روانشناسی فردینوتیفیکیشن

استرس تعطیلات را مدیریت کنید / خطر مشاجرات خانوادگی را کاهش دهید

خط سلامت: در یک نظرسنجی 88 درصد از افراد فصل تعطیلات را پر استرس ترین زمان سال می دانند. 35 درصد از این افراد رویدادهای خانوادگی را به عنوان منبع اصلی استرس شناسایی کردند.

به گزارش خط سلامت در طول فصل تعطیلات، احساسات منفی مانند استرس هنگام دیدن برخی اعضای فامیل تجربه می شود. تجربه کردن این احساسات مساله مهمی نیست، مهم مدیریت آن است.

تعیین مرزها و کاهش استرس

تحلیل و تجزیه روابط ناسالم به آمادگی ذهنی زیادی نیاز دارد. اولین توصیه این است که فرد زمان بگذارد تا در مورد دلایلی که نسبت به آن شخص احساس منفی می کند فکر کند و بفهمد چه چیزی در مورد آن شخص باعث ایجاد احساسات منفی مانند استرس در او می شود. در این زمان باید تصمیم بگیرید چه مرزهایی باید در آن رابطه اجرا شود.هدف از این مرزها، خواه فکری، عاطفی یا فیزیکی باشد، اولویت دادن به سلامت روان و آرامش ذهنی است.

کسانی که با تعیین مرزها دست و پنجه نرم می کنند، اغلب این کار را به این دلیل انجام می دهند که می ترسند دیگران را ناامید کنند، یا از نظر اجتماعی شرطی شده اند که برای احساس رفاه و کاهش استرس باید خود را برای دیگران قربانی کنند.

ایجاد این طرز فکر این امکان را می دهد که وقتی در اطراف آن شخص هستید احساس اعتماد به نفس و امنیت بیشتری داشته باشید و شما را آماده می کند تا بدانید دقیقاً کدام مرزها ممکن است برای حفظ یک محیط خنثی لازم باشد و برای کسانی که از حمایت یک شریک برخوردار هستند، توصیه می شود از آنها بخواهید که با شما همراه شوند. مرزهایی را که می خواهید تعیین کنید، به شریک زندگی خود بگویید، چرا فکر می کنید ممکن است به شما کمک کند تا از این رابطه دشوار عبور کنید و شریک زندگی تان در این موقعیت چه کاری برای حمایت از شما می تواند انجام می دهد.

از موضوعات حساس دوری کنید

فرقی نمی‌کند دیدگاه‌ها متفاوت باشد یا نارضایتی‌های گذشته، همه ما موضوعاتی داریم که هرگز درباره برخی از اعضای خانواده مطرح نمی‌کنیم . شناسایی این موضوعات از قبل می تواند ما را به توانایی جلوگیری از درگیری مسلح کند و منجر به کاهش استرس شود.

هنگامی که در کنار این شخص وقت می گذرانید، از آن مکالمات خودداری کنید یا اگر شخص دیگری آن را آغاز کرد، از مکالمه دور شوید. همچنین ممکن است مکالمات خاصی وجود داشته باشد که ممکن است مایل به انجام آنها باشید، اما مطمئن نیستید چگونه می توانید به نظرات یا بازخوردهای ارائه شده پاسخ دهید. بهتر است از این مکالمات اجتناب کنید تا اطمینان حاصل شود هیچ گونه تعامل منفی ممکن نیست. به خاطر داشته باشید ایده این است که صمیمت داشته باشید و از موقعیت بهترین استفاده را ببرید.

بر هر موقعیتی کنترل ندارید و برخی از این موضوعات ممکن است از کنترل شما خارج شوند. با مشخص کردن این موضوعات می‌دانید ممکن است در کدام مکالمه شرکت کنید یا نه.

مراقب اطراف باشید

پویایی خانواده می تواند پیچیده باشد، اغلب با وفاداری ها و اصرارهای اولیه برای محافظت و دفاع از نزدیکان همراه است. آگاهی از اینکه چه کسی نزدیک است می تواند ما را از موقعیت های ناراحت کننده محافظت کند. به خاطر داشته باشید چه کسی در این مراسم خانوادگی شرکت خواهد کرد و چه کسانی در اطراف شما هستند، وقتی مستقیماً با فردی که با او رابطه ناسالم دارید ارتباط برقرار می کنید ممکن است اعضایی از خانواده باشند که سعی در ایجاد درگیری یا مسائل بیشتر بین شما داشته باشند.

یا ممکن است شما تمایل داشته باشید سایر اعضای خانواده را برای حمایت مشارکت دهید، به خاطر داشته باشید اگرچه ممکن است افرادی وجود داشته باشند که می‌دانند این رابطه چقدر برای شما سخت است، انتظار نداشته باشید که رفتار یا رفتار خاصی در قبال شخصی که با شما سازگار نیستید، داشته باشند.

در نظر گرفتن همه این موارد این امکان را می دهد که یک مکان امن ایجاد کنید، حتی در محیطی که واقعا در آن راحت نیستید. این رفتارها توقعات شما را از دیگران کاهش می دهد، آگاهی ایجاد می کند و شما را از افتادن در تله های سمی باز می دارد و فضا و مرزهای مورد نیاز برای عبور از وضعیت را به شیوه ای سالم ایجاد می کند. افرادی را که به آنها اعتماد دارید و از آنها حمایت می کنید به خاطر بسپارید. در نهایت، هدف درازمدت باید گفتگوی مؤثر با طرف مقابل برای بحث در مورد مسائل، احساسات، عواطف و رنجش‌های ایجاد شده باشد تا ترمیم آن رابطه به بهترین شکل ممکن آغاز شود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن