تاثیر عجیب هورمون عشق بر مغز / درد و لذت را چگونه تجربه می کنید؟

خط سلامت: عشق یک احساس پیچیده عاطفی است که ریشه های علمی نیز دارد. هورمون اکسی توسین به عنوان هورمون عشق نامیده می شود. اکسی توسین تاثیرات زیادی بر روان افراد دارد.

تاثیر عجیب هورمون عشق بر مغز  /  درد و لذت را چگونه تجربه می کنید؟

عشق در افراد حالت سرخوشی و لذت زیادی ایجاد می کند که با افزایش ترشح هورمون اکسی توسین همراه است. اما ترشح اکسی توسین در برخی شرایط نیز می تواند به ضرر سلامت عاطفی باشد.

عشق و اکسی توسین

عشق با ترشح هورمون اکسی توسین احساس پیوند و رفاه روانی ایجاد می کند. اکسی توسین به عنوان یک داروی ضد اضطراب در حال آزمایش است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد اکسی توسین باعث درد عاطفی نیز می شود.

اکسی توسین و تقویت حافظه اجتماعی

مطالعات نشان می دهد هورمون عشق (اکسی توسین) دو وجهی است. اکسی توسین از دیرباز باعث تقویت احساس عشق، پیوند اجتماعی و رفاه تلقی می شود. اما تحقیقات جدید Northwestern Medicine نشان می‌دهد اکسی توسین همچنین می‌تواند باعث درد عاطفی شود که هویتی کاملاً جدید و تیره‌تر برای این هورمون ایجاد می کند.

نقش اکسی توسین در استرس

به نظر می رسد اکسی توسین دلیلی است که موقعیت های اجتماعی استرس زا، مورد آزار و اذیت قرار گرفتن در مدرسه یا آزار دیدن  توسط یک رئیس باشد، که مدت ها پس از آن رویداد یادآوری می شود و می تواند باعث ترس و اضطراب در آینده شود. دانشمندان نورث وسترن کشف کردند که به این دلیل است که این هورمون در واقع حافظه اجتماعی را در یک منطقه خاص از مغز تقویت می کند.

اگر یک تجربه اجتماعی منفی یا استرس زا باشد، این هورمون بخشی از مغز را فعال می کند که حافظه را تشدید می کند. اکسی توسین همچنین حساسیت به احساس ترس و اضطراب را در طول رویدادهای استرس زا در آینده افزایش می دهد.

نقش دوگانه اکسی توسین

یافته ها مهم هستند زیرا استرس اجتماعی مزمن یکی از علل اصلی اضطراب و افسردگی است، در حالی که تعاملات اجتماعی مثبت سلامت عاطفی را افزایش می دهد.

محققان می گویند با درک نقش دوگانه اکسی توسین در تحریک یا کاهش اضطراب، بسته به زمینه اجتماعی، می‌توان درمان‌های اکسی توسین را بهینه کرد تا به جای ایجاد واکنش‌های منفی، بهزیستی را بهبود ‌بخشد.

این اولین مطالعه ای است که اکسی توسین را با استرس اجتماعی و توانایی آن در افزایش اضطراب و ترس در پاسخ به استرس آینده مرتبط می کند.

دانشمندان کشف کردند که اکسی توسین با تحریک یک مولکول سیگنالینگ مهم - ERK (کینازهای تنظیم‌شده سیگنال خارج سلولی) - که به مدت شش ساعت پس از یک تجربه اجتماعی منفی فعال می‌شود، حافظه اجتماعی منفی و اضطراب آینده را تقویت می‌کند.

این یافته ها محققان را شگفت زده کرد، زیرا انتظار داشتند اکسی توسین بر اساس ارتباط طولانی مدت آن با عشق و پیوند اجتماعی، احساسات مثبت را در حافظه تعدیل کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

ارسال نظر

آخرین اخبار
خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان