علل ضخیم شدن ناخن ها را می دانید ؟ / به راههای درمان توجه کنید

خط سلامت: ناخن‌های ضخیم منجر به ناراحتی، درد، عفونت و التهاب می شوند.

علل ضخیم شدن ناخن ها را می دانید ؟ / به راههای درمان توجه کنید

ضخیم شدن ناخن ها در اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، قارچ ناخن، پسوریازیس، آسیب و سایر بیماری‌ها ایجاد می شود. تکنیک‌های مناسب کوتاه کردن و اقدامات پزشکی مانند دبریدمان، دارو درمانی و لیزر درمانی کمک کننده هستند.

به گزارش خط سلامت ناخن های ضخیم طبیعی نیستند و به دلایل داخلی یا خارجی به طور غیر طبیعی رشد می کنند. آن‌ها به دلیل کراتین اضافی در زیر ناخن، ضخیم تر از حد معمول هستند که با رعایت بهداشت خوب پا، انتخاب کفش مناسب و نگهداری منظم بهبود پیدا می کنند. ناخن های ضخیم نشانه‌ای از بیماری های مختلف مانند دیابت یا مشکلات تیروئید نیز می باشند.

دلایل ضخیم شدن ناخن ها

عوامل مختلف ممکن است باعث ضخیم شدن ناخن های پا شوند، از فرآیندهای طبیعی بدن گرفته تا مشکلات سلامتی و صدمات که در ادامه توضیح می دهیم:

پیری

یکی از شایع ترین دلایل ضخیم شدن ناخن های پا، افزایش سن است. رشد ناخن های ما کند می شود و ناخن ها ضخیم تر می شوند. همچنین، رسیدن خون کمتر به ناخن ها باعث متفاوت به نظر رسیدن آنها می شود.

قارچ ناخن

قارچ ناخن یا اونیکومیکوزیس یکی از دلایل اصلی ضخیم شدن ناخن های پا است. قارچ‌ها مناطق مرطوب را دوست دارند و زیر ناخن رشد می کنند و باعث ضخیم‌تر شدن ناخن‌ها و تغییر رنگ آن‌ها شوند.

علائم تهاجم قارچی ناخن عبارتند از رنگ زرد، قهوه ای یا سبز ناخن، بوی بد ناخن کنده شدن ناخن ها و شکستگی ناخن.

برخی از عوامل شانس ابتلا به عفونت قارچی ناخن را افزایش می دهند، مانند پاهای مرطوب، عدم شستشوی صحیح پاها و پوشیدن کفش های خیلی تنگ.

پسوریازیس ناخن

 افراد مبتلا به بیماری پوستی به نام پسوریازیس ممکن است پسوریازیس ناخن را تجربه کنند که ممکن است باعث ضخیم شدن ناخن های پا شود. این مشکل ممکن است باعث برآمدگی ناخن ها شود، از بستر ناخن جدا شود و ضخیم تر به نظر برسد.

علائم پسوریازیس ناخن عبارتند از رنگ قرمز مایل به قهوه ای ناخن ها، فرورفتگی یا گودال های کوچک در ناخن و جدا شدن ناخن از بستر آن.

اگر خانواده شما سابقه پسوریازیس داشته باشد، احتمال ابتلا به پسوریازیس ناخن را افزایش دهد. عوامل دیگری مانند سیستم ایمنی ضعیف، پسوریازیس پوستی و استرس نیز تاثیرگذارند.

جراحت

ضربه محکم یا مکرر به انگشت پا باعث ضخیم شدن ناخن پامی شود. اگر ورزش‌هایی مانند فوتبال انجام می‌دهید، یا در دویدن یا رقصیدن زیاده‌روی می‌کنید، یا کفش‌های نامناسب می پوشید، ناخن های شما راحت تر آسیب می بینند.

سندرم ناخن زرد

یک بیماری نادر به نام سندرم ناخن زرد وجود دارد که ناخن دست و پا را درگیر می کند. باعث زرد شدن، انحنا و ضخیم شدن ناخن ها می شود. همچنین پاها متورم می شوند و مشکلات تنفسی ایجاد می شود.

پارونیشیا

پارونیشیا مشکل دیگری است که باعث تورم و قرمزی اطراف ناخن می شود. با ادامه دار شدن عفونت، ناخن های دست و پای شما ضخیم می شوند، پوست کنده می شوند یا از بستر ناخن فاصله می گیرند.

ناخن شاخ قوچی

ناخن شاخ قوچ یا اونیکوگریفوزیس یکی دیگر از بیماری های ناخن است که باعث ضخیم شدن و زرد شدن ناخن ها، بلند شدن و پیچ خوردن اطراف آن مانند شاخ قوچ می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که به پای خود آسیب می‌زنید، به نوعی عفونت مبتلا می‌شوید، مشکلات سلامتی مزمن دارید، یا خون به اندازه کافی در پای شما جریان ندارد.

تشخیص ناخن های ضخیم

دلایل ضخیم شدن ناخن های پا را در مراحل اولیه شناسایی و مدیریت کنید تا از مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

معمولاً یک متخصص، ناخن ها را برای تشخیص ضخیم شدن بررسی می کند. متخصصان خواهند دید که ناخن ها چگونه به نظر می رسند.

اگر تشخیص دهند قارچ ناخن دارید، ممکن است یک تکه کوچک از ناخن شما را بردارند یا ته آن را سواب بکشند تا قارچ را بررسی کنند. اگر مشکل پسوریازیس باشد، آزمایش‌های بیشتری را پیشنهاد می کند.

چه زمانی به متخصص مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن مواردی مانند ضخیم شدن برای مدت طولانی، تغییر رنگ ناخن، درد یا ناراحتی در پا و علائم عفونت مانند قرمزی، تورم، چرک به متخصص مراجعه کنید.

خطرات ناخن های ضخیم

درد و ناراحتی

اگر ناخن های ضخیم بیش از حد رشد کنند، به پوست اطراف فشار وارد می کنند و باعث درد می شوند. همچنین به انگشتان مجاور یا داخل کفش فشار می آورند و باعث ساییدگی و تحریک می شوند، به‌ویژه هنگام انجام فعالیت‌های بدنی مانند دویدن.

عفونت

اگر ناخن های ضخیم، به ویژه به دلیل عفونت قارچی، درمان نشود، رشد باکتری ها را نیز آسان می کنند. در برخی موارد، این عفونت ها به کمک پزشکی نیاز دارند. بنابراین، طبق توصیه پزشک به آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ نیاز است.

التهاب

ضایعات و کراتین اضافی (پروتئین موجود در ناخن) زیر ناخن ضخیم شده انباشته می شود و باعث التهاب یا قرمزی، تورم و درد می شود و مشکل را بدتر کرده و حرکت روزانه پاها را دردناک می کند.

ناخن های فرورفته در پا

اگر ناخن های ضخیم را به درستی کوتاه نکنید، منجر به رشد ناخن های پا می شود. این اتفاق زمانی است که ناخن در پوست اطراف رشد می کند و باعث درد، قرمزی، تورم و عفونت می شود. ناخن های فرورفته دردسرساز هستند، زیرا در موارد شدید به جراحی نیاز دارند.

روش‌های خانگی برای ناخن های ضخیم

تکنیک های اصلاح صحیح

یک قدم ساده و در عین حال مهم این است که ناخن های ضخیم پا را به درستی کوتاه کنید. اگر به درستی کوتاه نکنید، منجر به مشکلاتی مانند رشد ناخن های پا یا عفونت می شود. برای کوتاه کردن صحیح ناخن های ضخیم پا، پاهای خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید تا ناخن ها نرم شوند سپس پاها و ناخن های خود را با حوله به خوبی خشک کنید. از ناخن گیرهای ساخته شده برای ناخن های ضخیم استفاده کنید که آن را در اکثر داروخانه ها یا داروخانه ها پیدا می کنید. از یک گوشه ناخن شروع کنید و برش های کوچک و مستقیم روی ناخن ایجاد کنید. از گرد کردن لبه ها خودداری کنید و ناخن ها را به آرامی با سوهان ناخن یا تخته سنباده سوهان بزنید تا لبه های تیز صاف شود.

محصولات بدون نسخه

کرم اوره به نرم شدن ناخن های ضخیم پا کمک می کند و اصلاح آن‌ها را آسان تر می کند.

کرم ها یا پمادهای ضد قارچ به مقابله با عفونت های قارچی خفیف کمک می کنند و ضخیم شدن ناخن ها را کاهش می دهند.

