به افرادی که نمی توانند تغییر کنند، خرده نگیرید + این 5 کار را یادشان دهید

خط سلامت: تغییر رفتار فرایندی دشوار است. برای بسیاری از افراد دشوار است که قالب های ذهنی خود را تغییر بدهند و با دیدگاهی جدی به مسائل نگاه کنند.همین امر دشواری روند تغییر رفتار را توجیه می کند.

به افرادی که نمی توانند تغییر کنند، خرده نگیرید + این 5 کار را یادشان دهید

تغییر رفتار فرایندی دشوار و طولانی مدت است. افرادی که تصمیم می گیرند در نحوه رفتار و عملکرد خود تغییر ایجاد کنند، معمولا دوره هایی از ناامیدی و عدم پیشرفت را تجربه می کنند.

به گزارش خط سلامت دلایل متعددی وجود دارد که روند تغییر رفتار را دشوار می کند. آگاهی از این عوامل به تسهیل روند تغییر رفتار کمک می کند.

تغییر رفتار و دشواری آن

تغییر رفتار مستلزم تلاش مستمر است.

تحقیقات نشان داده است برخی دلایل علمی، به خوبی توضیح می دهد که چرا تغییر رفتار تا این حد دشوار است:

تلاش برای تغییرات بسیار بزرگ

تغییر رفتار فرایندی دشوار و چالش برانگیز است.

برای تغییر رفتار باید با اقدامات خاص و قابل اندازه گیری شروع کرد. تلاش برای تغییرات بزرگ و مبهم باید جای خود را به هدف های کوچک و خاص بدهد. مثلا به جای اینکه بگویید "ورزش را شروع می کنم"، با خود قرار بگذارید "امشب بعد از کار به مدت 30 دقیقه در خیابان شروع به راه رفتن خواهم کرد.".

عادت به الگوهای فکری غلط

تلاش برای تغییر رفتار، تفکر همه یا هیچ را تقویت می کند. به عنوان مثال: "تغییر می کنم و اگر شکست بخورم، به این معنی است که نمی توانم این کار را انجام دهم."

یکی از اولین کارهایی که در مسیر تغییر رفتار لازم است انجام شود، این است که فرد سعی کند ذهن خود را از تفکر همه یا هیچ مصون نگه دارد.

 دست کم گرفتن روند تغییر رفتار

تغییر رفتار طولانی‌مدت شامل مراحلی است. آسان است که انسان خود را گول بزند و باور کند که تغییر رفتار خیلی ساده است؛ اما حقیقت این است که هیچ چیز در مورد تغییر رفتار ساده نیست و این فرایند مستلزم تلاش و آمادگی ذهنی برای مواجه شدن با چالش هاست.

متعهد نبودن

تحقیقات تغییر رفتار می‌گوید یکی از مهم ترین مولفه های تغییر رفتار، تعهد است و بدون تعهد تغییر رفتار عملی نیست.

نپذیرفتن شکست 

یکی از محکم ترین حقایق تغییر رفتار این است که حداقل یک بار شکست بخشی از فرآیند است و احتمالاً شکست خوردن بیش از یک بار خواهد بود.

تغییر مستلزم شکست خوردن است. افرادی که برای تغییر رفتار انگیزه دارند لازم است شکست را به عنوان مرحله ای از تغییر بپذیرند، نه به‌عنوان پایان فرآیند یا بهانه‌ای برای متوقف کردن تلاش. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان