روانشناسی فردینوتیفیکیشن

آیا استرس سن را بالا می برد؟ / این یافته حیرت انگیز است

خط سلامت: سن بیولوژیکی با استرس افزایش می یابد و پس از بهبودی بازیابی می شود.

به گزارش خط سلامت طبق یک مطالعه جدید، سن بیولوژیکی انسان در پاسخ به اشکال مختلف استرس افزایش سریعی را تجربه می‌کند که پس از بهبودی از استرس معکوس می‌شود. این تغییرات در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاهی از روزها یا ماه‌ها، بر اساس ساعت‌های پیری اپی ژنتیکی مستقل متعدد رخ می‌دهند.

به چالش کشیدن سن بیولوژیکی

جیمز وایت، از دانشکده پزشکی دانشگاه می‌گوید: این یافته از سن سیال، نوسان‌پذیر و انعطاف‌پذیر، تصور دیرینه یک مسیر صعودی یکطرفه و یکطرفه سن بیولوژیکی را در طول زندگی به چالش می‌کشد. گزارش‌های قبلی به احتمال نوسانات کوتاه‌مدت در سن بیولوژیکی اشاره کرده‌اند، اما این سوال که آیا چنین تغییراتی برگشت‌پذیر هستند، تاکنون ناشناخته باقی مانده است.

تصور می‌شود سن بیولوژیکی موجودات به طور پیوسته در طول دوره زندگی افزایش می‌یابد، اما اکنون واضح است که سن بیولوژیکی به طور غیرقابل حذفی با سن تقویمی مرتبط نیست. افراد می توانند از نظر بیولوژیکی بزرگتر یا جوانتر از سن تقویمی شان باشند. علاوه بر این، شواهدنشان می‌دهد که سن بیولوژیکی می‌تواند تحت تأثیر بیماری، درمان دارویی، تغییرات سبک زندگی و قرار گرفتن در معرض مسایل محیطی باشد.

سن بیولوژیکی و رویدادهای زندگی

وادیم گلادیشف از دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: با وجود اذعان گسترده مبنی بر اینکه سن بیولوژیکی حداقل تا حدودی انعطاف‌پذیر است، میزان تغییرات قابل برگشت سن بیولوژیکی در طول زندگی و رویدادهایی که باعث ایجاد چنین تغییراتی می‌شوند ناشناخته باقی می‌مانند.

برای رفع شکاف دانش، محققان از قدرت ساعت‌های متیلاسیون DNA استفاده کردند که بر اساس مشاهده این که سطوح متیلاسیون مکان‌های مختلف در سراسر ژنوم به طور قابل پیش‌بینی در طول سن تقویمی تغییر می‌کند، ابداع شدند. آنها تغییرات سن بیولوژیکی را در انسان در پاسخ به محرک های استرس زا اندازه گیری کردند.

سن بیولوژیکی و استرس

نتایج نشان داد سن بیولوژیکی ممکن است در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاهی در پاسخ به استرس افزایش یابد، اما این افزایش گذرا است و پس از بهبودی از استرس به سمت خط پایه بازمی‌گردد.

جسی پوگانیک از دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: افزایش سن بیولوژیکی پس از قرار گرفتن در معرض خون پیر با گزارش‌های قبلی از تغییرات مضر مرتبط با افزایش سن در روش‌های تبادل خون هتروکرونیک مطابقت دارد. با این حال همانطور که مشاهده کردیم، برگشت پذیری چنین تغییراتی هنوز گزارش نشده است. سایر موقعیت های طبیعی نیز ممکن است باعث ایجاد تغییرات برگشت پذیر در سن بیولوژیکی شوند.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، تغییرات گذرا در سن بیولوژیکی نیز در طول جراحی بزرگ، بارداری و COVID-19 در انسان رخ داد. به عنوان مثال بیماران تروما افزایش شدید و سریعی در سن بیولوژیکی پس از جراحی اورژانسی را تجربه کردند. با این وجود، این افزایش معکوس شد و سن بیولوژیکی در روزهای بعد از جراحی به حالت اولیه بازگردانده شد. به طور مشابه، افراد باردار بهبودی سن بیولوژیکی پس از زایمان را با سرعت‌ها و مقادیر متفاوت تجربه کردند، و یک داروی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی به نام توسیلیزوماب، بهبود سن بیولوژیکی بیماران کووید-19 در حال نقاهت را افزایش داد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن