دانشمندان متوجه شدند چرا زنان بیشتر به ام اس مبتلا می شوند

خط سلامت: بیماری های خود ایمنی بیماری هایی هستند که بدن به سلول های خود به عنوان سلول بیگانه و دشمن حمله می کند و بافت را از بین می برد. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مولکول‌هایی که کروموزوم X دوم زن را خاموش می‌کنند، سیستم ایمنی را گیج می کنند.

دانشمندان متوجه شدند چرا زنان بیشتر  به ام اس مبتلا می شوند

بیماری های خود ایمنی به طور کل در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. زنان بسیار بیشتر از مردان احتمال دارد که سیستم ایمنی بدن شان بر ضد آن ها باشد و در نتیجه مجموعه ای از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و مولتیپل اسکلروزیس ایجاد می شود.

به گزارش خط سلامت علت ابتلای بیشتر زنان به بیماری های خود ایمنی مربوط به کروموزوم X آن هاست.

بیماری های خود ایمنی در زنان

بیماری های خودایمنی در زنان ریشه در کروموزوم X دارد. هر کروموزوم X دارای ژن هایی است که با "روشن شدن"، پروتئین هایی برای انجام کار در داخل سلول ها تولید می کنند. زنانی که دو X دارند، مولکولی به نام Xist نیز دارند که به کروموزوم X دوم می‌چسبد و آن را خاموش می‌کند. این تحقیق نشان می‌دهد مجموعه خاصی از مولکول‌ها که بر روی کروموزوم X اضافی که توسط زنان حمل می‌شود، عمل می‌کنند، گاهی اوقات می‌توانند سیستم ایمنی را گیج کنند.

کارشناسان می گویند بعید است این مولکول ها تنها دلیلی باشند بیماری خودایمنی در زنان بیشتر است. اما اگر نتایج در آزمایش‌های بیشتر ثابت بماند، بتوان درمان‌های جدیدی را روی این مولکول‌ها مبتنی کرد، نه بر اساس داروهای فعلی که کل سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند.

عملکرد کروموزوم ها در زنان

جنین انسان حامل 22 جفت کروموزوم یکسان هستند. جفت بیست و سوم متفاوت است: ماده ها دارای دو X هستند، در حالی که مردان حامل X و Y هستند که منجر به رشد اندام های جنسی مردانه می شود.

هر کروموزوم دارای ژن هایی است که با "روشن شدن"، پروتئین هایی را برای انجام کار در داخل سلول ها تولید می کنند. ممکن است انتظار داشته باشید که زنان با دو نسخه از X، دو برابر مردان پروتئین X بسازند. اما، آن ها تقریباً در همان سطح پروتئین تولید می کنند. دلیلش این است که یکی از دو کروموزوم X خاموش است .

مولکولی به نام Xist «مانند Velcro» به کروموزوم X دوم می چسبد. از آنجایی که صدها مولکول Xist خود را به دور کروموزوم X می‌پیچند، آن را کاملاً خاموش می‌کنند.

خاموش نگه داشتن یکی از کروموزوم ها برای سلامت زنان بسیار مهم است . اگر یک ژن در کروموزوم X دوم از کنترل Xist فرار کند، منجر به تامین بیش از حد پروتئین می شود که برخی از آن ها می توانند سمی باشند.

عملکرد کروموزوم ها در بیماری های خود ایمنی 

محققان در تحقیقات خود دریافتند بسیاری از پروتئین‌های دخیل در بیماری‌های خودایمنی به Xist کمک کردند تا کروموزوم X را خاموش کند.

محققان سویه‌ای از موش‌ها را مورد مطالعه قرار دادند که در آن ماده‌ها در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری خودایمنی لوپوس هستند، در حالی که نرها هرگز به موارد شدید مبتلا نمی‌شوند.

محققان موش‌های نر را مهندسی ژنتیکی کردند تا آن ها نیز مانند ماده‌ها Xist را تولید کنند. دکتر چانگ گفت: هنگامی که موش های نر Xist را بیان می کنند، سطح بسیار بدتری از بیماری ایمنی را دریافت می کنند.

محققان همچنین دریافتند افراد مبتلا به لوپوس یا دو اختلال خودایمنی دیگر دارای سطوح بالایی از آنتی بادی های پروتئین های مرتبط با Xist در خون خود هستند.

هنگامی که یک سلول ایمنی با یک مولکول Xist مواجه می شود، تعداد زیادی پروتئین چسبیده به آن پیدا می کند. این تجربه غیرمعمول سلول های ایمنی را گیج می کند، که سپس به اشتباه شروع به ساخت آنتی بادی علیه پروتئین های Xist می کنند.

هنگامی که سیستم ایمنی شروع به برخورد با پروتئین های Xist به عنوان دشمن کند، ممکن است شروع به حمله به سایر قسمت های بدن نیز کند. اگر یک سلول ایمنی با یک قطعه پروتئین Xist مواجه شود، سلولی را که آن را ارائه می کند، می کشد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که کروموزوم X به روش های دیگری به بیماری های خود ایمنی کمک می کند. به عنوان مثال، تعدادی ژن برای پروتئین ها حمل می کند که به عنوان سیگنال بین سلول های ایمنی عمل می کنند. اگر یکی از این ژن ها از خاموش شدن فرار کند، ممکن است سیگنال های اضافی ایجاد کند که سیستم ایمنی را گیج کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان