روانشناسی فردینوتیفیکیشن

تماشای آثار هنری چه تاثیری بر سلامت روانی دارد؟ / روانشناسان می گویند آنلاین ببینید

خط سلامت: تماشای آثار هنری ، مانند آنچه در موزه های دیده می شود، منجر به افزایش شادی و آرامش می شود.

به گزارش خط سلامت طبق مطالعاتی که اخیرا انجام شده است، تماشای آثار هنری، یک منبع مهم برای لذت بصری است؛ به علاوه انسان ها با تماشای آثار هنری فاخر، برای پیدا کردن معنا در زندگی، تشویق می شوند که منجر به افزایش شادی و آرامش می شود.

تاثیر تماشای آثار هنری

انجام فعالیت هنری و تماشای آثار هنری، می تواند تاثیر مثبتی بر روحیه داشته باشد. امروزه محققان روی چیزی تمرکز کرده اند که به آن هنر آنلاین گفته می شود. سوال این است که آیا توجه به هنر آنلاین، آثار هنری مانند نقاشی های روی صفحه مانیتور یا گوشی هوشمند، منجر به افزایش نشاط و آرامش روانی می شود؟

در یک مطالعه، گروهی از شرکت کنندگان آثار یک نمایشگاه هنری را به صورت حضوری و گروهی دیگر بصورت آنلاین مشاهده کردند. آنها با پر کردن یک پرسشنامه، اطلاعاتی در مورد وضعیت روانشناختی خود، میزان لذتی که هنگام تماشای نقاشی ها احساس می‌کردند و اینکه چقدر این تجربه را معنادار می‌دانستند، ارائه کردند. نتایج حاکی از بهبود قابل توجهی در احساسات و سطح اضطراب افراد بود.

هنر آنلاین ؛ افزایش آرامش

مک‌کنزی تروپ، از دانشگاه وین می‌گوید: مشاهده هنر آنلاین، منبعی برای افزایش آرامش روانی است که باعث پیدا کردن معنا در زندگی می شود.

زیبایی شناسی

یک مطالعه نشان داده است برخی افراد، بیشتر از دیگران پذیرای هنر هستند و از تماشای آثار هنری، لذت بیشتری می برند. این ویژگی را می توان با استفاده از معیاری به نام پاسخگویی زیبایی شناختی پیش بینی کرد.

پاسخگویی زیبایی شناختی چگونگی واکنش مردم به محرک های زیبایی شناختی متنوع، مانند هنر و طبیعت را توصیف می کند.

چه کسانی از هنر آنلاین بیشتر بهره می برند؟

افراد با سطوح بالای درک هنری و پاسخ زیبایی شناختی، به دلیل تجربیات هنری معنادار، از تماشای هنر آنلاین بیشتر سود می برند.

یافته های مطالعات اخیر که از اثرات مثبت هنر آنلاین بر وضعیت روانشناختی افراد حمایت می کند؛ به ویژه برای کسانی که قادر به بازدید حضوری از موزه ها نیستند، مانند کسانی که مشکلات سلامتی دارند، مفید است.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن