موسیقی درمانی چه تاثیری بر حافظه دارد؟

خط سلامت: موسیقی و حافظه رابطه ای قدرتمند دارند. موسیقی احساسات قدرتمندی را برمی انگیزد که موجب می شود خاطرات زنده شوند.

موسیقی درمانی چه تاثیری بر حافظه دارد؟

موسیقی  و تداعی خاطرات این گونه عمل می کند که موسیقی  مربوط به سال‌ها پیش زمانی که گوش داده شود، به نظر می‌رسد فرد به آن لحظه سفر می‌کند. و همه چیز را طوری احساس می کند که انگار آن لحظه در آن موقعیت حضور دارد.

به گزارش خط سلامت موسیقی محرکی است که در بیشتر رویداد های زندگی ما وجود دارد که علاوه بر کاهش استرس و ایجاد حال خوب بر حافظه بلند مدت تاثیر زیادی دارد. 

موسیقی و حافظه

موسیقی در به یاد آوری خاطرات بسیار موثر است. حافظه آشکار، یادآوری آگاهانه از گذشته است که شامل چیزهایی مانند یادگیری کتاب درسی یا خاطرات تجربی است. خاطرات ضمنی، خاطرات ناخودآگاه و خودکار ما هستند به عنوان مثال نواختن موسیقی یا یادآوری کلمات یک آهنگ زمانی که کسی چند کلمه اول را می خواند.

بخش بزرگی از حافظه در ضمیر ناخودآگاه جای می گیرد. سیستم های حافظه آشکار در اثر شرایطی مانند بیماری آلزایمر آسیب می بینند.

حافظه ضمنی را می توان با گوش دادن منفعلانه به موسیقی پس زمینه تشکیل داد. حتی قطعات موسیقی خاصی را صرفاً به این دلیل این که مکرراً در پس‌زمینه پخش شده‌اند، ترجیح داده می شود. این پدیده روانی به عنوان اثر مواجهه صرف شناخته می شود. مردم تمایل دارند آنچه را که بیشتر آشناست دوست داشته باشند.

موسیقی و حافظه ضمنی

حافظه ضمنی شکلی از شرطی سازی کلاسیک است. یک رویداد، یک احساس و یک آهنگ از طریق حافظه ضمنی به هم متصل می شوند. وقتی یک قطعه موسیقی با یک رویداد بسیار احساسی همراه می‌شود، نشانه‌ای مؤثر برای بازگرداندن احساسات است که در آن لحظه احساس می‌شد.

موسیقی و خاطرات تحریک شده

خاطرات تحریک شده توسط موسیقی اغلب از زمان های خاصی در زندگی به وجود می آیند. بیشتر مردم تمایل یاد آوری خاطرات مربوط به 10 تا 30 سالگی را دارند. روانشناسان آن را "برجستگی خاطره" نامیده اند. موسیقی مربوط به دوران برجستگی خاطره با خاطرات بیشتری نسبت به موسیقی دوره های دیگر زندگی همراه است.

موسیقی و ورود به مغز آلزایمری

موسیقی یکی از معدود راه‌های نفوذ به مغز آلزایمری است. کسانی که از زوال عقل رنج می برند با گوش دادن به موسیقی که در دوران جوانی شنیده اند، خاطرات زنده را به دست می آورند.

در مجموع موسیقی به باز کردن خاطرات و ارتقای ارتباط در افراد مسن مبتلا به آلزایمر کمک می کند. یادآوری خاطره همیشه آسان نیست. زمانی که می خواهید آن را بازیابی کنید، به سادگی پیش نمی آید. با این حال، موسیقی به یادآوری تمام خاطراتی که با یک آهنگ مرتبط شده اند کمک می کند.   برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان