روانشناسی فردی

زبان بدن/احساسات پنهان را اینگونه کشف کنید

خط سلامت: نازنین صدر: زبان بدن به سیگنال های غیرکلامی اشاره دارد که برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می شود. به گفته کارشناسان ، این سیگنال های غیرکلامی قسمت عظیمی از ارتباطات روزانه را تشکیل می دهند. از حالت های صورت گرفته تا حرکات بدن ، چیزهایی که گفته نمی شوند ولی می توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل کنند.

به گزارش خط سلامت درک زبان بدن مهم است ، اما توجه به نشانه های دیگر نیز ضروری است. در بسیاری از موارد باید به عنوان یک گروه به سیگنال ها نگاه کنید تا اینکه فقط روی یک عمل واحد تمرکز کنید.  وقتی می خواهید زبان بدن را تفسیر کنید ، به دنبال چه چیزی باید باشید.

حالات چهره

یک فرد فقط با حالات صورت اش چقدر توانایی انتقال دارد. لبخند می تواند نشان دهنده تأیید یا خوشبختی باشد. اخم می تواند نشانه عدم تأیید یا ناراحتی باشد. در برخی موارد حالت های چهره ممکن است احساسات واقعی را در مورد یک موقعیت خاص نشان دهد. در حالی که می گویید احساس خوبی دارید ، ممکن است ظاهر صورت شما خلاف این را بگوید.

فقط چند نمونه از  احساساتی  که می توانند از طریق حالت های چهره بیان شوند عبارتند از:

 • خوشبختی
 • غمگینی
 • عصبانیت
 • تعجب
 • انزجار
 • ترس
 • گیجی
 • هیجان
 • میل
 • تحقیر

بیان صورت فرد حتی می تواند در تعیین اطمینان یا اعتقاد ما به گفته های فرد کمک کند. یک مطالعه نشان داد که قابل اعتمادترین حالت چهره شامل کمی بالا آمدن ابرو و لبخند است. این بیان هم دوستی و هم اعتماد به نفس را بیان می کند.

محقق پاول اکمن انواع حالت های صورت را که به عواطف خاصی از جمله شادی ، خشم ، ترس ، تعجب و غم مرتبط است ، نشان می دهد. حتی تحقیقات نشان می دهد ما در مورد هوش افراد بر اساس چهره و بیان آنها قضاوت می کنیم. یک مطالعه نشان داد افرادی که صورت باریک و بینی برجسته تری دارند،به احتمال زیاد به عنوان باهوش درک می شوند. همچنین افرادی با بیان خندان و شاد، باهوش تر از افراد با عصبانیت ارزیابی شدند.

از چشم ها غالباً به عنوان “پنجره های روح” یاد می شود زیرا قادر به آشکار کردن چیزهای زیادی در مورد احساس یا فکر کردن فرد است. همانطور که با شخص دیگری در مکالمه هستید ، توجه به حرکات چشم ها بخشی طبیعی و مهم از روند ارتباطات است. برخی از موارد رایجی که ممکن است مشاهده کنید شامل این است که آیا افراد در تماس مستقیم چشمی هستند یا از نگاه جلوگیری می کنند ، چقدر چشمک می زنند یا مردمک چشم آنها گشاد است. هنگام ارزیابی زبان بدن ، به علائم  زیر توجه کنید.

نگاه خیره

وقتی شخصی هنگام مکالمه مستقیماً به چشمان شما نگاه می کند ، این نشان دهنده علاقه و توجه وی است . با این حال ، تماس چشمی طولانی مدت می تواند احساس خطر ایجاد کند. از طرف دیگر ، قطع ارتباط چشمی و نگاه مکرر به دور ممکن است نشان دهنده حواس پرتی،ناراحتی و یا تلاش برای پنهان کردن احساسات واقعی فرد باشد.

چشمک زدن

پلک زدن طبیعی است، اما باید به این نکته نیز توجه کنید که آیا فرد زیاد پلک می زند یا خیلی کم. وقتی افراد احساس ناراحتی می کنند،معمولاً با سرعت بیشتری پلک می زنند. پلک زدن مکرر ممکن است نشان دهد شخصی عمداً در تلاش است حرکات چشم خود را کنترل کند.

اندازه مردمک چشم

اندازه مردمک چشم می تواند یک سیگنال ارتباطی غیرکلامی بسیار ظریف است. در حالی که سطح نور در محیط ، گشاد شدن مردمک چشم را کنترل می کند ، اما گاهی اوقات احساسات نیز می توانند باعث ایجاد تغییرات کوچکی در اندازه مردمک شوند به عنوان مثال مردمک چشمان بسیار گشاد می تواند نشان دهنده علاقه یا حتی تحریک فرد باشد.

دهان

بیان و حرکات دهان نیز در خواندن زبان بدن ضروری است به عنوان مثال  جویدن لب پایین ممکن است نشانگر این باشد که فرد احساس نگرانی ، ترس یا عدم امنیت را تجربه می کند. پوشاندن دهان ممکن است تلاشی باشد برای ادب در صورت خمیازه کشیدن یا سرفه کردن باشد، اما ممکن است تلاشی برای پوشاندن  عدم تأیید باشد. لبخند ممکن است واقعی باشد ، یا ممکن است برای بیان شادی کاذب ، کنایه یا حتی بدبینی به کار رود.

هنگام ارزیابی زبان بدن ، به سیگنال های دهان و لب زیر توجه کنید:

 • لبهای فشرده:سفت شدن لب ها ممکن است نشان دهنده عدم رضایت ، عدم تأیید یا بی اعتمادی باشد.
 • گاز گرفتن لب :گاهی اوقات افراد هنگام نگرانی ، اضطراب یا استرس لب های خود را گاز می گیرند.
 • پوشاندن دهان: هنگامی که افراد می خواهند یک واکنش احساسی را پنهان کنند ، ممکن است دهان خود را بپوشانند تا از نمایش لبخند یا لبخند جلوگیری کنند.
 •  تغییرات جزئی در دهان نیز می تواند شاخص های ظریفی از احساس فرد باشد. هنگامی که دهان کمی چرخانده می شود ، ممکن است به این معنی باشد که فرد احساس خوشبختی یا خوش بینی می کند. از طرف دیگر دهان کمی رو به پایین نشانگر غم و اندوه عدم تأیید است.

حرکات می توانند برخی از مستقیم ترین و بارزترین سیگنال های زبان بدن باشند. تکان دادن ، اشاره و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی ، همه بسیار معمول و قابل درک هستند. برخی از حرکات ممکن است فرهنگی باشد ، بنابراین دادن انگشت شست یا نشانه صلح در کشور دیگر ممکن است معنای کاملاً متفاوتی داشته باشد.

مثال های زیر فقط چند حرکت رایج و معانی احتمالی آنها است:

 • مشت گره کرده  می تواند در بعضی شرایط خشم یا همبستگی را نشان می دهد.
 • انگشت شست و شست به پایین  اغلب به عنوان حرکات تأیید و عدم تأیید استفاده می شود.
 •  حرکت “خوب” که با لمس انگشت شست و اشاره در یک دایره و در حالی که سه انگشت دیگر را گسترش داده اید ، می تواند به معنای “خوب” یا “خوب” استفاده شود. با این حال ، در برخی از مناطق اروپا نماد هیچ بودن و در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی نماد یک حرکت مبتذل است.
 • علامت V که با بلند کردن انگشت اشاره و میانه و جدا کردن آنها برای ایجاد V شکل ایجاد می شود ، به معنای صلح یا پیروزی در برخی کشورها است. در انگلستان و استرالیا ، این نماد هنگامی که پشت دست رو به بیرون باشد معنای توهین آمیز به خود می گیرد.
بازوها و پاها

دست ها و پاها نیز می توانند در انتقال اطلاعات غیرکلامی مفید باشند. عبور از بازوها می تواند نشان دهنده حالت دفاعی باشد. بازوها را نزدیک به بدن نگه می دارد ممکن است تلاشی برای به حداقل رساندن توجه باشد.

هنگام ارزیابی زبان بدن ، به برخی از علائم زیر که ممکن است دست ها و پاها منتقل کنند توجه کنید:

 • دستان ضربدری  ممکن است نشان دهد که فرد احساس دفاعی ، محافظت از خود یا بسته شدن می کند.
 • ایستادن با دستانی که روی باسن قرار گرفته می تواند نشانه آمادگی و کنترل فرد باشد ، یا احتمالاً نشانه پرخاشگری است .
 • قرار دادن دست پشت دست  ممکن است نشانگر احساس کسالت ، اضطراب یا حتی عصبانیت در فرد باشد.
 • ضربه سریع انگشتان یا تکان دادن ناخن می تواند نشانه بی حوصلگی و سرخوردگی فرد باشد.
 • پاهای صلیبی می تواند نشان دهد که فرد احساس تعطیل یا نیاز به حریم خصوصی دارد.
حالت بدنی

وضعیت بدنی  اطلاعات زیادی در مورد احساس فرد به شما منتقل کند و همچنین نکاتی در مورد ویژگی های شخصیتی مانند اعتماد به نفس ، گشودگی یا خضوع در فرد را نشان می دهد. صاف نشستن به عنوان مثال ممکن است نشان دهنده تمرکز فرد و توجه به اتفاقات باشد. از طرف دیگر نشستن با بدن خمیده به جلو می تواند دلالت بر بی حوصلگی یا بی اعتنایی فرد باشد.

هنگامی که می خواهید زبان بدن را بخوانید ، سعی کنید به برخی از سیگنال هایی که وضعیت فرد می تواند ارسال کند ، توجه کنید.

 • حالت باز  شامل باز نگه داشتن تنه بدن و در معرض قرار گرفتن آن است. این نوع حالت بیانگر دوستی ، گشودگی و تمایل است.
 • حالت بسته شامل پنهان کردن تنه بدن است که اغلب با قوز به جلو و نگه داشتن دست و پاها روی هم قرار گرفته است. این نوع حالت می تواند شاخص خصومت ، عدم دوستانه بودن و اضطراب باشد.
فضای شخصی

آیا تا به حال شنیده اید که کسی به نیاز خود به فضای شخصی اشاره کند؟ آیا تا به حال احساس راحتی نمی کنید وقتی کسی کمی نزدیک به شما می ایستد؟

اصطلاح پروگزمیکس ، که توسط انسان شناس ادوارد تی هال ابداع شد ، به فاصله بین افراد هنگام تعامل اشاره دارد. همانطور که حرکات بدن و حالات صورت می تواند اطلاعات زیادی غیر کلامی را به شما انتقال دهد ، فضای جسمی بین افراد نیز می تواند چنین باشد.

هال  چهار سطح  فاصله اجتماعی را توصیف کرد که در موقعیت های مختلف رخ می دهد.

فاصله نزدیک: ۱۵ تا ۴۵ سانتیمتر

این سطح از فاصله جسمی غالباً نشان دهنده رابطه نزدیکتر یا راحتی بیشتر بین افراد است. این معمولاً در هنگام تماس صمیمی مانند در آغوش گرفتن ، نجوا ، یا لمس اتفاق می افتد.

فاصله شخصی: ۴۵ تا ۱۲۰ سانتیمتر

فاصله جسمی در این سطح معمولاً بین افرادی رخ می دهد که اعضای خانواده یا دوستان نزدیک هستند. هرچه افراد در هنگام تعامل راحت تر بایستند می تواند نشان دهنده میزان صمیمیت در روابط آنها باشد.

فاصله اجتماعی: ۱۲۰ تا ۳۶۰سانتیمتر 

این سطح از فاصله جسمی غالباً با افراد آشنا استفاده می شود. با کسی که نسبتاً خوب او را می شناسید  مانند همکاری که او را چندین بار در هفته می بینید ، ممکن است در تعامل در فاصله نزدیکتر احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

در مواردی که شخص مقابل را به خوبی نمی شناسید ، مانند راننده تحویل پستی که فقط یک بار در ماه می بینید ، فاصله ۳۰۰ تا ۳۶۰ سانتیمتر فوت راحت تر احساس می شود.

فاصله عمومی: ۳۶۰ تا ۷۵۰ سانتیمتر

فاصله جسمی در این سطح اغلب در شرایط سخنرانی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. صحبت در مقابل کلاسی از دانش آموزان یا ارائه سخنرانی در محل کار نمونه های خوبی از چنین شرایطی است.

یادآوری این نکته نیز مهم است که سطح فاصله شخصی که افراد برای احساس راحتی از آن نیاز دارند ، می تواند از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت باشد.

یکی از نمونه های ذکر شده ، تفاوت بین افراد با فرهنگ لاتین و کسانی که از آمریکای شمالی هستند. مردم کشورهای لاتین هنگام تعامل در حالی که احساس راحتی بیشتری دارند هنگام ایستادن در کنار یکدیگر احساس راحتی می کنند در حالی که افراد آمریکای شمالی به فاصله شخصی بیشتری نیاز دارند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن