10 ترفند وقتی با تنهایی چهره به چهره می شوید

خط سلامت: تنهایی واقعیتی اجتناب ناپذیر در زندگی انسان هاست. انسان موجودی اجتماعی است و معمولا تنهایی را دوست ندارد؛ به همین دلیل پژوهشگران راه هایی ساده اما موثر در جهت کاهش احساس تنهایی کشف کرده اند.

10 ترفند وقتی با تنهایی چهره به چهره می شوید

تنهایی یک تجربه طبیعی است. اما اگر کنترل نشود ، برای سلامت روحی و جسمی مضر خواهد بود. به گزارش خط سلامت برخی مطالعات نشان داده اند تنهایی به اندازه مصرف 15 نخ سیگار در روز برای سلامتی مضر است.

تنهایی و راه های کاهش آن

تنهایی با پیامدهای منفی برای سلامت روان همراه است. فقدان ارتباط اجتماعی با دیگران، زمینه را برای ابتلا به افسردگی فراهم می کند. پژوهش ها نشان داده است راه هایی برای کاهش احساس تنهایی وجود دارد؛ برخی از این روش ها عبارتند از:

پذیزش احساس تنهایی

انرژی خود را برای مبارزه با احساسات خود یا تلاش برای سرکوب احساسات هدر ندهید. همه گاهی احساس تنهایی می کنند و احساس تنهایی به این معنی نیست که فرد بازنده و ضعیف است. مطالعات نشان داده است تفسیر مثبت از تنهایی به مغز کمک می کند احساس خود را بپذیرد و کمتر رنج بکشد.

برنامه ریزی

تنهایی در برخی موارد ناشی از این است که فرد مهارت های ارتباطی و اجتماعی لازم برای دوست یابی و معاشرت با دیگران را ندارد ولی در سایر موارد فرد اگرچه دوستانی دارد بازهم احساس تنهایی می کند. برنامه ریزی برای تقویت مهارت های دوست یابی به کاهش تنهایی کمک می کند ولی کسی که علیرغم داشتن گروه حمایتی بازهم احساس تنهایی می کند؛ لازم است تفسیرش از موقعیت ها را اصلاح کند و مراقبت از احساسات را تمرین کند.

ارتباط با دوستان قدیمی

گاهی اوقات ارتباط با دوستان قدیمی آسان تر از پیدا کردن دوستان جدید است. ارتباط با دوستان قدیمی احساس تنهایی را کاهش می دهد.

رفتن به باشگاه 

برای کاهش احساس تنهایی همواره یک راه وجود ندارد. ثبت در باشگاه و شرکت در کلاس های ورزشی، احتمال برقراری رابطه اجتماعی را افزایش می دهد. همچنین ورزش کردن منجر به ترشح سروتونین می شود که احساس شعف را له دنبال دارد.

کتاب خواندن

کتاب خواندن دنیای فرد را گسترش می دهد و به کاهش احساس تنهایی کمک می کند.

 

دریافت کمک حرفه ای 

مراجعه به روانشناس بالینی، به فرد کمک می کند ارتباط معناداری با دیگران برقرار کند و راهکارهایی برای کنار آمدن با تنهایی به روشی سالم کشف کند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است .

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان