دسته‌بندی نشده

خطر ابتلا به اختلالات خود ایمنی در جانبازان عراقی و افغانی با اختلال استرس پس از سانحه

حوادث غیر مترقبه و تروما اختلالات خود ایمنی را افزایش داده و باعث می شود سیستم ایمنی افراد ضعیف شود.

خط سلامت: اختلال استرس پس از سانحه با نا هنجاری های غدد درون ریز و سیستم ایمنی همراه است که خطر ابتلا به اختلالات خود ایمنی را افزایش می دهد.

به گزارش خط سلامت با این حال در مورد خطر ابتلا اختلالات خود ایمنی در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه اطلاعات کمتری داریم و کم ترین مورد بررسی قرار گرفته است.

در این پژوهش با بررسی یک مطالعه کوهورت گذشته نگر از ۶۶۶۲۶۹ جانباز عراقی و افغانی زیر ۵۵ سال کی بین ۷ اکتبر ۲۰۰۱ تا ۳۱ مارس ۲۰۱۱ زیر نظر سیستم مراقبت های غیر بهداشتی انجام گرفت و از مدل های خطی عمومی استفاده شد تا بررسی شود آیا اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات روانپزشکی، قرار گرفتن در معرض آسیب جنسی نظامی می تواند خطر ابتلا به خطرات خود ایمنی مثل تیروئید، التهاب روده، آرتریت روماتوئید، اسکولوروز . لوپوس آریتماتوز را با توجه به سن، جنس و نژاد و ویزیت های مراقبت های اولیه افزایش دهد؟

به گزارش خط سلامت اختلال استرس پس از سانحه در ۲۰۳۷۶۶ فرد صدمه دیده ۶۴ درصد تشخیص داده شده و دیگر اختلالات روانشناسی در ۱۲۹۶۰۴ فرد صدمه دیده ۱۹,۵ درصد تشخیص داده شد.

افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه خطر نسبی تعدیل شده قابل توجه بیشتری برای تشخیص با هر یک از اختلالات خود ایمنی به تنهایی یا در ترکیب مقایسه با نظامیان بدون تشخیص روانپزشکی داشت و در مقایسه با دیگر اختلالات روانپزشکی میزان افزایش مربوط به اختلال استرس پس از سانحه در معرض خطر ابتلا به اختلالات خود ایمنی در زنان و مردان مشابه بود و قرار گرفتن در معرض ترومای جنسی نظامیبه طور مستقل در افزایش خطر در زنان و مردان همراه بود.

پژوهشگران می گویند: قرار گرفتن در معرض تر.ما و اختلال استرس پس از سانحه خطر ابتلا به اختلالات خود ایمنی را افزایش می دهد و عملکرد سیستم ایمنی تغییر یافته، فاکتور های سبک زندگی یا علل مشترک ممکن است زمینه ساز این ارتباط باتشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن