روانشناسی 45+

آلزایمر با این عامل روانی رابطه تنگاتنگ دارد

اضطراب ممکن است اختلال شناختی خفیف، بیماری آلزایمر را تسریع کند. اسکن مغز نشان داد که بیمارانی که به بیماری آلزایمر رسیده اند حجم هیپوکامپ و قشر آنتروینال در آنها کاهش یافته است.

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت  بر اساس مطالعه ها اضطراب با افزایش میزان پیشرفت از اختلال شناختی خفیف به بیماری آلزایمر مرتبط است. بیماری آلزایمر نشان دهنده یک بحران عمده بهداشت عمومی در سراسر جهان است. تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری از سال ۲۰۰۰ بیش از دو برابر شده است و در حال حاضر پنجمین علت اصلی مرگ و میر در میان افراد بالای ۶۵ سال در ایالات متحده است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ابتدا از اختلال شناختی خفیف رنج می برند. کاهش توانایی های شناختی مانند حافظه و مهارت های تفکر با پیری همراه است. اضطراب در بیماران با اختلال شناختی خفیف به طور مکرر مشاهده شده است اگرچه نقش آن در پیشرفت بیماری آلزایمر به خوبی شناخته نشده است.

نویسنده ارشد مطالعه، ماریا ویتوریا اسپامپیناتو، دکتر رادیولوژی در دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی (MUSC) در چارلستون گفت: “ما می دانیم که کاهش حجم در مناطق خاصی از مغز عاملی است که پیشرفت بیماری آلزایمر را پیش بینی می کند. در این مطالعه ما می خواستیم ببینیم که آیا اضطراب تاثیری بر ساختار مغز دارد، یا اینکه آیا اثر اضطراب مستقل از ساختار مغز در حمایت از پیشرفت بیماری است.”

شرکت کنندگان شامل ۳۳۹ بیمار با میانگین سنی ۷۲ سال و مبتلا به بیماری آلزایمر بود. هر فرد یک تشخیص اولیه از اختلال شناختی خفیف داشت. ۷۲ نفر به بیماری آلزایمر پیشرفت کردند در حالی که ۲۶۷ بیمار ثابت ماندند. محققان برای تعیین حجم پایه هیپوکامپ و قشر انتورینال از دو منطقه مهم برای شکل گیری حافظه  ام آر آی گرفتند. آنها همچنین از نظر آلل ApoE4 که شایع ترین عامل خطر ژنتیکی برای بیماری آلزایمر است را آزمایش کردند. اضطراب با نظرسنجی های بالینی اندازه گیری شد. همانطور که انتظار می رفت، بیمارانی که به بیماری آلزایمر پیشرفت کرده بودند، به طور قابل توجهی حجم کمتری در هیپوکامپ و قشر انتورینال و فرکانس بیشتری از آلل ApoE4 داشتند. از همه قابل توجه تر محققان دریافتند که اضطراب به طور مستقل با کاهش شناختی ارتباط دارد.

جنی ال اولبر گفت: “بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف با علائم اضطراب سریعتر از افراد فاقد اضطراب به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند”. ارتباط بین علائم اضطراب و پیشرفت سریعتر آن به بیماری آلزایمر فرصتی برای بهبود غربالگری و مدیریت بیماران مبتلا به نقص شناختی خفیف زودرس است.

دکتر اسپامپیناتو گفت: “ما باید ارتباط بین اختلالات اضطرابی و کاهش شناخت را بهتر درک کنیم. ما هنوز نمی دانیم که آیا اضطراب یک علامت برای آلزایمر است یا اینکه اضطراب به کاهش شناخت کمک می کند. اگر در آینده توانستیم دریابیم که اضطراب در واقع باعث پیشرفت آلزایمر می شود، باید با توجه بیشتری اختلالات اضطرابی را در سالمندان بررسی کنیم. ”

اولبر افزود: “جمعیت سالمندان به طور روزمره در بسیاری از بیمارستان ها از نظر افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد، اما شاید این جمعیت آسیب پذیر نیز باید از نظر اختلالات اضطرابی ارزیابی شود. افراد میانسال و سالخورده که سطح اضطراب بالایی دارند ممکن است از مداخله چه در درمان رفتاری دارویی و چه در  اختلالات شناختی، با هدف کاهش رشد شناختی بهره مند شوند.” برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن