سلامت جنسیعشق و خیانت

اختلال نعوظ/ اختلال نعوظ چگونه درمان می شود

متخصصان می گویند اختلال نعوظ تا سال 2025 دو برابر می شود

خط سلامت: هما مسافر: عدم دستیابی به نعوظ مردان را آزار می دهد. اختلال نعوظ در گذشته ناتوانی جنسی مردانه نامیده می شد و اکنون رسماً به عنوان اختلال نعوظ (ED) شناخته می شود و به طور نگران کننده ای شایع است. در یک بررسی جهانی که در سال ۲۰۱۹ توسط آنا کسلر و همکارانش انجام شده است نرخ های مختلف از ۱۳ تا ۷۱ درصد برای هر کشور گزارش شده است. شیوع اختلال نعوظ در  آمریکای شمالی ۲۱٪ و در کشورهای مختلف اروپایی بین ۱۷٪ و ۶۵٪ است.

اختلال نعوظ دلایل مختلفی دارد و هر دو عامل بیولوژیکی و روانشناختی در اختلال نعوظ نقش دارند. به عنوان مثال اختلال نعوظ در مردان مبتلا به افسردگی شیوع بیشتری دارد . درجاتی از اختلال نعوظ بسیاری از مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. بررسی ۲۰۱۹ توسط آنا کسلر و همکارانش خاطر نشان کرد با افزایش سن اختلال نعوظ افزایش می یابد. در سال ۱۹۹۹ ، Işik Ayta و همکارانش شیوع جهانی ۱۵۲ میلیون نفر را با اختلال نعوظ تخمین زدند و پیش بینی کردند که این میزان تا سال ۲۰۲۵ دو برابر شود. علاوه بر پیری عمومی ، اختلال نعوظ با بیماری های قلبی عروقی ، دیابت ، مشکلات پروستات ، اختلالات روانپزشکی ، الکل ، استعمال دخانیات ، مصرف سیگار در ارتباط است .

اختلال نعوظ به آترواسکلروز متصل است زیرا تغییرات جریان خون به آلت تناسلی را منعکس می کند. از این رو احتمالاً با سطح کلسترول نیز مرتبط است. مینگ وی و همکارانش نتایج مطالعه ای را که برای آزمایش این موضوع طراحی شده بود ، در مقاله ای در سال ۱۹۹۴ گزارش کردند. آنها داده های ۳،۲۵۰ مرد ۲۶-۸۳ ساله را که هنگام معاینه اولیه به اختلال نعوظ مبتلا نبودند ، تجزیه و تحلیل کردند و پس از آن به طور متوسط ​​۲ سال تحت نظر قرار گرفتند. در طی پیگیری ، اختلال نعوظ در ۷۱ نفر از این مردان تشخیص داده شد. پس از بررسی مشخص شد  خطر اختلال نعوظ با کلسترول به طور قابل توجهی افزایش می یابد. در مقابل ، با افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا ، خطر به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

مدل های حیوانی

مدل های حیوانی اغلب به طور قابل توجهی در توسعه درمان های پزشکی کمک می کنند. اگرچه یافتن نمونه های حیوانی با اختلال نعوظ دشوار است ، اما استثناهایی وجود دارد. در سال ۲۰۱۲ ، جیمز ویلیامز و همکارانش اطلاعات جوندگان ، خرگوش ها ، سگ ها و نخستی های غیر انسان را بررسی کردند. همانطور که کورت وینگاند در مقاله ای در سال ۱۹۸۹ بیان کرد ، ماکاک های دم دراز مورد اصلی هستند. این وضعیت با تغذیه ماکاک با یک رژیم غذایی غنی از کلسترول به مدت ۲تا ۵ سال انجام شد.

مایکل آدامز و همکارانش پس از مشاهده ماکاک های دم دراز با آترواسکلروز ناشی از رژیم غذایی ، در سال ۱۹۸۴ گزارشی از نعوظ و انزال ناموفق را در نرهای بالغ گزارش کردند که در آن رگهای سخت شده مانع خون رسانی به آلت تناسلی  می شد. ماکاک های مبتلا به تصلب شرایین در حین تعاملات جنسی نقایص قابل توجهی نشان دادند. معاینه رگهای خونی تأمین کننده آلت تناسلی ، انسداد مانع از افزایش قابل توجه جریان خون مورد نیاز برای نعوظ را نشان داد.

۲۵ سال بعد جورج کریست و همکارانش هشت ماکای دم بلند مرد با آترواسکلروز ناشی از رژیم غذایی مشاهده کردند و داده های پایه ای را برای رفتارهای جنسی آنها ثبت کردند که به طور جداگانه با یک ماده آزمایشگاهی در قفس قرار گرفتند. سپس ناقل حامل ژن مخصوص افزایش عملکرد عضلات صاف به  آلت تناسلی نرها تزریق شد. به دنبال انتقال ژن ، “تغییرات چشمگیر” در رفتار جنسی و عملکرد نعوظ نرها رخ داد: تعداد و مدت نعوظ به طور قابل توجهی افزایش یافت.

شاید این روش امیدوار کننده  برای درمان بیماری اختلال نعوظ انسان اعمال شود . با این حال  انتقال ژن به ندرت در آزمایشات بالینی ارزیابی شده است و هنوز نگرانی های اساسی در این مورد وجود دارد که باید برطرف شود.

اختلال نعوظ و ویتامین D

تأثیرات گسترده کمبود ویتامین D بر سلامت انسان و تولید مثل ،پوست و  گردش خون ، عروق سفت شده ، فشار خون بالا و حملات قلبی دیده شده است. بنابراین انتظار می رود که پیوندهایی به اختلال نعوظ داشته باشد.

آلساندرا باراسی و همکارانش در مقاله ای در سال ۲۰۱۴ میزان  ویتامین D را در خون  ۱۴۳ بیمار اختلال نعوظ بررسی کردند.بیماران مبتلا به اختلال نعوظ شدید به طور قابل توجهی ویتامین D پایین تری از بیماران با اختلال نعوظ خفیف بودند.

این یافته ها همه شامل همبستگی هایی است که نمی تواند علت را از نتیجه تشخیص دهد. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم آیا مکمل ویتامین D می تواند عملکرد نعوظ را بهبود بخشد یا خیر. مقاله ۲۰۱۸ توسط جیکامو تیراباسی و همکارانش ، بر اساس یک مطالعه طولی روی ۴۱ مرد که به دنبال مراقبت های پزشکی برای اختلال عملکرد جنسی قبل و بعد از درمان جایگزینی ویتامین D بودند ، جواب داد. بیماران به طور مکرر دوزهای خوراکی زیادی دریافت کردند تا اینکه سطح خون ۲۵-هیدروکسی ویتامین D3 به ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر رسید و بین ۹ تا ۱۲ ماه به طول انجامید. افزایش ویتامین D در گردش خون و بهبود عملکرد نعوظ به طور معنی داری رابطه مثبت داشت.

نظرات نهایی

اختلال نعوظ به طور شگفت انگیزی در بین جمعیت های انسانی شایع است. این احتمالاً یکی دیگر از “بیماری های تمدن” است که در اجداد  ما وجود ندارد. در دنیای امروز ، قطعاً اختلال نعوظ باعث کاهش باروری مردان می شود. در گزارشی در سال ۲۰۱۷ در  مطالعه بیمارستان دانشگاه قاهره ۲۰۰ زوج نابارور را با ۲۰۰ زوج بارور مقایسه کردند مردان در زوج های نابارور در مقیاس عملکرد نعوظ امتیازات کمتری داشتند. مردان کاهش تدریجی وابسته به سن در سطح تستوسترون و تولید اسپرم  را نشان می دهند چیزی شبیه به یائسگی . برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
Need Help? Chat with us