پودرهایی که برای خشک نگه داشتن پاها استفاده می شوند خطر ابتلا به عفونت های قارچی را کاهش می دهند.

تغییر سبک زندگی

با اتخاذ عادات سالم و ایجاد تغییرات جزئی در برنامه روزانه خود از ایجاد ناخن های ضخیم جلوگیری کنید و ظاهر ناخن های ضخیم موجود را بهبود ببخشید. چند نکته سریع وجود دارد:

پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارید

جوراب خود را اغلب عوض کنید

یک جفت کفش را به طور متناوب قرار دهید تا خشک شود

کفش هایی با فضای کافی برای انگشتان پا و تکیه گاه مناسب انتخاب کنید

گزینه‌های پزشکی برای ناخن‌های ضخیم

در برخی موارد، ناخن های ضخیم پا برای مدیریت نیاز به کمک پزشکی دارند. بسته به اینکه چه چیزی باعث این مشکل می شود، متخصص یک یا چند مورد از موارد زیر را پیشنهاد کند:

دبریدمان

دبریدمان شامل بریدن لایه های اضافی ناخن ضخیم است. متخصص پا این کار را با استفاده از ابزارهای خاص انجام می دهد. دبریدمان به کاهش ضخامت ناخن، کاهش درد و بهبود ظاهر آن کمک می کند. دبریدمان برای کسانی پیشنهاد می شود که نمی توانند ناخن های ضخیم پا را با درمان های خانگی مدیریت کنند.

داروهای خوراکی

برای عفونت های قارچی ناخن متوسط ​​تا شدید، از داروهای ضد قارچ خوراکی مانند تربینافین یا ایتراکونازول استفاده می شود. این داروها با متوقف کردن رشد قارچ عمل می کنند و اجازه می دهند ناخن های سالم به جای قسمت های ضخیم شده رشد کنند. این داروهای ضد قارچ خوراکی باید برای چندین ماه استفاده شوند تا بهترین نتیجه را داشته باشند. متخصص داروهای صحیح را با رژیم مناسب برای شما تجویز می کند.

داروهای موضعی

داروهای ضد قارچی موضعی، از جمله کرم‌ها و لاک‌ها، برای موارد خفیف قارچ ناخن یا همراه با داروهای خوراکی در موارد شدیدتر، روی ناخن‌های آسیب‌دیده استفاده می شوند. این محصولات به کاهش ضخامت ناخن‌ها کمک کرده و به مرور زمان بهتر به نظر می رسند. این داروها باید فقط طبق دستور پزشک مصرف شوند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی روشی کاملا جدید برای ناخن های ضخیم پا ناشی از عفونت های قارچی است. از امواج نوری پرانرژی برای هدف قرار دادن و کشتن قارچ های عامل عفونت استفاده می شود. این کار اجازه می دهد تا رشد سالم ناخن جایگزین قسمت های ضخیم شده شود.

چگونه از ضخیم شدن ناخن های جلوگیری کنیم

بهترین راه برای حفظ سلامت ناخن های پا و جلوگیری از ضخیم شدن این نکات ساده است. این نکات به شرح زیر است:

بهداشت پا

شستن منظم پاها با آب و صابون، خشک کردن کامل آنها و کوتاه کردن مستقیم ناخن های پا به کاهش عفونت و جلوگیری از ضخیم شدن ناخن ها کمک می کند.

انتخاب کفش مناسب

انتخاب کفش هایی با فضای کافی برای انگشتان پا، حمایت قوس پا و مواد قابل تنفس مانع مالش، فشار و تجمع عرق می شود که ضخیم شدن ناخن پا را بدتر می کنند.

چک کردن منظم ناخن پا

بررسی منظم ناخن های پا برای تغییر ضخامت، رنگ یا سایر علائم آسیب و عفونت به شما کمک می کند مشکلات احتمالی را زودتر پیدا کنید. به این ترتیب، می توانید برای جلوگیری از مشکلات گام های مناسب بردارید.

نتیجه

با تمیز نگه داشتن پاهای خود، انتخاب کفش های خوب و بررسی ناخن های پا از نظر تغییرات خطر ضخیم شدن ناخن های پا را کاهش دهید.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان