فرمول مقاوم بودن در استرس ها

خط سلامت : تاب آوری چه معنایی دارد و انعطاف پذیری از چه اهمیتی برخوردار است.

فرمول مقاوم بودن در استرس ها

به گزارش خط سلامت تاب آوری یعنی اینکه ظرفیت داشته باشیم تا در وقایع و اتفاقات سخت زندگی خود را بازیابی کنیم که در فرد موجب رشد خواهد شد. اگر بخواهیم تصویری از تاب آوری ارائه کنیم به این معنا است که فرد می تواند از یک کوه بالا برود نه اینکه یک لحظه پایین و یک لحظه ی دیگر بالا برود. چه زمانی می توان متوجه شد که یک فرد مقاوم است؟

مقاوم بودن به این معنا نیست یک فرد استرس ندارد و یا به لحاظ عاطفی دچار ناراحتی نشده و اتفاقات تلخ زندگی موجب درد در او نشده است ، بلکه به این معنا است که فرد با انعطاف از کنار آن مشکلات عاطفی و دردها عبور می کند.

اهمیت تاب آوری چیست؟

تاب آوری از این جهت اهمیت دارد که به افراد قدرت می دهد تا بتوانند مسائل را پردازش کرده و بر سختی ها فائق آیند. افرادی که انعطاف پذیری ندارند یا در مشکلات تسلیم شده و یا اینکه با مکانیزم های ناسالم به حل مسائل اقدام می کنند. در واقع افراد انعطاف پذیر برای غلبه بر چالش ها و حل مشکلات از نقاط قوت خود و سیستم های حمایت کننده استفاده می کنند چون قدرت دیدن مسائل را دارند و در استرس ها غرق نشده اند.

چگونه می شود فهمید افراد چقدر مقاوم هستند؟

سنجش میزان انعطاف پذیری و تاب آوری توسط یک روانشناس بالینی به فرد کمک می کند تا تصویر درستی از میزان انعطاف پذیری و تاب آوری خود داشته باشند. جالب است بدانید در یک نظر سنجی که توسط دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شد 83 درصد آمریکایی ها معتقد بودند سطح بالایی از تاب آوری را دارا هستند ولی پس از سنجش فقط 57 درصد آن ها نمره ی انعطاف پذیری را به دست آوردند.

چگونه به انعطاف پذیری و تاب آوری برسیم؟

تکنیک های زیادی که انتخاب آن با توجه به هر فرد توسط روانشناس صورت می گیرد ولی خوش بینی واقع بینانه حتی هنگامی که فرد در برابر یک بحران قرار دارد و یا تاب آوری جسمانی که معنای سازگاری با چالش ها و بهبود سریع دارد. تاب آوری جامعه هم یعنی مردم در برابر بلایای طبیعی، خشونت ها و مشکلات اقتصادی و بیماری های همه گیر بتوانند به هم کمک کرده و پاسخگو باشند.

الگوی انعطاف پذیری در کودکان و نوجوانان

یادگیری شایستگی، اعتماد به نفس، ارتباط ، مشارکت، کنار آمدن و … همه و همه در کودکان و نوجوانان یک قدرت درونی ایجاد می کند که موجب انعطاف پذیری شان خواهد شد. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است .

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان