روانشناسی فردی

آلودگی هوا مغز را کوچک می کند

پیوند عمده ای بین آلودگی هوا و اختلالات عصبی وجود دارد

 آلودگی هوا با سلامت روان انسان چه ارتباطی دارد؟ تحقیقات زیادی در مورد ارتباط بین سلامت انسان و جهان طبیعی انجام شده است. مطالعه ای که اخیراً در The Lancet Planetary Health منتشر شده است ثابت کرد  آلودگی هوا ، اختلالات عصبی را تشدید می کند.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت، این مطالعه  روی روش هایی که آلاینده های PM 2.5 بر مغز تأثیر می گذارند متمرکز شده است ، که بیشتر به دلیل ذرات ریز است که از قدرت دفاعی  می کاهد.  مدیر اجرایی بنیاد جهانی علوم اعصاب ، می گوید: “به سرعت آشکار می شود که محیط  نقش زیادی در سلامت و سلامت مغز ما دارد. آلاینده ها و سموم اطراف در التهاب مغز نقش دارند.آنها توانایی ما را برای مقابله با عفونت یا التهاب کاهش می دهد و ما را در معرض تحلیل رفتن مغز قرار می دهد. “

تأثیر آلودگی هوا بر سلامتی 

بسیاری از پیامدهای منفی بهداشتی در معرض آلودگی هوا وجود دارد ، چه برای مدت زمان طولانی و چه برای مدت زمان کوتاه. عوارض جانبی ممکن است حاد تا مزمن باشد و احتمال تأثیر در بزرگسالان ، کودکان و بارداری را به دنبال دارد.

بث گاردینر روزنامه نگار محیط زیست و نویسنده کتاب زندگی و نفس در عصر آلودگی هوا می گوید: “وقتی آلودگی هوا در یک مکان بالا می رود ، حملات قلبی بالا می رود ، سکته های مغزی افزایش می یابد ، سرطان ، زایمان زودرس ، مرده زایی ، لوسمی در کودکان …افزایش می یابد. “

محققان داده های سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ را که در بیمارستان بستری شده بودند ، تجزیه و تحلیل کردند. داده ها نشان داد بین افزایش PM 2.5 و بستری شدن در بیمارستان های پارکینسون ، آلزایمر و سایر زوال عقل ها ارتباط  خطی وجود دارد . این امر احتمالاً به دلیل روش هایی است که در آن آلودگی باعث افزایش استرس اکسیداتیو و تخریب عصبی می شود. آن ها  می گویند  ” کوهی از شواهد نشان می دهد که چگونه PM 2.5 می تواند اثرات قلبی عروقی و تنفسی بر جمعیت داشته باشد  همه اینها با مرگ و میر زودرس مرتبط است. “

PM2.5 چیست؟

PM 2.5 یک طبقه بندی آلاینده است که سازمان حفاظت محیط زیست تعریف می کند: “ذرات ریز استنشاق ، با قطرهایی که به طور کلی ۲٫۵ میکرومتر و کوچکتر هستند.”اندازه ذرات در هوا و جو متفاوت است و آنها می توانند شامل طیف وسیعی از ترکیبات شیمیایی باشند. PM 2.5 ، همچنین به عنوان ذرات ریز قابل استنشاق شناخته می شود ، نام دیگری برای ریز ذرات است که توانایی استنشاق و جذب عمیق در ریه ها را دارند. سلین می گوید ، “PM 2.5 یک اصطلاح چتر برای تمام ذرات بسیار ریز موجود در جو است و ۲٫۵ نامیده می شود زیرا اندازه آنها کوچکتر از ۲٫۵ میکرون است.”

چه عواملی باعث آلودگی هوا می شود؟

حتی اگر دانشمندان و فعالان محیط زیست در مورد اهمیت کاهش تولید گازهای گلخانه ای به خاطر سلامت کلی ما بحث کرده اند ، اما میزان تأثیر احتمالی آلودگی هوا  روی بدن ما می تواند نگران کننده باشد.

گاردینر می گوید  “این امر به گونه ای غیرقابل مشاهده است که گفته می شود کسی در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست نداده است … ما چنین اتفاقی را نمی بینیم ، اما این میزان مرگ و میر انواع مختلف را افزایش می دهد. تنوع تأثیرات چیزی است که مرا شوکه کرده است. “

وی با اشاره به میزان بالاتری از آلودگی در مناطقی که عمدتا سیاه پوست نشین است ، اهمیت شناخت نژادپرستی محیطی را بیان می کند. همچنین بین آلودگی هوا و دیابت و چاقی ارتباط وجود دارد که هر دو شیوع بالایی در جامعه سیاه پوستان دارند.

چه چیزی به آلودگی هوا کمک می کند؟

گاردینر می گوید  اساساً آلودگی هوا ناشی از موارد حمل و نقل. میزان ترافیک ، اتومبیل ، اتوبوس نیروگاه های برق است.  گاردینر معتقد است برای اینکه سطح آلودگی هوا به طرز چشمگیری تغییر کند ، باید مقررات سختگیرانه ای برای شرکت ها وضع شود ، زیرا آنها تولید کننده اصلی انتشار گازهای سمی هستند.

دانشمندان و محققان امیدوارند که در کنار مقررات ، داده های حاصل از مطالعات باعث تغییر در رویه های مراقبت های بهداشتی شود. “به خاطر مغز ، یافته های تحقیقاتی باید در سیاست های عمومی از جمله بهداشت ، محیط زیست و استانداردهای ایمنی مورد توجه قرار گیرد. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن