اگر به شیر گاو حساسیت دارید این شیر را جایگزین کنید

خط سلامت: شیر شتر در طب سنتی به عنوان یک شیر پرفایده شناخته می شود. شیر شتر حاوی مواد مغذی فراوانی می باشد.

اگر به شیر گاو حساسیت دارید این شیر را جایگزین کنید

شیر شتر برای افرادی که به شیر گاو حساسیت دارند مناسب است. 

به گزارش خط سلامت شیر شتر بنا به دلایلی نسبت به شیر گاو برای مصرف ارجحیت دارد. 

شیر شتر و خواص آن

شیر شتر در مقایسه با شیر گاو حاوی مقادیر بیشتری ویتامین C است.  شیر شتر دارای خواص ضد میکروبی در برابر پاتوژن های مختلف از جمله باکتری ها و قارچ ها است.  مصرف شیر شتر باعث بهبود حساسیت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شده است. تحقیقات نشان می دهد شیر شتر تاثیر مثبتی بر سلامت روده داشته و به کاهش علائم اختلالات گوارشی کمک می کند. 

مطالعات نشان داده اند که شیر شتر  دارای خواص ضد سرطانی بالقوه بوده با ترکیبات خاصی که اثرات سیتوتوکسیک بر سلول های سرطانی نشان می دهند.

شیر شتر یک منبع غنی از پپتیدهای فعال زیستی است که با فواید سلامتی مختلفی همراه بوده است.

1079679_189

 

تفاوت شیر شتر با شیر گاو

 شیر شتر و شیر گاو نشان می دهد که اگرچه به نظر شبیه هم هستند، اما با هم تفاوت دارند. به خصوص در مورد ریز مغذی ها و انواع پروتئین ها و چربی هایی که دارند. شیر شتر چربی اشباع کمتری نسبت به شیر گاو دارد.  ویتامین C، B، کلسیم، آهن و پتاسیم بیشتری نسبت به شیر گاو دارد. 

 

 

شیر شتر

 شیر شتر و پروتئین کازئین

پروتئین های کازئین حدود 80 درصد از محتوای پروتئین شیر شتر را تشکیل می دهند. آنها واحدهایی به نام میسل را تشکیل می دهند که هضم آهسته را امکان پذیر می کند. این همچنین به معنای آزادسازی مداوم اسیدهای آمینه است. بنابراین شما احساس سیری می کنید و منبع مواد مغذی ثابتی دارید. آنها همچنین با شیر گاو متفاوت هستند، بنابراین واکنش های آلرژیک ممکن است کمتر باشد.

شیر شتر و پروتئین های آب پنیر

پروتئین های آب پنیر به 20 درصد باقیمانده پروتئین شیر شتر کمک می کنند. آنها به راحتی هضم می شوند و به سرعت جذب می شوند، و آنها را به یک منبع عالی از اسیدهای آمینه ضروری تبدیل می کنند. آنها ممکن است به تقویت ایمنی کمک کنند و اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی داشته باشند.

  شیر شتر و چربی ها و کربوهیدرات ها

شیر شتر چربی اشباع کمتری نسبت به شیر گاو دارد. همچنین دارای چربی های سالم بیشتری مانند اسیدهای چرب با زنجیره بلند است. این ها از سلامت قلب و مغز حمایت می کنند.

در مورد کربوهیدرات ها، شیر شتر نسبت به شیر گاو لاکتوز کمتری دارد. بنابراین هضم آن برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند راحت تر است.

خواص شیر شتر برای سلامتی

شیر شتر فواید زیر را برای سلامتی دارد: 

 مواد مغذی

همانطور که قبلا ذکر شد، شیر شتر حاوی طیف وسیعی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و چربی‌های سالم است که احتمالاً سلامت کلی را بهبود می‌بخشد. مواد مغذی کلیدی مانند ویتامین C، B، کلسیم، آهن و پتاسیم به سیستم ایمنی قوی، استخوان‌ها و دندان‌های سالم و همچنین عملکرد صحیح اعصاب و ماهیچه‌ها کمک می‌کنند.

جایگزین شیر به دلیل لاکتوز

برای افرادی که با عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به شیر گاو مشکل دارند، شیر شتر می تواند گزینه خوبی باشد. حاوی لاکتوز کمتری نسبت به شیر گاو است که هضم آن را برای بسیاری از افراد آسان تر می کند. تحقیقات نشان می دهد که اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند شیر شتر را بدون مشکل مصرف کنند.

کاهش قند خون

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که شیر شتر ممکن است در کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین نقش داشته باشد. به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2. شیر شتر حاوی پروتئین هایی مشابه انسولین است. اعتقاد بر این است که اینها به خواص ضد دیابتی پیشنهادی آن کمک می کنند. همچنین دارای مقادیر خوبی روی است که ممکن است به حساسیت به انسولین کمک کند.

تحقیقات موجود نشان می دهد که نوشیدن روزانه حدود 2 فنجان (500 میلی لیتر) شیر شتر ممکن است در تنظیم قند خون برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد. مطالعات بیشتری برای تایید سود مورد نیاز است.

فعالیت ضد میکروبی

پروتئین هایی مانند لاکتوفرین و سایر پروتئین هایی که دارای خواص ضد میکروبی در شیر شتر هستند ممکن است به مبارزه با باکتری ها و قارچ های مضر کمک کنند. به عنوان مثال، لاکتوفرین هلیکوباکتر پیلوری را سرکوب می کند. این باکتری اغلب باعث ایجاد زخم معده می شود.

خواص ضد ویروسی

پروتئین های موجود در شیر شتر، به ویژه لاکتوفرین، دارای فعالیت ضد ویروسی هستند. بنابراین، آنها ممکن است با چسبیدن به سطوح آنها و مختل کردن توانایی آنها در حمله به سلول ها و تولید مثل، از انتشار ویروس ها جلوگیری کنند.

مغز و اوتیسم 

شیر شتر به عنوان پشتیبان بالقوه برای شرایط رفتاری و رشد عصبی مورد بررسی قرار گرفته است. اینها شامل اوتیسم و ​​بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون است.

برخی گزارش‌های حکایتی و مطالعات انسانی در مقیاس کوچک حاکی از بهبود رفتار در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم پس از مصرف شیر شتر است. در حالی که این امیدوار کننده است، جایگزینی گزینه های استاندارد مدیریت اوتیسم با شیر شتر به تنهایی توصیه نمی شود. تحقیقات بیشتری برای تأیید این مزیت مورد نیاز است. 

 سلامت کبد، کلیه و دستگاه گوارش

شیر شتر می تواند سطوح خاصی از آنزیم های کبدی را کاهش دهد و در نتیجه ممکن است به سلامت کلی کبد کمک کند. شیر شتر علاوه بر اثرات مفید بر کبد، ممکن است برای کلیه ها نیز مفید باشد. به طور بالقوه می تواند از آسیب کلیه جلوگیری کند. در سلامت روده، شیر شتر ممکن است باعث بهبود زخم و کاهش التهاب در پوشش معده شود.

در حالی که هنوز می توان بیشتر در مورد پتانسیل کامل شیر شتر آموخت، تحقیقات موجود و شواهد حکایتی فواید سلامت چشمگیر آن را برجسته می کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان