متاهل ها شادترند یا مجردها ؟ / احساس خوشبختی کدام بیشتر است

خط سلامت: ازدواج موفق منجر به تقویت شاخص های سلامت روان می شود. پژوهش ها نشان داده است افراد متاهل نسبت به افراد مجرد، احساس شادی و خوشبختی بیشتری را گزارش می دهند.

متاهل ها شادترند یا مجردها ؟ / احساس خوشبختی کدام بیشتر است

ازدواج ، مطابق آنچه برخی پژوهش ها نشان داده است، احساس شادی و خوشبختی را افزایش می دهد. بر اساس یک نظر نظرسنجی گسترده که اخیرا منتشر شده است افرادی که ازدواج کرده اند بسیار شادتر از افراد مجرد یا درگیر روابط دوستانه هستند.

به گزارش خط سلامت از سال 2009 تا 2023، از بیش از 2.5 میلیون بزرگسال در ایالات متحده پرسیده شد که چگونه به زندگی فعلی خود امتیاز می دهند (صفر بدترین رتبه و 10 بالاترین رتبه ). سپس محققان از پاسخ دهندگان پرسیدند سطح شادی آنها در پنج سال آینده چقدر خواهد بود.

بر اساس این نظرسنجی، فردی که نمره مربوط به زندگی فعلی اش هفت یا بالاتر بود و آینده مورد انتظار خود را هشت یا بالاتر رتبه بندی می کرد، به عنوان فردی خوشبخت و موفق در نظر گرفته می شد. تجزیه تحلیل داده های این پژوهش به نتایج جالبی منتهی شد!

ازدواج و احساس خوشبختی

ازدواج یکی از مهم ترین تغییرات زندگی است. طبق داده های بدست آمده از یک نظرسنجی طولانی، افراد متاهل به طور مداوم سطح شادی خود را حدود 12٪ تا 24٪ بالاتر از همتایان مجرد خود گزارش کردند.

اگر چه تحصیلات یک عمل پیش‌بینی‌کننده قوی برای احساس شادی است، اما داده‌ها نشان داده است که بزرگسالان متاهلی که دبیرستان را به پایان نرسانده اند، همچنان نسبت به بزرگسالان مجرد با مدرک تحصیلات تکمیلی، زندگی خود را مطلوب‌تر ارزیابی می‌کنند.

آیا لازمه خوشبختی ازدواج است؟

نمی توان به طور قطع گفت ازدواج سطوح بالاتر شادی را تضمین می کند. پژوهش ها نشان داده است تاثیرات مثبت ناشی از ازدواج به عوامل متعددی بستگی دارد که تعهد یکی از مهم ترین آن هاست. افرادی که ازدواج نامودارند، احفقی دارند، کمتر از افراد مجرد خوشحال هستند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان