روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این عامل رفتارتان را به هم می ریزد / این یافته را جدی بگیرید

خط سلامت: خواب ناکافی یک مشکل فراگیر است که با تعدادی از پیامدهای منفی سلامت همراه است . مطالعات نشان داده اند خواب ناکافی با افزایش خطر ابتلا به موارد زیر مرتبط است:

  • چاقی
  • بیماری قلب و عروقی
  • دیابت قندی
  • تصادفات وسایل نقلیه موتوری

علاوه بر این، خواب ناکافی یا ضعیف می تواند بر سلامت روان تأثیر منفی بگذارد ، از جمله افزایش علائم افسردگی ، اضطراب و تحریک پذیری و کاهش توانایی در تنظیم احساسات .

به گزارش خط سلامت اینکه آیا کمیت یا کیفیت خواب می‌تواند بر رفتارهای اجتماعی که به نفع دیگران است تأثیر بگذارد، هنوز به طور کامل مشخص نشده است. تحقیقات جدید منتشر شده نشان می دهد کمبود خواب با کیفیت ممکن است تمایل افراد را برای کمک به دیگران کاهش دهد.

دکتر اتی بن سایمون، محقق خواب در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، می گوید: زمان آن فرا رسیده است که به عنوان یک جامعه این ایده را که خواب غیرضروری یا اتلاف وقت است کنار بگذاریم و بدون احساس خجالت، خواب مورد نیاز خود را دریافت کنیم. این بهترین نوع مهربانی است که می‌توانیم به خودمان و همچنین اطرافیانمان ارائه کنیم.

خواب ضعیف و رفتارها

تحقیقات قبلی خواب ضعیف را با نقص در پردازش عاطفی مرتبط دانسته است که به طور بالقوه می تواند رفتارهای اجتماعی را کاهش دهد.

مطالعات دیگر نشان داده اند خواب ناکافی منجر به کاهش فعالیت در نواحی مغز درگیر می شود . این شامل نواحی مغز درگیر در شناخت اجتماعی است که توانایی پردازش اطلاعات اجتماعی و پاسخ مناسب به موقعیت‌های اجتماعی است.

در مطالعه حاضر، محققان سه آزمایش مختلف را برای بررسی اثرات خواب بر رفتار اجتماعی در سطوح فردی، گروهی و اجتماعی انجام دادند. در آزمایش اول، محققان تاثیر محرومیت از خواب را بر رفتار کمکی در همان فرد بررسی کردند.

برای ارزیابی تغییرات در رفتار کمک‌رسانی، محققان از پرسشنامه‌ای استفاده کردند که تمایل شرکت‌کنندگان را برای کمک به دیگران در موقعیت‌های روزمره، مانند کمک به یک غریبه برای راهنمایی یا حمل خواربار، ارزیابی می‌کرد.

محققان رفتار کمکی همان شرکت کنندگان را در 2 روز جداگانه ارزیابی کردند. در یکی از روزها، پس از 24 ساعت بیداری، پرسشنامه به شرکت کنندگان داده شد. در نمونه دیگر، شرکت کنندگان قبل از پاسخ به پرسشنامه یک خواب شبانه داشتند.

شرکت کنندگان در مطالعه نشان دادند تمایل به کمک به دیگران پس از کم خوابی نسبت به بعد از استراحت کاهش یافته است.

این کاهش تمایل به کمک به دیگران پس از کنترل عوامل غیراجتماعی متاثر از محرومیت از خواب، از جمله توجه، انگیزه برای انجام رفتار تلاشگرانه و خلق و خو، ادامه یافت.

کاهش شناخت اجتماعی و کاهش خواب

اسکن مغز کاهش شناخت اجتماعی را با کاهش خواب نشان می دهد

محققان دریافتند که کمبود خواب با کاهش فعالیت در نواحی مغز درگیر در شناخت اجتماعی در حین انجام یک کار اجتماعی مرتبط است.

به طور قابل توجهی، کاهش رفتار کمکی به دلیل از دست دادن خواب با میزان کاهش فعالیت در مناطق مغز درگیر در شناخت اجتماعی همبستگی مثبت داشت. نتایج حاکی از آن است که تأثیرات محرومیت از خواب بر رفتار اجتماعی توسط این نواحی مغز واسطه شده است.

دکتر دیوید دیکینسون ، محقق خواب در دانشگاه ایالتی آپالاچی، گفت: این مطالعه بر اساس سایر تحقیقات اخیر انجام می‌شود تا نشان دهد که هزینه‌های اجتماعی بهداشت ضعیف خواب بیشتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد.

نشان دادن تأثیرات منفی خواب ناکافی بر انجام رفتارها بسیار مهم است زیرا چنین رفتارهایی به «سرمایه اجتماعی» جامعه کمک می‌کند و این سرمایه اجتماعی می‌تواند اثرات چند برابری در اقتصاد داشته باشد.

کیفیت خواب

محققان دریافتند کاهش کیفیت خواب، که به عنوان کسری از زمان صرف شده برای خوابیدن از کل زمان صرف شده در رختخواب اندازه گیری می شود، با تمایل کمتری برای کمک به دیگران مرتبط است.مطالعات دیگر همچنین ارتباط بین خواب و سرمایه اجتماعی را نشان داده اند که معیاری برای انسجام اجتماعی است. این امر اهمیت سیاست های اجتماعی و آموزش هایی را که بهداشت خواب را ترویج می کنند، برجسته می کند.

نویسندگان پیشنهاد می‌کنند تأثیر خواب ناکافی بر کمک کردن احتمالاً به تغییرات خلق و خو یا همدلی یا تمایل به عمل مربوط نیست.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن