در این 3 موقعیت، مغز پینوکیو می شود!

خط سلامت: مغز به ما دروغ می گوید؟ مغز درست بعد از وقوع حوادث را به اشتباه یادآوری می کند؟ مطالعات اخیر در پاسخ به این سوال عوامل فریبکاری مغز و مخدوش کننده حافظه را برجسته می کند.

در این 3 موقعیت، مغز پینوکیو می شود!

مغز با گذشت چند روز از وقوع یک رویداد، آن را اشتباه به یاد می آورد.

به گزارش خط سلامت عوامل روانشناختی متعددی وجود دارد که باعث می شود رویدادهایی که اخیرا اتفاق افتاده، به شیوه ای تحریف شده و نادرست یادآوری شوند.

مغز و یادآوری نادرست خاطرات

مغز حاوی هیپوکامپ و آمیگدال است که هر دو نقش مهمی در ثبت رویدادها و وقایع ایفا می کنند. 

مطالعات اخیر سه عامل روانشناختی را برجسته می کند که نشان می دهد چه علتی وجود دارد که افراد یک رویداد را که به تازگی اتفاق افتاده به اشتباه به یاد می آورند.

خودخواهی

در تحقیق مجله Nature Communications آمده است، افرادی که رفتارهای خودخواهانه ای دارند،  رفتار خود را فراموش کرده و خود را بهتر از آنچه هستند، تصور می کنند. این افراد در واقع درگیر فریبکاری مغز می شوند.

در پنج آزمایش صورت گرفته توسط پژوهشگران، بیش از 3 هزار و صد شرکت کننده پولی را بین خود و شرکای ناشناس تقسیم کردند. سپس، در یک آزمایش غافلگیرانه، از آنها خواسته شد تا به یاد بیاورند که چه مقدار پول داشته اند. به طور کلی ، شرکت کنندگان تمایل داشتند مبلغی بیشتر از آنچه بود را بخاطر بیاورند.

طرح واره ها

ساختارهای ذهنی که به ما کمک می کنند، جهان را درک کنیم به اصطلاح طرحواره نام دارند که ما را به یادآوری نادرست اطلاعات سوق می دهند.

در یک آزمایش منتشر شده در تحقیقات ارتباطات انسانی، شرکت کنندگان مجموعه ای از آمار مربوط به مسائل اجتماعی را مشاهده کردند وقتی از آنها خواسته شد بعداً اعداد و ارقام و رابطه بین آنها را به خاطر بسپارند، با دقت بیشتری مواردی را که با دیدگاه های رایج همزمان بوده اند به یاد می آوردند مانند اینکه ازدواج همجنسگرایان در سال های اخیر مورد حمایت واقع شده است. اما هنگامی که این آمار با اعتقادات رایج در تضاد بود مانند اینکه مهاجرت در مکزیک در دهه گذشته افزایش یافته است ، در حالی که افزایش نیافته بود، احتمال اینکه آمار را به طور دقیق به خاطر بیاورند ،کمتر است.

یک محقق که در مورد ارتباطات در دانشگاه ایالتی اوهایو تحقیق می کند توضیح می دهد: تعصباتفرد نقش مهمی در تحریف خاطرات می کند.

سرایت اجتماعی

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله Cognition، تعامل با دیگران حافظه را از طریق روند سرایت اجتماعی تحریف می کند. در دو آزمایش، شرکت کنندگان لیست کلمات را به خاطر سپردند، سپس برای یادآوری آنها با دیگران همکاری کردند. اما شرکت کنندگان مجموعه واژه های یکسانی را ندیده بودند. هنگامی که چند نفر دیگر از اعضای گروه کلمات را به یاد می آوردند ، شرکت کنندگان به طور قابل توجهی بیشتر به دروغ گزارش می کردند که آنها نیز این کلمات را در اختیار داشته اند.

روانشناسان می گویند: افراد تمایل دارند حافظه را مانند یک رایانه در نظر بگیرند، اما آنچه افراد در مورد گذشته به یاد می آورند در تعامل با دیگران شکل می گیرد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان