طلاق به 10 دلیل اتفاق می افتد / دلیل شما چیست؟

خط سلامت: طلاق گرفتن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که یکی از اصلی ترین آن ها وجود تفاوت های فراوان بین زوجین است.

طلاق به 10 دلیل اتفاق می افتد / دلیل شما چیست؟

طلاق  گرفتن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. به گزارش خط سلامت زمانی که دو زوج با تفاوت های فاحش فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با یکدیگر ازدواج می کنند، احتمال طلاق افزایش می یابد. 

 طلاق گرفتن به چه دلایلی است؟

طلاق گرفتن یک پدیده چند عاملی است و نمی توان آن را به یک علت نسبت داد. برخی عواملی که احتمال طلاق گرفتن را افزایش می دهد، عبارت است از:

خیانت

خیانت زن و شوهر یکی از عوامل اصلی طلاق گرفتن است. ازدواج به تنهایی موجب ایجاد تعهد نمیشود. تربیت خانوادگی، مسائل عاطفی و یا حتی مسائل جنسی زمینه خیانت را به وجود می آورد. خیانت اعتماد بین زوجین را از بین برده و این احساس سرخوردگی و طردشدگی موجب از هم پاشیدن ازدواج و در نهایت منجر به طلاق خواهد شد.

مشکلات جنسی

ناسازگاری جنسی گاهی خود عامل اصلی طلاق گرفتن است و گاهی به‌صورت غیر مستقیم سبب طلاق می‌شود. زوج‌هایی که میزان تمایلشان به برقراری رابطه‌ی جنسی‌ با یکدیگر متفاوت است، اغلب با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در این حالت یکی از طرفین احساس می‌کند که تحت فشار قرار دارد در حالی‌که طرف دیگر احساس می‌کند مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته است. احساس سرخوردگی در رابطه جنسی بار روانی زیادی به دنبال خواهد داشت از این رو می تواند یکی از عوامل اصلی طلاق باشد.

بیماری های روحی - روانی

براساس آمارها، احتمال طلاق گرفتن در بین زوجینی که یکی از طرفین با مشکلات روحی همچون افسردگی، وسواس و یا اختلال دو قطبی دست و پنجه نرم میکند بسیار زیاد است. این افراد با نشان دادن رفتارهای غیرعادی، اعمال خشونت بار و گاهی برخوردهای فیزیکی زمینه طلاق را به وجود خواهد آورد.

تفاوت های فرهنگی

تفاوت در سبک زندگی، باورها و اعتقادات منجر به بروز اختلافات می شود که بالقوه احتمال طلاق گرفتن را ارزایش می دهد. به طور کلی همسرانی که اشتراکات دینی یکسانی دارند نسبت به زن و شوهرهایی که عقاید مذهبی متفاوت دارند، بیشتر در کنار هم می‌مانند.

مسائل مالی

بین مادیات و شادی رابطه‌ مستقیم وجود دارد. زن و شوهرهایی که مدام روی این موضوع تمرکز دارند که چه چیز بخرند و برای خرید چه چیزهایی باید صبر کنند، نسبت به کسانی که مشکلات مالی چندانی ندارند کمتر احساس شادی می‌کنند.

از بین رفتن صمیمت

طلاق رسمی با طلاق عاطفی رخ می دهد. زمانی که صمیمت و رابطه سالم زوجین تهدید شود، ازدواج به سمت طلاق پیش خواهد رفت. قهر، بحث و تنش های طولانی عامل از بین رفتن صمیمت بین زن و شوهر است که در برخی موارد طلاق گرفتن را به دنبال دارد.

ازدواج در سن پایین و یا اختلاف سنی بالا

ازدواج به معنی تعهد و مئولیت در قبال فرد دیگر است. این مسئولیت ها نیازمند بلوغ فکری و عقلی است.تا ازدواج در سنی که افراد به طورکامل به بلوغ نرسیده اند منجر به شکست خواهد شد. از سوی دیگر ازدواج با اختلاف سنی بالا و زوجینی که متعلق به دو نسل است منجر به طلاق گرفتن خواهد شد. بهترین اختلاف سنی از دو سال تا 7 سال است.

نداشتن استقلال فکری

دخالت اطرافیان و خانواده های دو طرف یکی از دلایل اصلی طلاق گرفتن است. زمانی که زن ومردی تصمیم به ازدواج می گیرند لازم است تا به استقلال فکری نیز برسند تا بتوانند سکان زندگی مشترک را به دست بگیرند.

اختلاف نظر در تربیت فرزندان

بسیاری از پدر و مادرها بر سر اینکه چه کسی باید تربیت و پرورش کودکان را به عهده بگیرد اختلاف نظر پیدا می‌کنند. بهتر است افراد پیش از ازدواج در مورد انتظارات‌شان در رابطه با تربیت کودکان به‌طور کامل با هم صحبت کنند؛ در غیر این‌صورت به احتمال زیاد زندگی مشترک‌شان به طلاق گرفتن منجر خواهد شد

خشونت 

خشونت از دلایل شایع طلاق گرفتن است. در حقیقت از هر 3 زن، یک نفر و از هر چهار مرد یک نفر، نوعی از خشونت فیزیکی توسط همسرش را تجربه می کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان