روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این دو هیجان دست از سرتان بر نمی دارد

خط سلامت: انسان ها در رابطه با عواطف خود به گونه ای صحبت می کنند که گویی احساس شادی و غم، متضاد یکدیگرند.

به گزارش خط سلامت شادی و غم دو احساسی هستند که اغلب به عنوان نقاط متضاد در یک پیوستار تصور می شوند. برخی معتقدند که شادی صرفاً نبود غم و اندوه است و غم فقدان شادی است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد، شادی و غم، احساسات جداگانه و مستقلی هستند که می توانند در تجربه عاطفی فرد وجود داشته باشند.

یک یافته شگفت انگیز

روانشناسان دریافتند، شادی و غم احساسات متقابل نیستند. در یک مطالعه نشان داده شد، افرادی که سطوح بالاتری از شادی را گزارش می‌کنند، سطوح بالاتری از غم و اندوه را نیز گزارش می‌کنند. این نشان می‌دهد که شادی و غم می‌توانند در تجربه عاطفی فرد هم زمان وجود داشته باشند.

چرا شادی و غم همزمان تجربه می شوند؟

شادی و غم احساسات متضاد نیستند. آنها می توانند هم زمان در دنیای عواطف فرد وجود داشته باشند و برای حضور دیگری لزوماً لازم نیست یکی غایب باشد، بنابراین برای دستیابی به شادی، لازم نیست حتما غم را سرکوب کنید و آن را نادیده بگیرید. یکی از دلایل این یافته جالب، وجود انتقال دهنده عصبی دوپامین است.

دوپامین اغلب با عاطفه مثبت، مانند احساس شادی همراه است، زیرا در پاسخ به محرک های لذت بخش آزاد می شود و رفتارهای مرتبط با پاداش را تقویت می کند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که دوپامین نیز در عاطفه منفی نقش دارد. مطالعات نشان داده اند که دوپامین نیز در پاسخ به محرک های منفی مانند استرس آزاد می شود و می تواند به احساس غم و افسردگی کمک کند.

شادی و غم احساسات پیچیده و چند بعدی هستند که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک ، محیط و تجربیات شخصی قرار دارند. شادی و غم، بخشی از دنیای وسیع عواطف انسان هستند و تجربه این احساسات در طول زندگی طبیعی است. تجربه غم و به اصطلاح غمگین بودن، یک حالت طبیعی است؛ آنچه اهمیت دارد این است که راه های مقابله ای سالم برای گذر از غم و افسردگی داشته باشید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن