روانشناسی گفتگو/ افراد باهوش عاطفی۷ جمله را تکرار می کنند

خط سلامت: هوش عاطفی درک عواطف و احساسات خود و دیگران را شامل می شود. افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند مهارت های ارتباطی خوبی دارند.

روانشناسی گفتگو/ افراد باهوش عاطفی۷ جمله را تکرار می کنند

هوش عاطفی باعث می شود افراد در موقعیت های چالش برانگیز به خوبی عمل کنند.  افراد با هوش عاطفی بالا شنوندگانی عالی برای همدلی با دیگران هستند.

هوش عاطفی با بیان جملاتی ظریف

هوش عاطفی بالا سبب حل مسالمت‌آمیز تعارض‌ها و ایجاد روابط قوی و حمایتی عالی می شود.  بر اساس علم روانشناسی بیان جملات زیر نشان دهنده هوش عاطفی بالا در افراد است:

 درک می کنم که چه احساسی داری

وقتی افراد باهوش عاطفی احساس دیگران را دریافت می کنند، این جمله را به آن ها می گویند زیرا واقعاً سعی می کنند خود را به جای دیگران بگذارند. این بدان معناست که آن ها فعالانه گوش می دهند و احساس همدلی می کنند و در عین حال سعی می کنند تفاوت های ظریف و عمق احساسات خود را درک کنند.

تحقیقات روان‌شناختی نشان می‌دهد  پاسخ‌های همدلانه به افراد کمک می‌کند احساس کنند شنیده شده و درک می‌شوند و به روابط سالم‌تر کمک می‌کنند.

 از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک گذاشتید متشکرم

هیچ چیز برای درک متقابل و گفتگوی سازنده بهتر از گوش دادن فعال نیست. افراد با هوش عاطفی بالا با گفتن «از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک گذاشتید متشکرم» نشان می‌دهند که برای تنوع افکار ارزش قائل هستند و به دیدگاه‌های مختلف احترام می‌گذارند.

 متاسفم، اشتباه کردم

عذرخواهی خالصانه به معنای اعتراف به کاستی های خود و پذیرفتن مسئولیت اعمال خود است. این بدان معنی است که شما واقعاً پشیمان هستید و متعهد به جبران آن هستید. با اعتراف به اشتباهات خود، فروتنی و درستکاری را نشان می دهید که برای ایجاد اعتماد و ترمیم روابط ضروری است.

 کمی استراحت کنیم و بعداً این موضوع را مرور کنیم

از نظر روانشناسی، شما باید خودآگاهی و همدلی داشته باشید تا تعارضات را به طور مؤثر و منصفانه حل کنید. تشخیص نیاز به استراحت نشان دهنده بلوغ عاطفی و تعهد به ارتباط سازنده است. این کار به هر دو طرف اجازه می دهد تا عقب نشینی کنند، خود را آرام کنند و دوباره با دیدگاهی تازه به موضوع بپردازند.

 از این وضعیت چه می توانیم بیاموزیم؟

 باید به گذشته نگاه کنید و سعی کنید در واقع چیزی از آن بیاموزید. به این ترتیب، بحث یا یک موقعیت دشوار بیهوده نخواهد بود. علاوه بر این، علم روانشناسی می گوید اتخاذ یک طرز فکر رشد به فرد کمک می کند تا از چالش ها یاد بگیرد و رشد کند و سازگارتر و انعطاف پذیرتر شود.

 چگونه می توانم از شما حمایت کنم؟

افراد باهوش عاطفی دلسوز هستند، به همین دلیل جای تعجب نیست که وقتی می بینند کسی در حال مبارزه است، کمک و حمایت می کنند . گاهی اوقات، کمک عملی نیاز است  و گاهی اوقات، گوش شنوا یا فقط حضور در زمان‌های سخت نیاز است.

به خاطر شما اینجا هستم

یک جفت چشم اضافی یا فقط حمایت اخلاقی از طرف شخصی که در کنار شما ایستاده است به شما قدرت و اعتماد به نفس می دهد تا با چیزی یا کسی کنار بیایید.  علاوه بر این، روان‌شناسی نشان می‌دهد حمایت عاطفی باعث ایجاد انعطاف‌پذیری و تقویت پیوندها می‌شود و باعث می‌شود احساس امنیت و ارتباط بیشتری داشته باشید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان