2 فایده امگا 3 برای مادر و جنین

خط سلامت: بارداری یکی از حساس ترین دوره های زندگی زنان است. توجه به تغذیه زنان باردار تا حدودی سلامت مادر و جنین را پیش بینی می کند.

2 فایده امگا 3 برای مادر و جنین

بارداری دوره ای حساس از زندگی زنان است. به گزارش خط سلامت در دوران بارداری مصرف مواد غذایی کامل و مفید، مانند روغن ماهی، نقش مهمی در سلامت روان و جسم مادر و جنین ایفا می کند.

بارداری و مصرف روغن ماهی

بارداری راحت و بی دغدغه مستلزم اصلاح سبک زندگی و مصرف برخی مواد غذایی خاص مانند روغن ماهی است؛ چراکه روغن ماهی نقش مهمی در سلامت مغز ایفا می کند.

امگا 3 و دوران بارداری

در یک مطالعه منتشر شده در مجله JAMA، تأثیر مصرف امگا 3 به شکل مکمل DHA در دوران بارداری بر افسردگی مادر و رشد عصبی کودکان خردسال بررسی شد.

در این مطالعه 2399 زن باردار در مراکز بارداری استرالیا استرالیا ثبت نام کردند. شرکت کنندگان به 2 گروه تقسیم شدند:
گروه اول DHA (نوعی اسید چرب امگا 3 که برای عملکرد صحیح مغز بسیار ضروری است) مصرف می کردند.
گروه دوم  100 میلی گرم EPA ( نوعی مکمل امگا3) یا 800 میلی گرم روغن گیاهی مصرف می کردند. 
به شرکت کنندگان گفته شد از زمان ورود به مطالعه تا زمان تولد، روزانه کپسول ها را مصرف کنند. دستیاران پژوهش هر 6 هفته یا بیشتر با زنان تماس تلفنی می‌گرفتند و در بدو تولد، سطح DHA خون بندناف از طریق کروماتوگرافی گازی اندازه‌گیری شد. مادران در 6 هفته و 6 ماه پس از تولد از نظر افسردگی پس از زایمان و کودکان در 18 ماهگی با مقیاس شناختی غربالگری شدند. 
 
فواید مصرف امگا 3

نتیجه پژوهش نشان داد مصرف DHA که نوعی مکمل امگا 3 است احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد. نرخ افسردگی در زنانی که امگا 3 مصرف می کردند فقط 9 در صد بود.میانگین نمرات شناختی در کودکان نوپا نیز تفاوتی نداشت، اگرچه تعداد کمتری از کودکان در گروه DHA شناخت را به شدت به تاخیر انداختند. همچنین زایمان زودرس کمتری در این گروه از زنان باردار دیده می شد(1.09٪ در مقابل 2.25٪). 

طبق یافته های مشخص شد مصرف امگا3 در قالب مکمل DHA عوارض جانبی جدی مانند بستری در NICU، ناهنجاری مادرزادی عمده و خطر مرگ تاحدودی کاهش می دهد.

در رابطه با تاثیر مثبت مصرف مکمل امگا3 (DHA) برای نوزادان، مشخص شد تاثیرات مثبت امگا3 معمولا خود را در کودکی نشان می دهد نه در دوران نوزادی؛ همچنین بیشترین فایده امگا3 برای نوزادان نارس مشاهده شد.

مصرف روغن ماهی و امگا3 در دوران بارداری

مطالعات تأثیر مثبت مصرف ماهی در دوران بارداری برای کاهش افسردگی پس از زایمان و افزایش هوش نوزادان نشان می دهد. مجله علمی JAMA خاطر نشان می کند جذب روغن ماهی و مکمل DHA در نیمه دوم بارداری حداکثر است و برای رشد مغز و چشم حیاتی است. توصیه می شود زنان در طول بارداری پس از مشورت با پزشک روزانه 200 میلی گرم مکمل امگا3 مصرف کنند.
 
ماهی های ممنوع 
از آنجا که بسیاری از گونه‌های ماهی سرشار از جیوه هستند، دستورالعمل‌های پزشکی توصیه می‌کنند از مصرف بسیاری از انواع ماهی در دوران بارداری اجتناب شود. از آنجایی که مکمل‌های روغن ماهی عموماً برای حذف فلزات سنگین به صورت مولکولی تقطیر می‌شوند، از آلودگی جیوه ایمن تلقی می‌شوند.

 فواید روغن ماهی در دوران بارداری

مکمل های روغن ماهی بی خطر هستند، خطر زایمان زودرس و افسردگی مادر را کاهش می دهند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان