با کودکان مبتلا به اوتیسم چگونه رفتار کنیم

خط سلامت: رویا منصوری : زوج هایی که متوجه می شوند فرزندشان مبتلا به اوتیسم است، در یک شوک قرار می گیرند ، آن ها تا قبل از شنیدن این خبر، برای فرزند خود برنامه هایی را در ذهن داشته اند، به جای تمرکز بر بیماری و مراقبت های پزشکی به نکات روانی در برخورد با یک کودک مبتلا به اوتیسم توجه کنید.

با کودکان مبتلا به اوتیسم چگونه رفتار کنیم

به گزارش خط سلامت روان شناسان می گویند توجه به 7 محور زیر کمک می کند مه به عنوان یک والد موفق بتوانید در کنار فرزند مبتلا به اوتیسم احساس رضایت و شادمانی داشته باشید.

تمرکز بر مثبت ها

همه ی کودکان در برابر تقویت مثبت یعنی برشمردن صفات و ویژگی های مثبت و تعریف کردن از آن ها پاسخ می دهند. کودکان مبتلا به اوتیسم از این قاعده مستثنی نیستند، بنابراین با تقویت مثبت احساس خوبی در او ایجاد کنید، این احساس خوب باعث می شود رابطه اش با والدین بهتر رقم بخورد. راه هایی برای جایزه دادن به او پیدا کنید و بطور خاص با او رفتار کنید. او باید بداند که والدینش دوستش دارند.

برنامه داشته باشید

کودکان مبتلا به اوتیسم بودن در یک روال را دوست دارند. این کار به آن ها کمک می کند که بتوانند آموخته هایشان را تمرین کنند.

بازی با کودکان مبتلا به اوتیسم

اگر بتوانید به جای آموزش محض برنامه ای برای بازی داشته باشید، ارتباط با کودک مبتلا به اوتیسم عمیق تر خواهد شد.

به او فرصت دهید

توجه به این نکته که نباید دلسرد شد، در برابر یک کودک مبتلا به اوتیسم یک شرط مهم است. در این مواقع تا رسیدن به نتیجه ای که انتظارش را می کشید مثبت رفتار کنید.

همراهی اش کنید

کودکان مبتلا به اوتیسم غیر قابل پیش بینی هستند و گاهی رفتارشان به گونه ای است که باعث شوک شدن والدین می شود. آن ها معمولا در موقعیت های خاص آسانتر وارد می شوند اگر قرار است که برای انجام کارهای روزمره مثل خرید و… اقدام کنید، سعی کنید همراهی اش کنید تا کم کم به دنیای اطراف عادت کند.

پشتیبانی بگیرید

مشورت با سایر خانواده هایی که کودک مبتلا به اوتیسم دارند یا متخصصان باعث می شود که احساس تنهایی نکنید، از تجارب دیگران نیز بهره مند شوید. پس بجای پنهان کردن مساله، با واقعیت روبرو شده و آن را پیچیده نکنید.

مراقبت های ویژه

در زمان هایی که ناچار هستید، مراقبت از او را به دیگران بسپارید، تمام جوانب را در نظر گرفته و توضیحات کامل را به او بدهید تا بتوانید در این فرصت از زمان و فرصت پیش آمده لذت ببرید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان