پس از طلاق زنان بیشتر افسرده می شوند یا مردان؟

خط سلامت: طلاق بار روانی زیادی بر دوش زن و مرد می گذارد. طلاق و جدایی منجر به تجربه سوگ می شود و افراد دچار چالش های جدی در زندگی می شوند.

پس از طلاق زنان بیشتر افسرده می شوند یا مردان؟

طلاق می تواند باعث ایجاد یا تقویت افسردگی شود. در حالی که هم طلاق و هم ازدواج مجدد در سنین بالاتر در حال افزایش است، تحقیقات کافی در مورد تأثیر آن ها بر سلامت روان وجود ندارد.

به گزارش خط سلامت یک مطالعه جدید در مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه ، الگوهای مصرف داروهای ضد افسردگی را در میان بزرگسالان فنلاندی 50 تا 70 ساله که طلاق، جدایی از زندگی مشترک یا سوگواری را تجربه می‌کنند، در کنار روند مصرف قبل و بعد از ازدواج مجدد بررسی کرد.

طلاق و افسردگی

طلاق در دوره سنی بالا رو به افزایش است. حدود 10 تا 15 درصد از افراد بالای 55 سال دارای علائم افسردگی بالینی هستند. همبستگی‌های سلامت روان ضعیف، از جمله طلاق، جدایی، و مرگ شریک زندگی شناسایی شده‌اند، اما تحقیقات زیادی با این عوامل در این جمعیت سروکار ندارد.

مطالعات موجود نشان می‌دهد افراد مسن پس از طلاق، علائم افسردگی را چه بالینی و چه موارد دیگر نشان می‌دهند. با این حال، یک مطالعه در ایالات متحده نشان داد که علائم افسردگی قبل از طلاق شروع شد، با طلاق به اوج خود رسید و به آرامی به سطح قبل از طلاق طی چهار سال آینده فروکش کرد.

این مطالعه بر اساس داده‌های ثبت جمعیت فنلاند از سال 1996 تا 2018 است. این مطالعه شامل نزدیک به 230000 نفر بین 50 تا 70 سال در سال‌های 2000-2014 بود. تمرکز بر استفاده از داروهای ضد افسردگی در یک دوره چهار سال قبل تا چهار سال پس از پایان هر رابطه بود، از جمله با مرگ و متعاقب آن شکل‌گیری یک رابطه جدید.

طلاق و مصرف داروهای ضد افسردگی

دانشمندان دریافتند هم مردان و هم زنان در طول چهار سال قبل و بعد از قطع رابطه به طور قابل توجهی بیشتر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند. وقتی به عنوان درصد محاسبه شد، افزایش طلاق برای مردان پنج در مقابل هفت برای زنان بود. مردانی که شریک زندگی خود را از دست دادند، مصرف داروهای ضد افسردگی را 5 درصد و زنان را 6 درصد افزایش دادند. زنان نسبت به مردان افزایش بیشتری در مصرف داروهای ضد افسردگی خود نشان دادند و پس از ازدواج مجدد بهبود نسبی بسیار گذرا را نشان دادند.

در بین زوج های داغدار نیز مردان و زنان سه ماه پس از مرگ شریک زندگی خود در مقایسه با 3 ماه قبل، افزایش شدید مصرف داروهای ضد افسردگی را نشان دادند.

نکات نهایی طلاق

هم مردان و هم زنان به میزان مساوی از افسردگی رنج می‌بردند، همانطور که استفاده از داروهای ضد افسردگی پس از سوگ در زندگی بعدی منعکس شد. با این حال، هنگام جدا شدن از شریک زندگی، زنان دو برابر بیشتر از مردان افزایش مصرف داروهای ضد افسردگی را نشان دادند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

ارسال نظر

آخرین اخبار
خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان