چرا بعضی افراد بیشتر درد را احساس می کنند؟ + ارزیابی شدت درد

خط سلامت: تشخیص و ارزیابی درد و انتقال آن به پزشک یکی از مهم ترین کارهایی است که در حین مراقبت از یک عزیز انجام می شود.

چرا بعضی افراد بیشتر درد را احساس می کنند؟ + ارزیابی شدت درد

تشخیص و ارزیابی درد به نوع درد بستگی دارد. این که درد، حاد یا مزمن، موضعی یا منتشر باشد.

به گزارش خط سلامت تشخیص درد همیشه همان چیزی است که شخص تجربه می کند. تشخیص درد بسته به این که فرد چگونه می تواند آن را بیان کند، متفاوت است. اگر فردی بتواند درد خود را بیان کند، پزشک می تواند اقدامات لازم را انجام دهد و اگر نتواند احساسات خود را بیان کند، ارزیابی درد دشوارتر است.

تشخیص و ارزیابی درد چگونه است

تشخیص و ارزیابی درد به علائم و نشانه‌های فیزیکی که احساس فرد بیان می‌کند، بستگی دارد.

آستانه تحمل درد

آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است. یک عارضه مشترک برای برخی بدون درد می باشد و برخی دیگر سطحی از درد را در مقیاس 0-10 تحمل می کنند. این مهم است که بفهمید آستانه تحمل فرد چقدر است.

مسئولیت پذیری 

افراد دارای بلوغ عاطفی، از امتیازات خود در جهان آگاه هستند و سعی می کنند در جهت تغییر رفتار خود گام بردارند. این بدان معناست که وقتی چیزی به هم ریخت، دیگران یا خودشان را سرزنش نمی کنند.

درک وضعیت احساسی خود

فرد دارای بلوغ از احساسات خود آگاه هست و علت آنها را می داند و در صورت لزوم می تواند برای هر احساسی نامی بگذارد.

فروتنی

فردی که به این پختگی رسیده، به جای اینکه از شرایط خود شکایت کند، عمل گرا می شود و همواره از خود می پرسد برای بهبود این وضعیت چه کار می توانم انجام دهم؟

پذیرش اشتباهات

یکی از نشانه های بلوغ عاطفی، قدرت پذیرش اشتباهات است. وقتی فردی اشتباه می کند باید عذرخواهی کند، بهانه نیاورد، اشتباهات خود را بپذیرد و سعی کند راه هایی برای اصلاح وضعیت پیدا کند.

تشخیص درد و روش های متداول

اولین گام در ارزیابی درد این است که در حال حاضر درد چقدر شدت دارد. روش هایی وجود دارند که به شخص کمک می کنند تا شدت درد خود را توصیف کند.

برای بزرگسالان، با مقیاس عددی 0-10 انجام می شود. صفر نشان دهنده فقدان درد و 10 نماد بدترین درد قابل تصور است. از فرد خواسته می شود که درد خود را در آن مقیاس ارزیابی کند.

مقیاس های تشخیص درد

مقیاس های مختلف درجه بندی درد وجود دارد که از آنها برای آسان کردن این فرآیند استفاده می شود. برای مثال مقیاسی که به آن مقیاس FLACC گفته می شود، از توصیف چند علامتی استفاده می کند که فرد نشان می دهد، این نشانه‌ها عبارتند از ظاهر صورت، پاها (چه در حالت ریلکس، تنش یا لگد زدن)، فعالیت (چه آرام دراز بکشید، چه در حالت خمیده، چه با قوس و تکان خوردن)، گریه کردن، و دلداری (این که آیا چیزهایی مانند صحبت کردن با آنها می‌تواند کمی احساس بهتری در آنها ایجاد کند) .

هنگامی که از کودکان خردسال یا بزرگسالان غیرکلامی می‌خواهیم درد خود را توصیف کنند، ابزاری که اغلب توسط پزشکان استفاده می شود، مقیاس درجه‌بندی درد Wong-Baker FACES است. این مقیاس برای افراد ۳ سال و بالاتر توصیه می‌شود.

با استفاده از این مقیاس، با استفاده از کلمات برای توصیف شدت درد، استفاده می شود. از کودک می خواهند چهره ای را انتخاب کند که به بهترین وجه درد او را توصیف می کند، یا به عکس چهره یک بزرگسال غیرکلامی نگاه کند تا تصمیم بگیرد که کدام حالت چهره با احساس او مطابقت دارد.

محل درد

محل درد ممکن است هر بار که بپرسید یکسان باشد. برای مثال، فردی که بیماری کبدی دارد، همیشه درد را در سمت راست بالای شکم خود نشان می دهد. حتی با درد مزمن، مهم است که در مورد محل درد سوال شود، زیرا ممکن است درد جدیدی ایجاد شود.

تسکین و تحریک

تسکین و تحریک ارزیابی های مهمی هستند که باید هنگام ارزیابی درد انجام شوند. ابتدا، از فرد پرسیده می شود که چه چیزی درد او را بهتر می کند یا آن را تسکین می دهد و تحریک شامل مواردی است که درد را بدتر می کند.

دانستن اینکه چه چیزی درد را کاهش می دهد کمک می کند کارهایی انجام شود که به راحتی فرد کمک کند و سرنخ های مهمی را در مورد علت درد در اختیار پزشک قرار دهد، شامل مواردی مانند داروهای ضد درد، تغییر وضعیت خوابیدن و مواردی از این قبیل است.

دانستن این که چه چیزی درد را بدتر می کند یا آن را تحریک می کند، از جمله یک حرکت یا حالت و شرایط خاص و یا خوردن غذای خاص، لمس ناحیه دردناک یا اعمال فشار به آن ناحیه بسیار مهم است. این امر کمک می کند تا از چیزهایی که باعث ناراحتی می شود اجتناب شود.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان