زوج و خانواده

سریع ترین راه حل اختلافات خانوادگی

شناختن علت اختلافات موجب رسیدن به راه حل های فوری می شود این نکته در کاهش مشکلات زناشویی کلید مهمی است

سریع ترین راه حل اختلافات خانوادگی را اگر بشناسیم وقتی که افراد از هم فاصله گرفته اند مشکلات کم رنگ تر می شود و اتش بس رودتر صورت خواهد گرفت.

با گذشت زمان و سپری شدن شور و اشتیاق دوران نخست ازدواج،به تدریج اختلاف بین زوجین و اعضای خانواده بروز پیدا می کند. شناختن مهارت های بین فردی منجر به تعدیل رفتار ناپسند فردی می شود و در سایه آن رفتار افراد اصلاح خواهد شد. گاهی افراد با این تفکر که نگران ناراحت شدن یا خراب شدن رابطه شان هستند از گفتن حرفی که در ذهن شان است، خودداری می کنند .بیشتر وقت ها افراد دوست دارند سکوت کنند تا اختلافات زبانه نکشد.

پژوهش ها درباره شیوه های حل اختلاف بین زوج ها روشن کرده  است  زوج های ناراضی در مقایسه با زوج های راضی،به طور عادی رفتار منفی از خود نشان می دهند و برای مثال اقدام به طرح شکایت، انتقاد، نفی مسئولیت، توافق نداشتن، شوخی نیش دار و قطع رابطه می کنند و رفتارهای مثبت مانند حل مسائل و قبول مسئولیت و توافق را خیلی کمتر بروز می دهند.

این تحقیق روشن می کند زن و شوهرهای خوشبخت در انتقاد کردن از هم درنگ نمی کنند، اما می توانند اختلافات شان را به شیوه ای مثبت حل و فصل کنند. آنها سه نکته را در حل مسائل خانوادگی مورد توجه قرار می دهند نکته اول: همه انتقادها بر مسائل کاملا مشخص استوار است و انتقادها، عمومی و کلی نیست. انتقاد مبهم مانند تو خودخواهی، تو تنبلی، تو دلسوز نیستی در ارتباطات خانوادگی بدترین نوع انتقاد است و تا حد ممکن باید از آنها اجتناب کنیم و انتقاد های خود را بر روی نشانه های مشخص، هدفمند و ظریف متمرکز ساخت.

نکته دوم: حرف های همسرتان را خوب گوش کرده و بکوشید احساس او و آنچه را می خواهد بگوید درک کنید. بیشتر وقت ها در یک اختلاف خانوادگی هر دو طرف معتقدند  حق با آنها است و با خود می گویند دیدگاه من منطقی است. به همین دلیل هیچ یک از طرفین به حرف طرف مقابل گوش نمی دهد.

نکته سوم: آگاه بودن از نحوه حل اختلاف خانوادگی موفقیت ارتباط زن و شوهر را تضمین می کند. حل اختلاف ها بدون شک یکی از موارد بسیار مهم و مشکل در ارتباطات انسانی و میان فردی است. بنابراین اگر بدانید چگونه می توان اختلافات  را حل کرد  گام بزرگی در اثر بخشی ارتباط میان خانواده بر داشته خواهد شد. برای رفع مشکل خانوادگی به موارد زیر توجه کنید:

– متفاوت بودن خود و همسرتان را بپذیرید و به رسمیت بشناسید . هر انسانی در مغز خود معانی خاص خود را دارد و بر اساس آن ارتباط برقرار می سازد.

– مشکل خود را با همسرتان حل کنید و آن را توسعه ندهید. از او  نزد دیگران شکایت نکنید. مقایسه کردن تنها مشکلات را بیشتر می کند.

– زمان مناسب برای صحبت کردن با همسر خود را طوری انتخاب کنید که او در حال انجام دادن کاری نباشد یا درگیری فکری نداشته باشد. لحظه بد و نامناسب برای صحبت کردن گفتگو را به جایی نخواهد رسانید.

– در حل اختلاف به جای مطرح کردن شکایت های مبهم ،کلی و تحقیر کننده تقاضای خود را کاملا مشخص و البته مثبت اعلام کنید مثلا تو تنبل هستی جمله ای کلی است برای مشخص کردن آن بگوییم دوست دارم ظرف ها را به نوبت بشوییم.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن