زوج و خانوادهعشق و خیانت

زخم های عاطفی/شکست عشقی و زخم عاطفی را چگونه ترمیم کنم

خط سلامت: الهه حسین پور: زخم های عاطفی درست در زمان به پایان رسیدن یک رابطه خود را نشان می دهند گاهی پایان یک رابطه زمانی روی می دهد که فرد متوجه می شود دوست داشتن به تنهایی کافی نیست ، گاهی نیز یک فرد بطور ناگهانی طرد شده و تنها می ماند و در این شوک ناگهانی نمی داند با چه کا ر کند و دسته سوم نیز افرادی هستند که در روابط عاطفی دائم می بخشند و می گویند این مهلت آخری بود که به او دادم.

به گزارش خط سلامت بعد از تمام این زخم های عاطفی افراد دنبال این هستند که سریع بهبود یابند و همه چیز به اصطلاح به روال گذشته درآید.اما واقعیت این است که هیچ معجزه ای در کار نیست زیرا پس از یک رابطه فرد دچار وابستگی دچار شوک تنهایی می شود و بدن در این زمان واکنش های زیستی و رفتاری خاصس را نشان می دهد. در این خلا عاطفی فرد استرس و اضطراب را لمس کرده و بر اثر ترشح هورمون کورتیزول و آدرنالین حالت آماده باش در بدن ایجاد می شود و درد جدایی در این مرحله در فرد احساس می شود.پژوهش ها نشان می دهد درد جدایی درست مربوط به مناطقی از مغز است که هنگام یک جراحت و یا ضربه به عضوی از بدن روی می دهد.

شدت زخم های عاطفی

تحقیقات نشان می دهد هر چه مدت و عمق رابطه بیشتر باشد زخم های عاطفی کاری تر هستند و فرد نیاز دارد تا مدت زمان بیشتری داشته باشد تا به بهبود برسد .با این حال توان فرد و تلاش او برای رسیدن به بهبود این زخم عاطفی نیز مساله مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. توجه به نکات زیر در بهبود زخم های عاطفی موثر است.

قطع کامل ارتباط

موثرترین شیوه برای رسیدن به آرامش قطع کامل ارتباط است. هر تماس به‌ هر بهانه‌ای بهبودی را به ‌تاخیر می‌اندازد. پژوهش ها بیانگر آن است که حتی نگاه کردن به عکس شریک عاطفی مراکز مرتبط با درد را در مغز فعال می‌کند. ندیدن، صحبت نکردن و تماس نداشتن با کسی‌که عاشقانه دوستش داشته‌اید، سخت است. ولی هر تماسی زمان بهبود زخم های عاطفی را به‌ عقب می‌اندازد.افراد در این زمان فکر می کنند باید دلیل رفتن و ….. را بفهمند و هر طور شده جبران کنند ولی با این کار تنها زخم های عاطفی دوباره شکافته شده و سرباز می کنند و دردها دوباره گریبانگیر خواهند شد. پس باید فرد تنها بر روی خود تمرکز کند و آرامش را در درون خود پیدا کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن