علائم و علل آب مروارید را بشناسید + انواع آب مروارید

خط سلامت: آب مروارید یکی از علل اصلی از دست دادن بینایی در بین افراد بالای 55 سال است. پس باید با شناخت و درمان به موقع از این خطر جلوگیری شود.

علائم و علل آب مروارید را بشناسید + انواع  آب مروارید

آب مروارید نوعی بیماری چشم با دلایل مختلف است که دید را مبهم یا تار جلوه می دهد، گویی از پنجره مه آلود نگاه می کنند.

به گزارش خط سلامت آب مروارید به دلیل افزایش سن طبیعی ایجاد می شود. علاوه بر این، عوامل خطر مانند دیابت و سیگار نیز افراد را مستعد ابتلا به آب مروارید می کنند.

آب مروارید و درمان آن

آب مروارید با استفاده از عینک سفارشی و بهبود نور در خانه تا برداشتن جراحی آب مروارید، درمان می شود.

آب مروارید و انواع آن

انواع آب مروارید عدسی، از سه لایه تشکیل شده است: لایه بیرونی (کپسول)، لایه میانی (کورتکس) و لایه داخلی (هسته). سه نوع مختلف آب مروارید وجود دارد که با بخشی از عدسی آسیب دیده مشخص می شود.

آب مروارید اسکلروتیک هسته ای

این شایع ترین نوع آب مروارید مرتبط با افزایش سن است و باعث تیرگی تدریجی زرد و سفت شدن هسته عدسی می شود. تغییرات در بینایی معمولاً تدریجی است. همانطور که آب مروارید اسکلروتیک هسته ای ایجاد می شود، می توان قبل از بدتر شدن بینایی، دید نزدیک را بهبود بخشید. این مرحله که به آن "دید دوم" می گویند، معمولاً موقتی است.

آب مروارید قشری دیابت یکی از عوامل خطر اصلی برای ایجاد آب مروارید قشر مغز است. آب مروارید به طور کلی به صورت کدورت سفید و ابری در قشر عدسی ظاهر می شود.

این نوع آب مروارید در پشت عدسی ایجاد می شود و معمولاً یک چشم را بیشتر از دیگری تحت تأثیر قرار می دهد و باعث حساسیت به نور، تاری دید نزدیک و تابش خیره کننده و هاله اطراف نورها می شود. این بیماری در بین افرادی که دیابت دارند یا برای مدت طولانی استروئید مصرف کرده اند، شایع تر است.

cataract-eyes-min

علائم آب مروارید

آب مروارید در یک یا هر دو چشم ایجاد شود. آنها بدون درد هستند و هیچ تغییری در ظاهر چشم شما ایجاد نمی کنند. بینایی معمولاً در اوایل زمانی که آب مروارید کم است تحت تأثیر قرار نمی گیرد، اما با گذشت زمان بدتر می شود و باعث بدتر شدن تدریجی بینایی می شود.

اکثر افراد مسن مبتلا به درجاتی از کدر شدن عدسی می شوند که بخش طبیعی از پیری است. با این حال، آب مروارید اگر درمان نشود در نهایت منجر به نابینایی کامل می شود.

کل لنز در یک کپسول لنز قرار دارد. با بالا رفتن سن چشم، پروتئین و سلول های مرده در آنجا جمع می شوند و آب مروارید را تشکیل می دهند و باعث کدر شدن عدسی می شوند. در اوایل، آب مروارید ممکن است یک نقطه کوچک و مات باشد. با گذشت زمان، ممکن است بزرگ‌تر شود و بخش بزرگ‌تری از لنز را کدر کند و دید را سخت‌تر کند.

آزمایشاتی که در صورت ابتلا به آب مروارید به آنها نیاز است

تست بینایی

چشم پزشک، وضوح دید را با خواندن حروف روی نمودار از فاصله دور اندازه گیری می کند. تست حساسیت کنتراست

این یک ارزیابی از توانایی برای تشخیص کنتراست بصری است که به دلیل تابش خیره کننده ناشی از آب مروارید تغییر می کند. چشم پزشکان تست حساسیت کنتراست را معیار ارزشمندی برای کیفیت بینایی می دانند.

معاینه لامپ شکاف

در معاینه لامپ شکاف از نور و میکروسکوپ برای بررسی دقیق ساختار چشم استفاده می شود. چشم پزشک از بیمار می خواهد که چانه خود را روی یک تکیه گاه چانه قرار دهد. سپس نوری به سمت چشم او هدایت می شود. با نگاه کردن از طریق لامپ شکاف، به خصوص زمانی که مردمک چشم با قطره های چشمی گشاد می شود، آب مروارید و سایر مشکلات چشمی را می بیند.

معاینه شبکیه

با استفاده از افتالموسکوپ، پزشک داخل چشم را به دقت بررسی می کند. این معاینه معمولاً برای بررسی عصب بینایی و شبکیه استفاده می‌شود، اما لنز را نیز مشاهده می کند.

تست تونومتری

این معاینه فشار داخل چشم را اندازه گیری می کند، اغلب با استفاده از یک پروب کوچک که مستقیماً روی چشم قرار می گیرد یا آزمایش پف هوا انجام می شود. این آزمایش سایر مشکلات چشمی را که باعث زوال بینایی می شوند، شناسایی می کند.

آب مرواریدهای کم که تأثیر زیادی بر بینایی ندارند، معمولاً نیازی به درمان ندارند. استفاده از عینک اصلاحی با نسخه متفاوت، استفاده از اشک مصنوعی، لنزهای رنگی برای کاهش درخشش و استفاده از عینک آفتابی کمک تجویز می شوند.

جراحی برداشتن آب مروارید

جراحی تنها راه درمان آب مروارید است، اما تشخیص آن به این معنا نیست که فوراً به چنین روشی نیاز است. بسیاری از مردم سال ها با آب مروارید خفیف زندگی می کنند. با این حال، اگر آب مروارید باعث از دست دادن چشمگیر بینایی شود، انتظار قبل از جراحی هیچ سودی ندارد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان