اخبارروانشناسی فردی

یک عامل روانی مهم در ابتلا به سرطان

طول عمر استرس با افزایش شدید خطر سرطان مرتبط است.

به گزارش خط سلامت یک مطالعه جدید هشدار می دهد با گذشت زمان، مردان و زنانی که تحت استرس مزمن هستند، با خطر قابل توجهی برای مرگ در نتیجه سرطان روبرو هستند.

بر اساس این گزارش یافته های مزکور از تجزیه و تحلیل بیش از سه دهه داده های ایالات متحده از یک نظرسنجی فدرال سلامت و تغذیه بدست آمده است. پس از تنظیم تعدادی از عوامل تاثیرگذار – از جمله نژاد، جنسیت و سابقه پزشکی قبلی – محققان دریافتند به استرس مادام العمر باعث افزایش ۱۴ درصدی در خطر مرگ ناشی از سرطان می شود.

نویسنده اصلی این پژوهش دکتر جاستین مور توضیح داد این پیوند مدیون مفهومی است که به عنوان ” بار آلوستاتیک ” شناخته می شود که معیاری از استرس تجمعی یا فرسودگی بدن است که به دلیل آنچه مور به عنوان «استرس‌های دوره زندگی» توصیف می‌کند، ایجاد می شود.

مور، استادیار برنامه پیشگیری، کنترل سرطان و سلامت جمعیت در کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا و مرکز سرطان جورجیا در آتلانتا، خاطرنشان کرد: سطوح بار آلوستاتیک را می توان با اعداد اندازه گیری کرد. برای انجام این کار، متخصصان به چندین شاخص بیولوژیکی کلیدی نگاه می کنند که با هم نشان می دهد چگونه استرس بر بدن تأثیر می گذارد.

این شاخص‌های فرسودگی شامل داشتن شاخص توده بدنی بالا ( BMI )، که نشانگر کلیدی برای چاقی است. فشار خون بالا؛ سطح قند خون یا کلسترول بالا؛ ویا سطح بالای آلبومین در خون است.

تیم مور برای مشاهده اینکه چگونه چنین شاخص‌هایی ممکن است بر مرگ‌های ناشی از سرطان تأثیر بگذارد، داده‌های نظرسنجی سلامت سراسری را که بین سال‌های ۱۹۸۸ و ۲۰۱۹ ، بررسی کردند.

، نظرسنجی ها مربوط به بیش از ۴۱۰۰۰ فرد بزرگسال بود. بیش از هفت نفر از هر ۱۰ نفر سفیدپوست، حدود ۱۳٪ سیاه پوست و تقریباً ۹٪ اسپانیایی بودند.

محققان سپس ارتباط بین بار آلوستاتیک بالا و خطر مرگ ناشی از سرطان را به روش‌های مختلفی مورد سنجش قرار دادند.

محققان گزارش دادند، بدون تعدیل عوامل مخدوش کننده بالقوه (مانند سن، نژاد، جنسیت، درآمد و سطح تحصیلات)، افرادی که بار آلوستاتیک بالایی داشتند، ۲٫۴ برابر بیشتر از افرادی که بار آلوستاتیک پایین داشتند، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند.

مور گفت: استرس تجمعی با خطر مرگ ناشی از سرطان مرتبط است.

مور گفت اتخاذ راهبردهای بهداشت عمومی و بالینی برای کاهش استرس مزمن و التهاب بسیار مهم است.

وی افزود که تحقیقات بیشتری برای روشن شدن خطرات خاص سرطان و بررسی نقش استرس در پیامدهای سرطان مورد نیاز است.

در سال ۲۰۱۷، دکتر زوفلاخت پس از یک مطالعه بزرگ در دانشگاه کلمبیا  ارتباط قوی مشابهی بین استرس و خطر سکته مغزی به میزان قابل توجهی یافت.

در مورد ارتباط خاص بین استرس، خطر ابتلا به سرطان و پیشرفت سرطان، زوفلاخت پیشنهاد کرد که استرس ممکن است سیستم ایمنی را کمتر قادر به شناسایی و مبارزه با سرطان در حین رشد کند.

به طور گسترده تر، او گفت، تأثیر استرس هنوز به طور کامل درک نشده است.

زوفلاخت گفت: به نظر می رسد که اثرات مضر بی شماری می تواند روی سیستم قلبی عروقی و آن دسته از فرآیندهایی که به سلول های سرطانی اجازه رشد می دهند وجود داشته باشد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن