روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این 5 ویتامین را با احتیاط مصرف کنید / اگر خودتان را دوست دارید بخوانید

خط سلامت: یک عصب شناس توضیح می دهد رژیم غذایی می تواند بر خلق و خو، رفتار و موارد دیگر تأثیر بگذارد.

به گزارش خط سلامت در طول سفرهای دریایی طولانی قرن 15 و 16، دوره ای که به عنوان عصر اکتشاف شناخته می شود ، ملوانان گزارش دادند رویایی از غذاهای عالی و مزارع سرسبز را تجربه کردند. کشف این توهمات عذاب آور بود. برخی از ملوانان در حسرت گریستند. دیگران خود را به دریا انداختند.

معلوم شد درمان این سراب‌های دلخراش، آنطور که قبلاً گمان می‌رفت، معجونی از مواد شیمیایی پیچیده نیست، بلکه پادزهر ساده آب لیمو است. این ملوانان از بیماری اسکوربوت رنج می بردند ، بیماری ناشی از کمبود ویتامین C، یک ریزمغذی ضروری که مردم از خوردن میوه ها و سبزیجات به دست می آورند.

ویتامین C و انتقال دهنده های عصبی

ویتامین C برای تولید و آزادسازی انتقال دهنده های عصبی ، پیام رسان های شیمیایی مغز، مهم است . در غیاب آن، سلول های مغز به طور موثر با یکدیگرارتباط برقرار نمی کنند، که می تواند منجر به توهم شود. همانطور که این مثال معروف از کاشفان اولیه نشان می دهد، یک ارتباط صمیمانه بین غذا و مغز وجود دارد

تعادل ظریف مواد مغذی برای سلامت مغز کلیدی است: کمبود یا زیاده روی در ویتامین ها، قندها، چربی ها و اسیدهای آمینه می تواند بر مغز و رفتار به صورت منفی یا مثبت تأثیر بگذارد.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

رژیم کتوژنیک برای صرع

شکر، چربی های اشباع شده و غذاهای فوق فرآوری شده

مقیاس های زمانی

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

مانند ویتامین C، کمبود سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز می‌تواند باعث بروز بیماری‌های تغذیه‌ای شود که بر مغز انسان تأثیر منفی می‌گذارد. به عنوان مثال، سطوح پایین ویتامین B3 یا نیاسین در رژیم غذایی – که معمولاً در گوشت و ماهی یافت می شود – باعث پلاگر می شود ، بیماری که در آن افراد دچار زوال عقل می شوند.

نیاسین برای تبدیل غذا به انرژی و بلوک‌های سازنده، محافظت از طرح ژنتیکی در برابر آسیب‌های محیطی و کنترل میزان تولید برخی از محصولات ژنی ضروری است. در غیاب این فرآیندهای حیاتی، سلول‌های مغز، که به عنوان نورون‌ها نیز شناخته می‌شوند، دچار اختلال می‌شوند و زود می‌میرند و منجر به زوال عقل می‌شود.

در مدل های حیوانی، کاهش یا مسدود کردن تولید نیاسین در مغز باعث آسیب عصبی و مرگ سلولی می شود. برعکس، نشان داده شده است که افزایش سطوح نیاسین اثرات بیماری‌های تخریب‌کننده عصبی مانند آلزایمر، هانتینگتون و پارکینسون را کاهش می‌دهد . مطالعات نشان می دهد سطوح کافی نیاسین ممکن است در برابر این بیماری ها محافظت کند.

جالب توجه است که کمبود نیاسین ناشی از مصرف مقادیر زیاد الکل می تواند منجر به اثرات مشابهی شود که در پلاگر یافت می شود.

مثال دیگری از تأثیر کمبود مواد مغذی بر عملکرد مغز را می توان در عنصر ید یافت که مانند نیاسین باید از رژیم غذایی فرد به دست آید. ید، که در غذاهای دریایی و جلبک های دریایی وجود دارد، یک بلوک ساختمانی ضروری برای هورمون های تیروئید است. مولکول های سیگنالی که برای بسیاری از جنبه های زیست شناسی انسان از جمله رشد، متابولیسم، اشتها و خواب مهم هستند. سطوح پایین ید از تولید مقادیر کافی هورمون های تیروئید جلوگیری می کند و این فرآیندهای فیزیولوژیکی ضروری را مختل می کند.

ید و مغز

ید به ویژه برای رشد مغز انسان مهم است. در گذشته کمبود ید یکی از دلایل اصلی ناتوانی شناختی در سراسر جهان بود. گمان می رود که معرفی نمک یددار به افزایش تدریجی نمرات IQ در قرن گذشته کمک کرده است.

رژیم کتوژنیک برای صرع

همه کمبودهای غذایی برای مغز مضر نیستند. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد افراد مبتلا به صرع مقاوم به دارو – وضعیتی که در آن سلول‌های مغزی به‌طورغیرقابل کنترلی شلیک می‌کنند- می‌توانند با اتخاذ یک رژیم کم کربوهیدرات که به عنوان رژیم غذایی کتوژنیک شناخته می‌شود، تعداد حملات را کاهش دهند.

کربوهیدرات ها منبع انرژی ارجح برای بدن هستند. وقتی سلول ها در دسترس نیستند – به دلیل رژیم کتوژنیک – سلول ها با تجزیه چربی ها به ترکیباتی به نام کتون سوخت دریافت می کنند. استفاده از کتون ها برای انرژی منجر به تغییرات عمیقی در متابولیسم و ​​فیزیولوژی می شود از جمله سطح هورمون های در حال گردش در بدن، میزان انتقال دهنده های عصبی تولید شده توسط مغز و انواع باکتری های موجود در روده.

محققان فکر می کنند این تغییرات وابسته به رژیم غذایی ، به ویژه تولید بیشتر مواد شیمیایی مغز که می تواند نورون ها را آرام کند و سطح مولکول های التهابی را کاهش دهد، ممکن است در توانایی رژیم کتوژنیک برای کاهش تعداد تشنج نقش داشته باشد. این تغییرات همچنین ممکن است مزایای حالت کتوژنیک را بر عملکرد شناختی و خلق و خوی توضیح دهد.

برخی از غذاها می توانند بر حافظه و خلق و خوی تأثیر منفی بگذارند.

شکر، چربی های اشباع شده و غذاهای فوق فرآوری شده

سطوح اضافی برخی از مواد مغذی می تواند اثرات مضری بر مغز داشته باشد. در انسان‌ها مصرف زیاد قندهای تصفیه شده و چربی‌های اشباع – ترکیبی که معمولاً در غذاهای فرآوری‌شده یافت می‌شود – با حساسیت‌زدایی مغز نسبت به سیگنال‌های هورمونی شناخته شده برای تنظیم سیری، غذا خوردن را تقویت می‌کند.

نکته جالب این است که رژیم غذایی سرشار از این غذاها سیستم مزه را نیز حساسیت زدایی می کند و باعث می شود انسان غذا را کمتر شیرین درک کند. این تغییرات حسی ممکن است بر انتخاب غذا و همچنین پاداشی که از غذا می گیریم تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد واکنش افراد به بستنی در نواحی مغز که برای طعم و مزه و پاداش مهم هستند، زمانی که آن‌ها را هر روز به مدت دو هفته می‌خورند، کسل‌کننده می‌شود. برخی از محققان فکر می‌کنند که این کاهش سیگنال‌های پاداش غذایی ممکن است میل به غذاهای چرب و شیرین را افزایش دهد، شبیه به روشی که سیگاری‌ها میل به سیگار دارند.

رژیم‌های غذایی پرچرب و غذاهای فرآوری‌شده نیز با عملکرد شناختی و حافظه پایین‌تر در انسان‌ها و همچنین بروز بیشتر بیماری‌های عصبی مرتبط است. با این حال، محققان هنوز نمی دانند آیا این اثرات ناشی از این غذاها است یا افزایش وزن و مقاومت به انسولین که با مصرف طولانی مدت این رژیم ها ایجاد می شود.

مقیاس های زمانی

این ما را به یک جنبه مهم از تأثیر رژیم غذایی بر مغز می رساند: زمان. برخی از غذاها می توانند عملکرد و رفتار مغز را به شدت تحت تأثیر قرار دهند – مانند چند ساعت یا چند روز – در حالی که برخی دیگر هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا تأثیر بگذارند. به عنوان مثال خوردن یک تکه کیک به سرعت متابولیسم چربی سوز و کتوژنیک فرد مبتلا به صرع مقاوم به دارو را به متابولیسم کربوهیدرات سوز تغییر می دهد و خطر تشنج را افزایش می دهد. در مقابل، هفته‌ها مصرف شکر برای تغییر طعم و مسیرهای پاداش مغز و ماه‌ها کمبود ویتامین C برای ایجاد اسکوربوت طول می‌کشد. در نهایت، وقتی صحبت از بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون می شود، خطر تحت تأثیر سال ها قرار گرفتن در معرض رژیم غذایی در ترکیب با سایر عوامل ژنتیکی یا سبک زندگی مانند سیگار کشیدن قرار می گیرد.

رابطه بین غذا و مغز ظریف است: ما به هر ماده مغذی نه خیلی کم، نه زیاد، بلکه به اندازه کافی نیاز داریم. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن