زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

والدین موفق/شیوه تربیت فرزند

در هر دوره ی سنی فوت و فن های تربیتی فرزندان متفاوت است

خط سلامت: شیوه تربیت فرزند یکی از اساسی ترین کارهایی است که هر پدر و مادری پس از ازدواج باید آن را بیاموزد و در مراحل مختلف زندگی آن را به کار بگیرد.

والدین موفق تربیت فرزند

ارتباطات فیزیکی

به گزارش خط سلامت کودکان، بخصوص درسالهای ابتدایی تولد، نیاز دارندبه آغوش کشیده شوند، حمل شوند و گاها تنبیه شوند. برخی ازخانواده ها می ترسند که نکند اینگونه ارتباطات فیزیکی نزدیک و یا حتی اجازه دادن به فرزندان برای خوابیدن درتختخواب والدین، منجر به وابستگی شدیدی میان کودکان و آنها شود در واقع ، این گونه فرزندان با اعتماد بیشتری نسبت به عشق خانواده خود بزرگ می شوند و همینطور اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود خواهند داشت.

استقامت و پایداری

بسیاری از والدین موفق قوانینی را وضع و زود آن را فراموش می کنند  و یا درمقابل عدم اجرای آن تسلیم می شوند . اگر بابا به کوچولو می گوید  بازی های رایانه ای تنها برای یک ساعت درروز مجاز است ، تنها برای یک ساعت باید مجاز باشد حتی اگر کوچولو اوقات تلخی کند و یا ناراحت شود درغیراین صورت ، دفعه ی بعد کوچولو به قوانین و خواسته های پدر هیچ احترام و ارزشی قائل نخواهد شد .

آموزش عادات، رفتار و اخلاق خوب

صفات شخصیتی خوب و اخلاق پسندیده ، به رفتاری اطلاق می شود که جامعه از آن بعنوان عرفی از ادب و مقبولیت اجتماعی یاد شود فرزندان هرگز این رفتارها و اخلاقیات را یاد نمی گیرند مگرآنکه والدین موفق بصورت عملی آنها را انجام داده و به آنها نیز بیاموزند.

بکار بردن پند واندرزهای خود

اگر والدین  عادت دارند برروی مبل لم داده و برای ساعت ها مشغول تماشای تلویزیون باشند ، نباید از دیدن فرزندان خود درمقابل تلویزیون درتمام طول روز عصبانی باشند. کودکان آنچه را می بینند بیشتراز آنچه به آنها گفته، انجام می دهند.

راهکارهای مناسب برای تربیت درست فرزند
 خواب کافی

خواب، یک نیاز ضروری برای بشر بشمارمی رود که کودکان نیاز بیشتری نسبت به بزرگسالان به خواب دارند .خواب خوب شب برای عملکرد مطلوب فیزیکی و روانی ضروری است .

راهکار های تربیت فرزندان از طریق خصوصیات والدین
زود پیوند برقرار می کنند

بسیاری از والدین موفق نسبت به دختران و پسران جوان خود مبنی براینکه دردسترس نیستند، اعتراض دارند اغلب این شکوه ها از ساکت تر شدن فرزندان ، پاسخ های کوتاه و یک کلمه ای آنها برای هرسوالی ، همراه نبودن با خانواده و غیره ، سرچشمه می گیرد ، کلید اساسی درباره حل این مشکل و همچنین جلب اعتماد آنها دربیان مشکلات شان ، برقراری زودهنگام این پیوند است. از ابتدای نوپایی کودک این ارتباط را قوی بسازید ، به کودک گوش فرا دهید ، بااو صحبت کنید ، صبور باشید و هرگز به دیده حقارت به آنها نگاه نکنید و آنها را مورد تمسخر قرار ندهید.به تک تک فرزندانتان زمان سپری کنید ؛ بعضی اوقات با آنها به پیاده روی بروید مطمئن باشید که به آرامی این پیوند قوی تر خواهد شد و تا همیشه و حتی تا در بلوغ نیز پابرجا خواهدماند.

گوش می دهند

والدین موفق کمترحرف می زنند  و بیشتر گوش می دهند، این یک حقیقت درباره تمامی رابطه هاست. اما در رابطه والدین و فرزندان بیشتر مورد توجه است .

منطق، نه تهاجم

صدای آرام بسیار قدرتمند تر از صدای بلند است. ممکن است  بادیدن یک اتاق بهم ریخته کنترل خود را ظرف 5 دقیقه ازدست دهید گرچه بعنوان یک قانون به یاد داشته باشید هنگام عصبانیت بافرزندتان صحبت نکنید و یا برسرش داد نزنید. مدت کوتاهی صبرکنید تا آرام شوید سپس با او صحبت کنید ، نیازی نیست که صدای خود را بالا ببرید . اگر او قانونی را شکسته و نمی تواند تلویزیون ببیند یا غذا بخورد این تنبیه را برای ساعات یک هفنه ی او اجرا کنید ، اما درکمال آرامش و خونسردی ، و نه با بالابردن صدای خود و یا حتی عصبانیت و تهاجم .

وظایف خانه را زودتر انجام می دهند:

هنگامی که فرزندان درسنین پایینی هستند، دوست دارند در کارهای خانه کمک کنند ، مانند شستن ظرفها و یا جارو کردن زمین  به آنها اجازه دهید . دراغلب موارد این کار برای شما کار بیشتری را به دنبال دارد اما مساله ای نیست .با بزرگترشدن آنها ، اشتباهاتشان نیز کاهش می یابد و بیشتر کمک حالتان خواهند بود . درنظر داشته باشید که اگر درکودکی مورد تشویق واقع نشوند ، ممکن است هیچوقت نتوانند درکارهای خانه به شما کمک کنند .

هرگز به آنها درقبال انجام کارهای خانه پول یا شیرینی بعنوان پاداش ندهید تمیز نگه داشتن خانه و انجام کارهای منزل ازمسئولیت های هرشخص بشمار می رود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن