اعتیاد به رابطه جنسی را بشناسید

اعتیاد به رابطه جنسی را می توان به عنوان درگیری اجباری در رابطه جنسی با وجود پیامدهای منفی تعریف کرد. اعتیاد به رابطه جنسی رفتاری است که از نظر عاطفی ناراحت کننده است. اعتیاد به رابطه جنسی تأثیر منفی بر روابط عاطفی و رفاه روانی دارد.

اعتیاد به رابطه جنسی را بشناسید

اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟

به گزارش مینو کیا از خط سلامت اعتیاد به رابطه جنسی بسیاری از ویژگی های اصلی اعتیاد بالینی را دارد. یکی از این علائم این است که فرد حتی اگر نتایج منفی واضح (یا حتی محتمل) باشد قادر به کنترل رفتار خود نیست. افراد مبتلا به اعتیاد به رابطه جنسی قادر نخواهند بود رفتار شان را متوقف کنند ، مگر اینکه نوعی رویداد مداخله کننده وجود داشته باشد. در نتیجه ، روابط شخصی و شغلی افراد مبتلا به اعتیاد به رابطه جنسی ممکن است آسیب ببیند. اگر شخصی نتواند انگیزه های جنسی خود را مهار کند ، حتی ممکن است خطر ابتلا به عفونت مقاربتی از جمله HIV و … افزایش یابد .

افراد دارای اعتیاد به رابطه جنسی معمولاً از رابطه جنسی به عنوان نوعی فرار از سایر مشکلات عاطفی و روانی ، از جمله استرس ، اضطراب ، افسردگی و انزوای اجتماعی استفاده می کنند .

ویژگی ها

ویژگی تعریف مشترک در افراد مبتلا به اعتیاد به رابطه جنسی پیشنهاد شده است:

رابطه جنسی به استثنای سایر فعالیت ها بر زندگی فرد حاکم است.

فعالیت های جنسی ممکن است نامناسب یا مخاطره آمیز باشد و ممکن است شامل نمایش گرایی ، رابطه جنسی با روسپی ها یا حضور منظم در رابطه های جنسی باشد.

اشتیاق مداوم برای رابطه جنسی معمولاً با احساس پشیمانی ، اضطراب ، افسردگی یا شرم آمیخته می شود.

فرد در تنهایی به رابطه های دیگری از جمله رابطه جنسی تلفنی ، پورنوگرافی یا ارتباط رایانه ای می پردازد.

فرد با چندین شریک زندگی جنسی اش را انجام می دهد و یا روابط خارج از ازدواج دارد.

فرد به تنهایی خودارضایی می کند.

در حقیقت ، اعتیاد به رابطه جنسی اغلب با اعتماد به نفس پایین همراه است. اگرچه رابطه جنسی می تواند باعث تسکین کوتاه مدت شود ، اما آسیب به سلامت روان افراد مبتلا به اعتیاد به رابطه جنسی اغلب با گذشت زمان افزایش یافته و بدتر می شود. فرد برای داشتن اعتیاد نیازی به رابطه جنسی شدید ندارد. آنها علی رغم آسیبی که می دانند ممکن است ناشی از رفتار آنها باشد ، به سادگی نمی توانند جلوی خود را بگیرند.

علل

تعدادی از نظریه ها در مورد چرایی اعتیاد به رابطه جنسی وجود دارد. برخی از این موارد شامل مفهوم سازی اعتیاد به رابطه جنسی به عنوان نوعی کنترل فشار ، وسواس یا اختلال در رابطه است. همچنین در برخی از افراد مبتلا به اعتیاد به رابطه جنسی به عنوان یک راه مقابله با آسیب های اولیه از جمله تجاوز جنسی ظاهر می شود.

در برخی از انواع بیماری های روانی (مانند اختلال دو قطبی) ،اعتیاد به رابطه جنسی ممکن است یک علامت باشد. در موارد خاص اختلالات عصبی (مانند صرع ، ضربه به سر یا زوال عقل) باعث رفتارهای جنسی می شود. داروهای خاصی که روی دوپامین تأثیر می گذارند نیز ممکن است بندرت عامل اعتیاد به رابطه جنسی باشند.

کمک گرفتن

اعتیاد به رابطه جنسی نیاز به درمان توسط یک متخصص با تجربه روانشناسی ، روانپزشک یا درمانگر جنسیت دارد. درمان می تواند بر اساس علت زمینه ای متفاوت باشد ، اما به طور سرپایی با مشاوره و درمان های رفتاری انجام می شود. اگراعتیاد به رابطه جنسی با اختلال اضطرابی یا اختلال خلقی همراه باشد ، ممکن است داروها به عنوان بخشی از برنامه درمانی تجویز شوند. در حال حاضر هیچ توصیه مشخصی در مورد استفاده مناسب از داروها برای درماناعتیاد به رابطه جنسی خارج از حوزه این اختلالات طبقه بندی شده بالینی وجود ندارد. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است .

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان