یک قدم تا مرز خوشبختی

خط سلامت: خوشبختی حالتی عاطفی است که با احساس شادی و رضایت مشخص می شود و با احساسات مثبت و رضایت از زندگی تعریف و توصیف می شود.

یک قدم تا مرز خوشبختی

به گزارش خط سلامت بیشتر افراد وقتی در مورد خوشبختی صحبت می کنند، ممکن است در مورد احساس شان در لحظه فعلی صحبت کنند. اما روانشناسان بالینی وقتی از حالت عاطفی صحبت می کنند، معمولا " بهزیستی ذهنی " را بکار می برند. در بهزیستی ذهنی فرد تمرکزش را روی احساسات شخصی اش در زمان حال متمرکز می کند.

چگونه بفهمیم خوشحالیم

برداشت افراد از خوشبختی فردی است و هر فردی میزان متفاوتی از آن را تجربه می کند با این حال روانشناسان بالینی موقعی که قصد دارند میزان خوشبختی را در افراد در نظر بگیرند، نشانه های اصلی را در نظر دارند.

این گزارش حاکی است نشانه های اصلی خوشبختی عبارت اند از: احساس اینکه فرد زندگی اش همانگونه می گذرد که در نظر داشته است، اینکه در شرایط خوبی زندگی می کند، این احساس که آنچه را می خواسته است به انجام رسانیده است، احساس رضایت از زندگی و در آخر پر رنگ تر بودن احساس مثبت نسبت به احساس منفی.

ویژگی خوشبخت ها

افراد شاد هر چند وقت یکبار طیف وسیعی از احساسات انسانی، عصبانیت، سرخوردگی، کسالت، تنهایی و غم و اندوه را احساس می کنند. آنها وقتی با یک موضوع و مساله ناراحت کننده روبرو می شوند، نسبت به شرایط خوش بین تر هستند.

انواع خوشبختی

تعاریف منطقی از خوشبختی شده و به انواع مختلفی تقسیم شده است. در یکی از انواع خوشبختی فرد خوشبخت کسی است که به دنبال یک معنا و ارزش در زندگی می گردد و در نوع دیگری از خوشبختی ، فرد موفق به برآورده کردن آرزوها و لذت بردن نشده است.

روانشناسان بالینی نوع سومی از خوشبختی را معرفی می کنند. آنان می گویند افرادی که اقدام به مشارکت با دیگران دارند، خوشبخت هستند.

در هر سه نوع خوشبختی افراد امکان تجربه کردن کلی شادی را دارند و هرکدام از ارزش نسبی و ذهنی برخوردار است. برای مثال، انجام یک فعالیت معنا بخش بیشتر از یک فعالیت لذت بخش، باعث شادی و احساس خوشبختی است.

تمرین شادی

اگرچه برخی از افراد بطور طبیعی شادتر هستند ولی انجام برخی از امور باعث پرورش احساس شادی می شود.

برخی افراد بطور درونی به دنبال دستیابی به اهدافی هستند که موجب رشد شخصی شان است، تحقیقات نشان می دهد دنبال کردن اهداف با انگیزه ی ذاتی بیشتر از اهداف بیرونی شادی بخش است.

لذت بردن از لحظه ها باعث دستیابی به شادی است. مطالعات نشان می دهد افراد تمایل دارند که درآمد و ثروت خود را افزایش دهند بنابراین تمرکز خود را روی کسب کردن و به دست آوردن ثروت می کنند و به این علت به شادی نمی رسند. برای اینکه در این دام نیفتید لازم است تمرکزتان را روی آنچه دارید، قرار دهید.

منفی بافی نکنید. اجازه ندهید افکار منفی ذهن تان را به محاصره درآورد. به دنبال راهی باشید که افکار مثبت را تقویت کنید.

ورزش کنید زیرا تمرینات ورزشی هم روی بدن و هم روی ذهن تاثیر مفیدی دارد و موجب بهبود خلق و خو می شود. مطالعات نشان می دهد ورزش منظم موجب کاهش افسردگی است. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند شاد تر هستند.

قدر شناسی داشته باشید. مطالعات انجام شده نشان می دهد افرادی که 10 تا 20 دقیقه قبل از خواب می نویسند احساس خوشبختی و شادمانی دارند. شکرگزاری کردن احساسات مثبت را افزایش می دهد و فرد رضایت بیشتری از زندگی اش دارد.

هدفمند بودن نیز باعث احساس خوشبختی و شادی است. افرادی که هدف گذاری در زندگی دارند و زندگی شان جهت دار است رفتارهای شادی بخش و سالم تری از خودشان نشان می دهند.

تاثیر خوشبختی

خوشبختی نتایج مثبت را در بسیاری از زمینه های زندگی پیش بینی می کند. خوشبختی احساسات مثبت رضایت از زندگی را افزایش می دهد و به افراد کمک می کند تا مهارت های مقابله ای قوی تر و منابع عاطفی بیشتر ایجاد کنند.

خوشبختی با احساسات مثبت نسبت به سلامتی مرتبط است افرادی که احساسات منفی بیشتری را تجربه می کنند، طول عمرشان کمتر است. احساسات مثبت موجب انعطاف بیشترمی شود و افراد منعطف استرس شان را بهتر کنترل کرده و در مواقعی که شکست می خورند سطح کورتیزول موجود در بدن شان کمتر است. این افراد رفتارهای سالم مانند خوردن میوه و سبزیجات را دارند. خوشبخت بودن کمک می کند تا افراد کمتر بیمار شوند. حالات روحی شاد با افزایش سیستم ایمنی همراه است. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است .

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان