اخبار

دوقطبی/کدام منطقه مغز دو قطبی ها متفاوت است

دوقطبی واژه ای است که این روزها زیاد به گوش می رسد و سرچ می شود و یک وحشت عجیب در ذهن بسیاری از افراد با شنیدن واژه دو قطبی شکل می گیرد.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت دوقطبی نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانی است. در بزرگترین مطالعه علمی روی دوقطبی که با تصویربرداری ام.آر.آی صورت گرفت، مشخص شد افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، نواقصی در مغز دارند. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند.

سن ابتلا به دو قطبی

اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوایل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا می‌کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که مهمترین انواع آن اختلال دوقطبی نوع یک و اختلال دو قطبی نوع دو است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال حاضر بیش از ۶۰ میلیون نفر در جهان از این اختلال رنج می‌برند. پیش از این به دلیل فقدان بررسی کامل، محققان مسائل ارثی و ژنتیکی را مهم‌ترین دلایل بروز این بیماری قلمداد می‌کردند.

مغز بیماران دوقطبی

به گزارش خط سلامت، دانشمندان دانشگاه اسلو موفق شدند تغییرات اساسی و مشهودی را که در مغز افراد دارای اختلال دوقطبی وجود دارد، مشخص کنند. در این تحقیق ۷۶ مرکز تحقیقاتی و ۲۶ گروه علمی و تحقیقاتی مختلف از سراسر جهان همکاری داشته‌اند. در این تحقیق بیش از ۶۵۰۰ اسکن ام.آر.آی مورد بررسی قرار گرفت که ۲۴۴۷ مورد از آنها برای بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی و ۴۰۵۶ مورد نیز متعلق به افراد سالم بود. در بررسی‌ها مشخص شد که کاهش ماده خاکستری در بیماران دوقطبی به شدت مشهود است و این کاهش بیشتر در دو بخش لوب فرونتال و لوب تمپورال مغز رخ داده که مسؤول مهار احساسات و هیجانات هستند.

نقشه مغز دوقطبی ها

لوب فرونتال بیشترین تعداد نورون‌های حساس به دوپامین را داراست و محتوای شخصیتی، چاره‌یابی، هیجانات، تمرکز، داوری، سخن گفتن و حرکات ارادی از کارکردهای این بخش از مغز هستند. لوب تمپورال یکی از چهار لوب اصلی مغز است و ذخیره حافظه جدید، پردازش اطلاعات حواس شنوایی و بینایی، درک زبان و سازماندهی از کارکردهای این بخش از مغز هستند. کاهش این ماده در بیمارانی که سابقه جنون نیز داشتند، بسیار بیشتر از سایر بیماران بود. نکته قابل توجه دیگر این بود که بیمارانی که تحت درمان با استفاده از لیتیوم قرار گرفته بودند، وضعیت بهتری نسبت به سایرین داشتند.

دکتر “اوله آندراسون” ( Ole A. Andreassen)، محقق ارشد این تحقیق گفت: ما موفق شدیم برای اولین بار یک نقشه مشخص برای ساختار مغزی افراد دوقطبی تهیه کنیم. محققان امیدوارند بتوانند تاثیرات درمان‌های مختلف برای این بیماری را بررسی کنند و بتوانند روش‌های موثرتری برای بهبود این بیماران ارائه کنند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
Need Help? Chat with us