی قوی تری را کسب کردند و نیز مشارکت بیشتری را در کار های تیمی از خود نشان دادند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن