روانشناسی 45+

آلزایمر را در خواب عمیق نمی بینید

در طول خواب عمیق به نظر می رسد مغز مواد زائدی را که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهند ازبین می برد.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت تحقیقات نشان می دهد که در طول خواب عمیق مغز با کاهش سطح بتا آمیلوئید و گره های تاو که دو مشخصه اصلی بیماری آلزایمر هستند روبه رو می شود به گفته متخصصان خواب عمیق از مغز محافظت می کند.در طول خواب عمیق به نظر می رسد مغز مواد زائدی را که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهند ازبین می برد و تحقیقات نشان می دهد که در طول خواب عمیق مغز با کاهش سطح بتا آمیلوئید و گره های تاو که دو مشخصه اصلی بیماری آلزایمر هستند روبه رو می شود به گفته متخصصان خواب عمیق از مغز محافظت می کند.
پرفسور واکر استاد علوم اعصاب در دانشگاه برکلی می گوید این تحقیق ارتباط بین کم خوابی و مشکلات طولانی مدت حافظه و تفکر را مورد بررسی قرار داد و ما متوجه شدیم که بین خواب عمیق و زوال عقل و آلزایمر رابطه معناداری وجود دارد.

وی افزود: زمانی که فرد درخواب عمیق قرار دارد دمای بدن کاهش پیدا کرده و مغز شروع به تولید امواج آهسته و موزون می کند.
متخصصان٣٢نفر را که در ٧٠سالگی قرارداشتند مورد مطالعه قرار دادند و با استفاده از اسکن مغزی سطح بتا آمیلوئید آنها را مورد سنجش قرار دادند
مطالعات دیگر نشان داده است کمبود خواب عمیق با سطح بالاتری از میزان گره های تاو مرتبط است که در سلول های مغزی افراد مبتلا به آلزایمر گره های سمی ایجاد می کنند.
دانشمندان در مورد این که چرا خواب عمیق روی بتا آمیلوئید وگره های تاو تاثیر داشته و آنها را کم می کنند ایده هایی دارند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن