روانشناسی فردینوتیفیکیشن

چرا هنگام مطالعه خوابمان می آید؟

خط سلامت: بسیاری از دانش آموزان هنگام مطالعه، به خصوص در اواخر روز، احساس خواب آلودگی می کنند. دانشمندان دقیقاً دلیل این اتفاق را نمی دانند، اما اخیرا سرنخ هایی کشف شده است.

به گزارش خط سلامت مغز انسان از میلیاردها سلول به نام نورون تشکیل شده است. نورون ها اطلاعات لازم برای مشاهده و درک جهان را پردازش و ذخیره می کند. هنگام مطالعه نورون های مغز فعالیت بسیاری نشان می دهند.

چرا هنگام درس خواندن احساس خواب آلودگی می کنیم؟

هانس ون دونگن، مدیر مرکز تحقیقات خواب و عملکرد و استاد پزشکی در دانشگاه ایالتی واشنگتن، می گوید: نورون ها مانند کارمندان یک شرکت بزرگ، در خدمت مغز هستند. هر نورون بخش خاصی از اطلاعات را پردازش می کند و نورون ها در ارتباط و همکاری با یکدیگر، ارتباطات جدیدی در مغز ایجاد می کنند. نورون ها زمانی که سخت کار می کنند به استراحت نیاز دارند. وقتی احساس خواب آلودگی می کنید، نشانه آن است که نورون های مغز باید استراحت کنند. مطالعه و درس خواندن، مستلزم تفکر است و تفکر انرژی می گیرد، در نتیجه نورون‌ها به‌ سرعت انرژی مصرف می کنند. خواب و استراحت منجر می شود ذخایر انرژی در مغز پر شود. مغز به زمان نیاز دارد تا مطمئن شود اطلاعات ذخیره شده برای مدت طولانی پایدار می ماند.

با احساس خواب آلودگی چه باید کرد؟

طبق تحقیقات کودکان 6 تا 12 ساله هر شب به 9 تا 12 ساعت خواب نیاز دارند. ولی نوجوانان به 8 تا 10 ساعت خواب نیاز دارند. یک راه ساده برای مقابله با خواب آلودگی حین درس خواندن یا مطالعه این است که از آگاهی خود در رابطه با نورون های مغز استفاده کنید و از چرت های کوتاه برای رفع خستگی مغز بهره ببرید تا بتوانید با انرژی ادامه دهید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن