صمیمیت/چقدر در رابطه تان صمیمی هستید؟

صمیمیت بین زوج و در رابطه چرا از بین می رود ؟ چه راهکارهایی وجود دارد تا بتوان صمیمیت را زنده نگه داشت. صمیمیت یکی از سه زاویه مثلث عشق است که رابطه را پایدار نگه می دارد.

صمیمیت/چقدر در رابطه تان صمیمی هستید؟

گزارش پوریا کبیری از گروه ترجمه خط سلامت درباره اینکه صمیمیت واقعاً چیست و چگونگی تحقق آن سردرگمی زیادی وجود دارد . زوجینی وجود دارند که در دهه هایی از زندگی متاهلی از نظر جسمی با هم صمیمی هستند اما نمی دانند چگونه از نظر احساسی صمیمی باشند .

معمولاً افراد فکر می کنند صمیمیت به معنای به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی یا رابطه جنسی است . صمیمیت واقعی خیلی بیشتر از این معنا دارد.صمیمیتباعث می شود احساس رضایت، قدرت، صلح جویی، زنده بودن و شادابی داشته باشیم. صمیمیت ما را متحول کرده و پرورش می دهد. نزدیکی جسمی ، رابطه جنسی و عاشقانه برای یک رابطه مهم است ، اما صمیمیت عاطفی آن را احیا و زنده می کند.

عدم صمیمیت بیانگر این است که شرکا از نظر عاطفی رها شده و علاقه یا میل به رابطه جنسی را از دست می دهند و منجر به "میل جنسی مهار شده" می شود. ترس از صمیمیت باعث می شود زوج به لحاظ احساسی در کنار هم نبوده و از هم فاصله بگیرند.

پیش نیازهای صمیمیت

به گزارش خط سلامت صمیمیت مستلزم اعتماد و ایمنی است تا بتوانید آنقدر آزاد باشید که رها شوید و خود باشید. شما باید در لحظه از تجربه درونی خود آگاه باشید و شهامت و صراحت داشته باشید تا آنچه را که احساس می کنید با شخصی که احساسات صمیمی با شما دارد را به اشتراک بگذارید.

مواد لازم برای صمیمیت شامل :

ایمنی

اعتماد کنید

خودآگاهی

حضور

باز بودن

شجاعت

اعتماد به نفس

خودمختاری

توجه متقابل

صمیمیت 4 سطح دارد

به گزارش خط سلامت عزت نفس فرصت می دهد باز و مستقیم باشید. به طور متناقضی هر چه عزت نفس بیشتر باشد ، بیشتر می توانید جدا و خودمختار باشید و به نوبه خود ، ظرفیت نزدیکی و صمیمیت بیشتر خواهد شد. در حقیقت صمیمیت در برخی موارد وجود دارد.

در سطح اول اطلاعات مربوط به خود را به اشتراک می گذارید. این ممکن است واقعیت هایی باشد که شما آنها را خصوصی یا چیزهایی می دانید که فقط خانواده شما می دانند. بسیاری از افراد سریعاً به غریبه ها وصل می شوند. آنها آرزو دارند که با هم یکی شوند و احساس امیدواری کنند که رابطه شان باعث افزایش عزت نفس و خوشبختی آنها می شود . پژوهش ها نشان داده است که حتی غریبه هایی که به مدت نیم ساعت اطلاعات خصوصی با یکدیگر به اشتراک می گذارند ، اگر چهار دقیقه به چشمان یکدیگر خیره شوند ، می توانند عاشق شوند. با این حال صمیمیت ایجاد نمی شود ، بلکه نزدیک بودن صورت گرفته است. بیشتر مردم اشتراک و دلبستگی را با عشق و صمیمیت واقعی اشتباه می گیرند.

سطح دوم در روابط نزدیک متداول ترین است در آن شما احساسات مشترکی دارید احساسات در مورد همه چیز و همه ، به جز خودتان یا آنچه در زمان واقعی اتفاق می افتد.بیشتر افراد با احساسات مشترک خود را بسیار صمیمی می دانند و در این سطح از صمیمیت یا زودتر اغلب شروع به رابطه جنسی می کنند. صمیمیت واقعی مستلزم اعتمادی است که همراه با شناختن شخص مقابل باشد. غالباً نمی توانید این کار را با شخصی که مدت کوتاهی می شناسید انجام دهید. ممکن است در هواپیما به یک غریبه همه چیز را که راجع به خودتان است بگویید،اما آنچه در مورد آنها یا خودتان فکر می کنید را نشان ندهیدکه سطح بالاترصمیمیت است.

در سطح سوم بیشتر باز هستید و احساسات خود را به اشتراک می گذارید. این برای اکثر افراد بسیار صمیمی وجود دارد اما هنوز فاقد برخی عناصر صمیمیت واقعی است. ممکن است احساسات عمیق تری از خود بروز ندهید یا ممکن است فقدان دو طرفه باشد. به عنوان مثال ، می توانید بگویید که نسبت به چیزی احساس غرور ، گناه می کنید یا خجالت می کشید. وقتی احساسات منفی باشد ، ترس از طرد شدن بیشتر می شود ، بنابراین ایمنی بیشتری لازم است.

گاهی اوقات ، افراد هنگام اولین ملاقات با شخصی، حقایق و احساسات منفی در مورد خود را به اشتراک می گذارند . این معمولاً نشانگر آن است که آنها در یک زمینه صمیمی نیستند و به گونه ای است که او می خواهد شما را از خود دور کند یا اگر هنوز می خواهید با او قرار بگذارید می خواهید او را آزمایش کنید، تقسیم احساسات با غریبه ای است که دیگر او را نمی بینید. خطر کمی دارد زیرا هیچ سرمایه گذاری در این رابطه ندارید.

در بعضی از روابط یک نفر شنونده است و دیگری احساسات مربوط به یک مشکل را به اشتراک می گذارد. گوش دادن به درد و مشکلات یکدیگر ممکن است باعث احساس صمیمیت کند اما در آن جدا بودن و استقلال شخص دیگر نادیده گرفته می شود و چون فاقد رابطه متقابل است به آن شبه صمیمیت گفته می شود.

دستورالعمل صمیمیت واقعی

به گزارش خط سلامت صمیمیت واقعی مستلزم اصالت است که شامل صادق بودن در لحظه است. این در مورد به اشتراک گذاشتن گذشته یا مشکلات شما نیست ، بلکه در مورد احساسات خودتان ،آنچه اکنون اتفاق می افتد یا نسبت به شخصی که با او هستید، است. افکار و قضاوت های شما احساسات نیستند. ارتباط با احساسات خام و صادقانه در لحظه نیاز به حضور و آگاهی دارد. برای احساس امنیت در مورد خود به عزت نفس احتیاج دارید که به شما اجازه می دهد اصیل باشید بدون اینکه از قضاوت یا طرد شدن ترس داشته باشید. گفتن "دوستت دارم" ، اگر صادقانه نباشد ،صمیمیت کمتری دارد تا گفتن "دوستت ندارم". وقتی حقیقت را کتمان می کنید ، تجربه زیبایی از صمیمیت واقعی را از دست می دهید. صمیمیت به شجاعت نیاز دارد به ویژه هنگامی که چیزی را فاش می کنید که ممکن است فرد مقابل را از خود دور کنید. به جای ادغام یا وانمود کردن اینکه اختلاف وجود ندارد در صمیمیت تصدیق می کنید که دو نفر هستید و به این تفاوت ها ارج می نهید. در این زمان خودمختاری وارد می شود. شما باید بدانید که می توانید به تنهایی زنده بمانید.

مکالمات صمیمانه چگونه اند

مکالمات صمیمی در سطح مختلف با هم متفاوت اند ، اما عمیق ترین مکالمات نیاز به موارد زیر دارد:

بیان اصیل احساسات عمیق ، نه واقعیت .

احساساتی که در زمان حال هستند.

ارج نهادن به جدائی یک دیگر.

احساساتی که در مورد آنها بحث شده مربوط به خود شما یا شخصی است که با او هستید.

اگر دوست دارید بدانید مکالمات صمیمانه چگونه ایجاد می شود به شخصی که با او هستید بگویید که می خواهید به هم نزدیکتر باشید ، اما مطمئن نیستید که چگونه یا چه چیزی را باید به او بگویید. اگر توانستید این را به او بگویید در نقطه آغاز صمیمیت ایستاده اید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان