روانشناسی فردینوتیفیکیشن

تکنیکی برای کمرنگ کردن خاطرات منفی / این تکنیک ها نجات تان می دهد

خط سلامت: خاطرات منفی گاهی به سراغ ما می آیند، فرقی نمی کند کجا باشیم، در مترو، سرکار یا موقع رانندگی؛ برخی خاطرات منفی هرگز به طور کامل حذف نمی شوند.

به گزارش خط سلامت خاطرات منفی ممکن است در اثر شنیدن یک نام یا استنشاق یک بوی خاص فعال شود. این خاطرات منفی، هیجاناتی قوی با خود به همراه دارند که ممکن است ساعت ها ذهن فرد را به خود مشغول نگه دارد.

حافظه و مرور خاطرات منفی

خاطرات منفی که اغلب هیجانات ناخوشایند مانند خشم، شرم و احساس نقص را به دنبال دارد در نتیجه عمل حافظه اپیزودیک، فعال می شوند و به آگاهی راه پیدا می کنند. منظور از حافظه اپیزودیک، این است که فرد در رابطه با اتفاقات گذشته، صرفا اپیزود هایی از آن را به یاد می آورد، به عنوان مثال ممکن است شما خاطره تنبیه شدن توسط والدین در دوران دبیرستان را به یاد بیاورید و اپیزودهایی از آن مانند بخش هایی از یک فیلم از نظرتان بگذرد، شما احساس ترس و خشم آن موقعیت را بخاطر می آورید اما از آنجا که صرفا بخشی از رویداد را  به یاد دارید ممکن است اشتباهات خود را نادیده بگیرید و والدین را کاملا مقصر بدانید.

خاطرات منفی را متوقف کنید

اگرچه نمی توان خاطرات منفی را بطور کامل حذف کرد و کاملا آگاهانه ذهن را کنترل کرد ولی شما می توانید فراوانی مرور خاطرات منفی را کم کنید. یک راه موثر برای کاهش مرور خاطرات منفی این است که سعی کنید در هر لحظه محتوای فکر خود را مرور کنید و آگاه باشید، این خاطرات منفی چون مربوط به گذشته هستند احتمالا تمام حقیقت را منعکس نمی کنند. اتفاقات منفی ممکن است برای هر کسی پیش بیاید ولی شما می توانید آگاهانه تصمیم بگیرید مرور خاطرات منفی را کاهش دهید و بر ذهن خود مسلط شوید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن