بارداریزوج و خانواده

پسرزاها زودتر می میرند

پسردارشدن علاوه بر دردسرهایی که دارد از عمر مادران کم می کند. این یافته محققان ممکن است شادی پسردارشدن را در ذهن زنان کاهش دهد. اخیراً یک تحقیق نشان داده است پسردارشدن بطور متوسط ۸ ماه و نیم از عمر مادر کم می کند. البته این مساله  تأثیری بر عمر پدر ندارد.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت این تحقیق توسط دکتر اکولوژیست سامولی هیلی از دانشگاه تورکو در فنلاند و دکتر ویرپی لوما از دانشگاه شفیلد در بریتانیا منتشر شده است و آنها در این مورد می گویند: پسردارشدن موجب کاهش زندگی مادران پس از زایمان می شود. نمونه های این پژوهش مربوط به زنانی است که در قرن های ۱۷ تا ۲۰، در ۸ بخش مختلف فنلاند زندگی می کردند. این دوره زمانی دوره ای است که اغلب افراد جامعه کشاورز بوده و به مراقبت پزشکی مدرن یا کنترل جمعیت دسترسی نداشتند.

محققین دریافتند مادری که شش پسر به دنیا می آورد بطور متوسط ۳۲٫۴ سال پس از تولد کوچکترین پسرش زنده می ماند، در حالی که مادری که دختر به دنیا می آورد، تقریباً ۳۳٫۱ سال پس از تولد کوچکترین دخترش زنده می ماند.

هیلی می گوید: دلایل اجتماعی و فرهنگی هم در این میان نقش داشتند. پسران بزرگسال شاید برای رفاه حال والدین مفید باشند و در بعضی از کشورها نرخ بقا را افزایش دهند، ولی دختران در کشورهای دیگر مفیدترند. در قرن هجدهم و نوزدهم در فنلاند، دختر در بسیاری از مسئولیت های خانگی مادر به او کمک می کرد و بدین ترتیب امید به زندگی او را افزایش می داد. البته پدرها تحت تأثیر قرار نمی گرفتند، زیرا زاد و ولد بر بدن شان تأثیری ندارد.

با این حال هیلی می گوید:  این تحقیق نشان می دهد هر چه پسر بیشتری داشته باشید، میزان بقای شما بعد از زایمان کمتر است. از لحاظ زیست شناسی، پسردارشدن در مقایسه با دختر داشتن هزینه بیشتری هم دارد و این هم دلیل دیگری بر عمر کوتاه تر است.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن