برای لاغر شدن کربوهیدرات ها را حذف کنید یا نه ؟/ متخصصان پاسخ دادند

خط سلامت: رژیم غذایی کم کربوهیدرات، نقش مهمی در کاهش وزن ایفا می کند. این نوع رژیم غذایی به معنای حذف کامل کربوهیدرات از وعده های غذایی نیست بلکه مدیریت مصرف کربوهیدرات را منعکس می کند.

برای لاغر شدن کربوهیدرات ها را حذف کنید یا نه ؟/ متخصصان پاسخ دادند

رژیم غذایی کم کربوهیدرات سال هاست به عنوان روشی مناسب برای کاهش وزن شناخته می شود.

به گزارش خط سلامت برخی از انواع سبزیجات و میوه ها حاوی مقادیری از کربوهیدرات هستند، بنابراین نمی توان به طور کامل از مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی اجتناب کرد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

رژیم غذایی کم کربوهیدرات، به عنوان یکی از مولفه های اصلی کاهش وزن شناخته می شود. با این حال بسیاری از افرادی که از این رژیم غذایی پیروی می کنند، تلاش می کنند مصرف کربوهیدرات را به صفر برسانند، در حالی که ایده حذف کامل کربوهیدرات ها رد شده است.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات را بشناسید

همه‌روزه رژیم‌های غذایی جدیدی در حال ظهور هستند، اما رژیم غذایی موسوم به کم کربوهیدرات سال‌ها است که جایگاه و محبوبیت خود را حفظ کرده و افراد بسیاری در جهان برای کاهش وزن خود از آن استفاده می‌کنند.

رژیم‌های غذایی جدید البته در یک چیز مشترک هستند و همگی تلاش می‌کنند دریافت کربوهیدرات‌ها را به حداقل برسانند. با این حال هنوز بسیاری از مردم در مورد معنای واقعی مصرف کم کربوهیدرات سردرگم هستند.

نتایج یک بررسی جدید که بیش از ۵۰۰ کارآزمایی بالینی را مورد مطالعه قرار داده است نشان می‌دهد که اکثر آنها یک رژیم کم کربوهیدرات را معادل محدود کردن مصرف آنها به کمتر از ۳۰ درصد از کل کالری دریافتی یا مصرف حداکثر ۱۰۰ گرم در روز تعریف می‌کنند. اما آیا این برای هر رژیمی کار می‌کند؟

در تحقیق انجام شده یافته‌های ۵۰۸ مطالعه بالینی منتشر شده بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۲۲ میلادی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و هر چند نتایج، متوسط میزان کاهش کربوهیدرات در رژیم‌های غذایی را ۳۰ درصد نشان می‌داد، با این حال پژوهشگران می‌گویند درصدها از صفر تا ۵۰ درصد کل کالری متغیر بودند.

از طرف دیگر وقتی مسئله به تعیین سهم وزنی کربوهیدرات‌ها می‌رسید، بسیاری از رژیم‌های غذایی تقریبا هم‌نظر بودند و محدودیت خود را در زیر ۱۰۰ گرم تعریف می‌کردند. محققان می‌گویند با توجه به مزایای رژیم‌های غذایی کم‌ کربوهیدرات، رسیدن به یک تعریف توافقی استاندارد ضروری است.

کاهش وزن و رژیم غذایی کم کربوهیدرات

به‌دنبال کاهش وزن هستید؟ با رژیم‌ کارای کم‌کربوهیدرات، تایید شده از سوی‌ دانشگاه هاروارد آشنا شوید

رژیم‌های کم کربوهیدرات بسیار جذاب هستند و به نظر نمی‌رسد محبوبیت آنها به این زودی‌ها رو به افول بگذارد. از همین رو جای تعجب نیست که بسیاری از تحقیقات در مورد رژیم های غذایی کم‌ کربوهیدرات در رابطه با وزن یا ترکیب بدن انجام شده است.

دکتر تیلور والاس، محقق اصلی این مطالعه، در این باره می‌گوید: حجم عظیم آزمایش‌های بالینی روی رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات منتشر شده در دو دهه گذشته قابل توجه بوده است.

کارشناسان می‌گویند از آنجا که عموم رژیم‌های غذایی حول محور پایین آوردن مصرف کربو‌هیدرات‌ها می چرخد، مردم عموما از خوردن کربوهیدرات‌ها هراس دارند. تحت همین تبلیغات بسیاری از افراد مصرف هر نوع کربوهیدرات‌ها را مضر تلقی می‌کنند و عده‌ای حتی تا آنجا پیش می‌روند که می‌گویند همه آنها منجر به افزایش وزن و مشکلات سلامتی می‌شوند.

آیا کربوهیدرات را کامل حذف کنیم؟

رژیم کم کربوهیدرات به معنای حذف کامل کربوهیدرات‌ها از غذای روزانه نیست. ایده حذف کامل کربوهیدرات از رژیم غذایی، فاقد پایه و اساس است. به ویژه با توجه به اینکه میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل همه منابع کربوهیدراتی هستند که تغذیه کاملی را ارائه می‌دهند.

یک تغذیه سالم نیاز به مصرف مقادیر کافی از کربوهیدرات‌ها نیاز دارد، با این حال مقدار آن با توجه به هر رژیم غذایی مختلفی می‌تواند تفاوت کند. این در شرایطی است که بحث در میان کارشناسان تغذیه برای رسیدن به یک میزان استاندارد در رژیم غذایی کم کربوهیدرات ادامه دارد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان