زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

فرزند پروری با دنده معکوس را بشناسید / توجه به 5 نکته نجات بخش

خط سلامت: در برخی خانواده‌ها، یکی از والدین یا هر دو آنقدر مضطرب و نابالغ هستند که نمی‌توانند نیاز کودک به آرامش را تامین کنند.

به گزارش خط سلامت برخی والدینی که قادر به مدیریت مؤثر احساسات خود نیستند، زمینه را برای شکل گیری فرزندپروری معکوس فراهم می کنند و کودک خود را در شرایطی قرار می دهند که احساس می کند، تنها راه برای تجربه آرامش و کنترل اوضاع خانواده، تبدیل شدن به کودک مسئول و آرام بخش برای والدین است.

فرزند پروری معکوس چه پیامدهایی دارد؟

فرزند پروری معکوس باعث می شود، کودک از خواهر و برادرهای کوچکتر مراقبت کند و حتی ممکن است غذا بپزد. فرزند پروری معکوس باعث می شود کودک نقش آرامبخش را ایفا کند مثلا، کودک با مادر و پدر صحبت می کند و سعی می کند آنها را آرام کند. مشکل این نوع توجه و محبت کودک به والدین، این است که کودک برای کنترل محیط خانواده خود، این کار را انجام می دهد. فرزند پروری معکوس، باعث می شود کودک، بازی ها و شیرینی دوران کودکی را فدای مسئولیت پذیری کند تا از والدین افسرده یا مضطرب خود حمایت کند. همین امر در مورد کودکی که مراقب خواهر و برادر و مسئول پختن غذا است نیز صادق است، بنابراین یک بار بسیار سنگین برای کودکان ایجاد می شود که ممکن است اضطراب کودک را پنهان کند زیرا آنها بیش از حد مشغول مراقبت از افراد دیگر هستند.

فرزند پروری معکوس یک مشکل طولانی مدت!

فرزندپروری معکوس می تواند به یک فشار مادام العمر تبدیل شود که مدت ها پس از پایان کودکی ادامه می یابد. افراد بزرگسال که در کودکی، فرزندپروری معکوس را تجربه کرده اند، عادت دارد که نیازهای خود را فدا کنند و ممکن است شریک عاطفی یا دوستانی را انتخاب کنند که وابسته و محتاج کمک هستند و به نوعی به نجات نیاز دارند.این افراد در کودکی به خوبی یاد گرفته اند که احساسات و نیازهای خود را نادیده بگیرند و در واقع احساسات خود را با تمرکز بیش از حد بر نیازهای دیگران مدیریت می کند.

راه هایی برای مقابله با فرزند پروری معکوس

خبر خوب این است که افراد با تجربه فرزندپروی معکوس می توانند، به بخش بی دغدغه، جوان و کودکانه ای که آن را سرکوب کرده اند، دسترسی پیدا کنند. پنج راه برای مقابله با فرزندپروری معکوس عبارت است از:

سرزنش را رها کنید

فرزند پروری معکوس باعث می شود افراد اغلب در بزگسالی، بخاطر اینکه در کودکی زیادی مسئولیت پذیر بوده اند خود را سرزنش کنند؛ هر سرزنشی که علیه خود دارید رها کنید، شما کودک و ناتوان بوده اید و به بودن در فضای خانه و دلبستگی به والدین خود نیاز داشتید.

خود را ببخشید

اگر فرزند پروری معکوس را تجربه کرده اید، خود را برای شیوه سازگاری که در کودکی داشته اید ببخشید. این بهترین کاری بود که در آن زمان می‌توانستید انجام دهید و در واقع یک راه خلاقانه برای در کاهش اختلاف در خانواده‌ بوده است.

به رفتار فعلی خود آگاه باشید

فرزند پروری معکوس، اغلب باعث می شود فرد الگوی رفتار کودکی را تکرار کند. توجه داشته باشید که چگونه ممکن است نقش مسئول و حامی افراطی را در روابط فعلی خود بازآفرینی کنید.

جوانی را تجربه کنید

برای غلبه بر آثار منفی فرزند پروری معکوس، دوران جوانی و شور و شوق آن را با انتخاب کردن ورزش های مناسب، بازی کردن با کودکان و رقصیدن برای خود بازآفرینی کنید.

 در حد معقول از دیگران حمایت کنید

فرزند پروری معکوس باعث می شود فرد، به طور افراطی مسئولیت های دیگران را بر عهده بگیرد و بسیار حامی باشد. برای کسانی که به کمک شما نیاز دارند در حدی معقول حامی باشید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن