روانشناسی فردی

ویروس کرونا مغز را تغییر می دهد

ویروس کرونا مغز را تغییر می دهد با چه روش های درمانی می توان مغز را نجات داد

 علاوه بر اختلالات خلقی علائم متداول ویروس کرونا و COVID-19 شامل خستگی،سردرد،از دست دادن حافظه و مشکلات توجه است.ممکن است دلایل زیادی برای این تغییرات مغزی وجود داشته باشد از جمله التهاب و مشکلات عروقی مغز (سندرم ناشی از اختلال در خونرسانی به مغز).

تحقیقات نشان می دهد ویروس ممکن است از طریق پیاز بویایی مغز جلویی به مغز دسترسی پیدا کند که برای پردازش بو بسیار مهم است. از دست دادن بویایی در بسیاری از بیماران مبتلا به ویروس کرونا و COVID-19 یک علامت است . پیاز بویایی علاوه بر ارتباط گسترده با سایر مناطق مغز ، سرشار از ماده شیمیایی دوپامین است که برای لذت ، انگیزه و عمل مهم است. ممکن است ویروس کرونا و COVID-19 سطح دوپامین و سایر مواد شیمیایی مانند سروتونین و استیل کولین را در مغز تغییر دهد ، اما هنوز نمی توان به طور قطعی در این مورد صحبت کرد. تمام این مواد شیمیایی در توجه ، یادگیری ، حافظه و خلق و خو نقش دارند.

این تغییرات در مغز مسئول خلق و خو ، خستگی و تغییرات شناختی هستند که معمولاً توسط بیماران ویروس کرونا و COVID-19 تجربه می شود. این به نوبه خود ممکن است زمینه ساز علائم گزارش شده  استرس ، اضطراب و افسردگی در بیمارانی باشد که به ویروس مبتلا شده اند.

اما فقط افرادی که به ویروس کرونا و  COVID-19 مبتلا شده اند از افزایش اضطراب و افسردگی رنج نمی برند. نگرانی بیش از حد در مورد ابتلا یا سرایت ویروس به سایر اعضای خانواده و همچنین انزوا و تنهایی شیمی مغز ما را تغییر می دهد.

استرس مکرر عامل اصلی التهاب مداوم در بدن است که می تواند روی مغز تأثیر بگذارد و هیپوکامپ را کوچک کند بنابراین احساسات ما را تحت تأثیر قرار می دهد. استرس همچنین سطح سروتونین مغز و کورتیزول را تحت تأثیر قرار می دهد که بر روحیه تأثیر خواهد گذاشت در نهایت ، این تغییرات می تواند علائم افسردگی و اضطراب را ایجاد کند.

آموزش مغز

نکته خوب در مورد مغز این است که انعطاف پذیری آن فوق العاده است به این معنی که قابل تغییر است و می تواند آسیب وارد شده را جبران کند. حتی شرایط جدی مانند از دست دادن حافظه و افسردگی را می توان با انجام کارهایی که عملکرد مغز و شیمی آن را تغییر می دهد، بهبود بخشید.

در اینجا راه حل های امیدوار کننده ای برای مبارزه با علائم استرس،اضطراب و افسردگی – در بیماران ویروس کرونا و COVID-19 و سایر افراد پیشنهاد می شود.

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی – تکنیک هایی که به ما کمک می کنند تا در زمان حال بمانیم – در مورد مبارزه با استرس مغزی مفید است. در واقع ، مطالعات نشان داده است تغییرات موثر عملکردی و ساختاری در قسمت قشر جلوی مغز (درگیر در برنامه ریزی و تصمیم گیری) ، هیپوکامپ و آمیگدالا  پس از آموزش ذهن آگاهی ایجاد می شود . مهم این است که همه این مناطق تحت تأثیر ویروس کرونا و COVID-19 قرار دارند. علاوه بر این ، آموزش های شناختی به بهبود توجه ، عملکرد حافظه و افزایش انگیزه کمک می کند. کسانی که علائم روانی مداوم یا شدید دارند ممکن است نیاز به ارزیابی بالینی توسط روانشناس یا روانپزشک داشته باشند. در چنین مواردی درمان های دارویی و روانشناختی مانند داروهای ضد افسردگی یا رفتار درمانی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تکنیک های بیشتر

با توجه به اینکه بسیاری از کشورها هنوز در دسترسی به مراقبت های بهداشت روانی مشکلات و کمبودهایی دارند ، تکنیک های مدرن  امیدوار کننده هستند به عنوان مثال می توانند مواردی مانند ضربان قلب و الگوی خواب را کنترل کنند این نشان می دهد که چه کسی ممکن است از فعالیت هایی مانند مراقبه ، ورزش یا خواب اضافی بهره مند شود. همچنین برنامه هایی وجود دارند که می توانند کمک کنند تا میزان استرس خود را کاهش دهید.

این تکنیک ها به احتمال زیاد برای همه مفید بوده و ممکن است کمک کند تا انعطاف پذیری شناختی و سلامت روان خود را ارتقا دهیم که ما را برای رویدادهای مهم آینده مانند همه گیری های جهانی آماده خواهد کرد به عنوان یک جامعه ، ما باید چالش های آینده سلامت مغز ، مشکلات شناختی و سلامتی خود را پیش بینی کنیم.  باید از این روش ها در مدارس برای ارتقا تاب آوری مادام العمر از سنین پایین استفاده شود. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
Need Help? Chat with us