زوج و خانواده

تکنیک های برقراری ارتباط با نوجوانان

تکنیک برقراری ارتباط موثر با نوجوانان نجات بخش والدین از یاس و افسردگی و نوجوانان از پرخاش و احساس تنهایی است.

خط سلامت: برقراری ارتباط با فرزند نوجوان گاهی آن قدر دشوار می شود که گاهی والدین را دچار حس یاس و استیصال و سردرگمی می کند و فکر می کنند این همه تفاوت چگونه در فرزند شان ایجاد شده و چه اتفاقی افتاده است که آن ها حرف های یکدیگر را متوجه نمی شوند؟

عدل و انصاف

به گزارش خط سلامت برای برقراری ارتباط موثر با نوجوانان باید ذهنیت افراد را در این دوره ی سنی شناخت. نوجوانان به علت اینکه احساس می کنند بزرگ شده اند، به مساله عدل و انصاف و برقراری مساوات و نبودن تبعیض توجه زیادی دارند. بنابراین توجه بیشتری را به سخنان افرادی که از نظر آن ها با انصاف هستند، مبذول می کنند و توجه و علاقه ای به افرادی که از این ویژگی برخوردار نیستند، ندارند زیرا  به نظر آن ها افرادی که غیر منصفانه رفتار می کنند از درک درستی برخوردار نیستند و با سر پیچی کردن از سخنان آن ها سعی دارند به گونه ای اعتراض شان را به آن ها نشان دهند.

تصمیم گیری

اگر به عنوان والد و یا هر دلیل دیگری با نوجوانان سر و کار دارید بدانید در برابر هر قانونی که وضع می کنید بهتر است از همان ابتدا مجازاتی را نیز برای آن در نظر بگیرید. با این روش به او کمک می کنید تا بتواند تصمیم گیری کند و مسئولیت انتخاب رفتارش را نیز بپذیرد.

روشن حرف بزنید

آن چه در ذهن شماست لزوما توسط هیچ فردی درک نمی شود. این مساله در برخورد با کودکانه و نوجوانان مصداق بیشتری دارد. بنابراین اگر می خواهید موضوعی درست برای فرزند نوجوان جا بیفتد با یک عبارت کلی و مبهم منظور تان را نمی توانید منتقل کنید. بنابراین، هم کلامی با نوجوان وقت بیشتری را با نوجوان در نظر بگیرید و دقیق تر با او صحبت کنید. اگر این انرژی را بگذارید، بعدا هم او و هم شما دچار رنجش به خاطر سوتفاهم ها نخواهید شد.

یک قانون قدیمی

روشن کنید که قانون آخر، یک قانون قدیمی است. این تکنیک قدیمی را حتما در برقراری ارتباط والدین و مادر بزرگ های تان با خود وقتی نوجوان بودید به خاطر دارید. در این روش او یاد می گیرد که اجازه دارد هر کاری را پس از انجام مسئولیتی که مشخص کرده اید، انجام دهد و ذهنیت این که قصد کنترل کردن و یا ممانعت را دارید، در ذهن او پاک کرده اید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن