شادی را با این 9 ویژگی تشخیص دهید/ فکرش را هم نمی کنید

خط سلامت: شادی یکی از ویژگیهاست که همه افراد خواهان آن هستند. نظر شما راجع به خودتان چیست؟ آیا جزء افراد شاد هستید یا اینکه فکر می کنید شادی به اندازه کافی در زندگی تان وجود ندارد؟

 شادی را با این 9 ویژگی تشخیص دهید/ فکرش را هم نمی کنید

  شادی ارثی نیست و افراد شاد ، ژن مشخصی را که مختص احساس شادی و خوشبختی باشد ندارند. این محیط زندگی و شرایط است که می تواند در روحیه تاثیرگذار باشد.این آخرین یافته مطالعات محققان روانشناسی است.

شاد بودن را با چه علائمی رصد کنید

به گزارش خط سلامت شادی در افراد شاد لزوما مربوط به جایگاه اجتماعی و یا اقتصادی بالا نمی شود؛  افراد شاد بر خلاف افراد ناراحت و ناراضی، روی وجوه مثبت زندگی تمرکز می کنند. افراد شاد واقع بین هستند؛ به این معنا که وجود اندوه و دشواری را در زندگی نفی نمی کنند.

گاهی شادی و خوشی به اندازه کافی در زندگی وجود دارد و فرد نمی تواند یا نمی خواهد آنها را ببیند. یک ضرب المثل اسپانیایی می گوید: خوشی پنهان، شمع خاموش شده است. یعنی به محض اینکه خود فرد اراده کند، می تواند از گرمای آن بهره ببرد به شرط آنکه بخواهد.

9 علامت را که نشان دهنده وجود شادی است، معرفی می کنیم اگر این نشانه ها در زندگی وجود داشته باشند؛ یعنی اینکه می توانید جزء افراد شاد باشید و بی جهت دارید به عالم و آدم غر می زنید.

اگر دانش آموز خندانی بوده اید

همین الان بلند شوید و به سراغ آلبوم بروید و یکی دو تا از عکس های دوران دبیرستان را پیدا کنید. حالت چهره تان چگونه است؟ خوشحال و خندان مانند افراد شاد یا بداخلاق و اخمو مانند افراد همواره ناراضی؟!

تحقیقات ثابت کرده اند افرادی که در عکس های دوران دبیرستان یا حتی دانشجویی شان، لبخند به لب دارند، ۵ برابر کمتر از همکلاسی های اخمو یا بی تفاوت شان طلاق می گیرند و زندگی شادتر و پایدارتری نسبت به آنها دارند. ضمن اینکه افراد خنده رو، بیشتر مورد توجه سایرین هستند و انرژی مثبت آنها باعث می شود که همسرانی خوش خنده و مهربان داشته باشند.

اگر خواهر دارید

افرادی که حداقل یک خواهر دارند، اجتماعی تر، خوش بین و از توانایی های شان آگاه ترند و بیشتر از آنها استفاده می کنند. این یافته نتایج سال ها تحقیق محققان انگلیسی است که به تازگی منتشر شده است. اصلا اگر خودتان هم دقت کنید به این نتیجه می رسید وجود دختر در خانواده، باعث تلطیف محیط زندگی و پرورش افراد شاد می شود؛ در عوض خانواده هایی که چند پسر دارند، معمولا روابط خشک و سردی بین شان حاکم است و شاید این موضوع به خاطر طبع خشن تر پسرها نسبت به دخترها باشد.

اگر به تلویزیون نمی چسبید

محققان دانشگاه مریلند، ۴۵ هزار آمریکایی را طی ۳۵ سال مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند افراد شاد، کمتر از ۳۰ درصد از وقت شان را در روز به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند، آنها می گویند شادترها بیشتر ورزش می کنند، وقت شان را با خانواده شان می گذرانند، مطالعه می کنند و به فکر سلامت خود هستند و همه این کارها باعث می شود که کمتر تلویزیون تماشا کنند.

سوغاتی ها را جلوی چشم می گذارید؟

دکتر سوبخالیو بومیرسکی ، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا می گوید: افراد شاد، سوغاتی ها و عکس های یادگاری شان را بیشتر در معرض دید قرار می دهند تا خاطره روزهای خوش، برای شان تکرار شود و بتوانند در اولین فرصت، دوباره آن روزهای خوش را با کسانی که دوست شان دارند، تکرار کنند.

اگر ورزش می کنید

محققان دانمارکی می گویند کسانی که ورزش می کنند، کمتر دچار استرس می شوند و بیشتر از زندگی شان لذت می برند. در عوض، افراد بی حال و حوصله و آنهایی که اهل ورزش کردن نیستند، ۷۰ درصد بیشتر از سایرین استرس می گیرند و از زندگی شان هم راضی نیستند. برای اینکه بتوانید جزء افراد شاد باشید، کافی است روزانه ۱۷ تا ۳۴ دقیقه ورزش کنید.

اگر عاشق هستید

پژوهشگران انگلیسی معتقدند اسیر بودن در دام عشق می تواند شادی بیشتری را نصیب افراد کند. آنها می گویند یک زوج عاشق، ۳۰ درصد شادتر از سایر افراد جامعه هستند و این امر تنها به دلیل این است که آنها هر کاری را برای جلب رضایت و به دست آوردن آرامش طرف مقابل شان انجام می دهند.

اگر وقت تان را با آدم های شاد می گذرانید

برقراری رابطه با افراد شاد، می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روحیه داشته باشد. حالا هر چقدر صمیمیت و رفت و آمد با این گونه افراد بیشتر باشد، اوقات شادتری را هم در زندگی سپری خواهید کرد مثلا اگر نصف روزتان را با افراد شاد بگذرانید، ۴۲ درصد و اگر یک سوم از وقت تان را با آنها باشید، ۲۲ درصد شادتر از روزهای قبل خواهید بود.

اگر اهل قهوه یا چای گرم اید

محققان آمریکایی می گویند آرامش روانی، شادی فیزیکی را به دنبال دارد. آنها رفع خستگی با نوشیدن یک لیوان شکلات، قهوه یا چای گرم را راهی برای رسیدن به آرامش و شادی پس از یک روز کاری سخت می دانند.

اگر ۲ دوست صمیمی دارید

کسانی که حداقل ۲ دوست صمیمی دارند، بسیار شادتر از سایر افراد هستند و زندگی زناشویی موفق تری را هم تجربه می کنند. دلیل این ادعا هم نتایج تحقیق هایی است که انگلیسی ها روی بیش از ۶۵۴ زوج انجام داده اند و طی این تحقیق ها به این نتیجه رسیدند درددل و مشورت کردن با دوستان صمیمی باعث آرامش روانی افراد می شود و به آنها در تصمیم گیری درست کمک می کند. برای ورود به صفحه  اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان