از صدای خر و پف خسته شده اید؟ | یک اسموتی خوشمزه برای درمان خر و پف

خط سلامت: خروپف یک مشکل شایع هنگام خواب است و دلیل آن قطع شدن تنفس برای مدتی کوتاه است.

از صدای خر و پف خسته شده اید؟ | یک اسموتی خوشمزه برای درمان خر و پف

خروپف می تواند نشان دهنده مشکلاتی نظیر بیماری های قلبی عروقی و آپنه خواب باشد.

به گزارش خط سلامت خروپف یا صدا همراه است و افراد را گاهی در هنگام خواب عمیق بیدار می کند.

خروپف

خروپف ، یعنی نفس کشیدن با صدای بلند، خرناس یا خرخر کردن، زمانی که شخص خوابیده است. وقتی کنار همسرتان می خوابید احتمال دارد خوابیدن او هم دچار اشکال شود و به این ترتیب کارهایی که انجام می دهد یا کارهایی که می خواهد انجام دهد تحت تاثیر قرار بگیرد.

خروپف و آپنه خواب

چنان چه توسط موسسه ی ملی قلب، ریه و خون تعریف شده است، آپنه ی خواب "یک اختلال شایع است که باعث می شود هنگام خواب عمق تنفس تان کم شود، یا یک یا چندوقفه در تنفس تان داشته باشید.” چنین اختلالاتی در تنفس می توانند از چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشند و ممکن است 30 بار یا حتی بیش تر در مدت زمان یک ساعت طول بکشند. عجیب نیست که این اختلال منجر به بدخوابی و افزایش تعداد دفعات خواب آلودگی در طول روز شود.

درمان خروپف با آبمیوه

درحال حاضر، انواعی از داروها و ابزارها برای درمان خروپف یا از بین بردن آن طراحی شده اند. این موضوع درباره ی آپنه ی خواب هم صدق می کند. هرچند، همیشه بهترین کار این است که از راه حل های طبیعی استفاده کنیم، زیرا بدن آن ها را بهتر می پذیرد.

مواد تشکیل دهنده این آبمیوه (اندازه ها برای تهیه ی یک وعده هستند):

2 عدد سیب

2 عدد هویج

1/4 لیمو

دو و نیم سانت چوب زنجبیل

به سادگی و با استفاده از دستگاه آبمیوه گیری، این مواد را کاملا با هم مخلوط کنید. در صورتی که دستگاه آبمیوه گیری ندارید، یک دستگاه مخلوط کن قدیمی کفایت می کند.

خروپف و اصلاح سبک زندگی

علاوه بر این آبمیوه و دیگر گزینه های غذایی سالم، تغییرات خاصی در سبک زندگی می تواند علائم خروپف و آپنه ی خواب را از بین ببرد. از نظر برنامه ی غذایی، حذف الکل به دلیل تاثیر سرکوب کننده ی آن روی سیستم عصبی مرکزی مهم است.

برای کسانی که سیگار می کشند، ترک این عادت احتمالا دسته ای از این نشانه ها را کاهش خواهد داد. دلیل این امر آشکار است:سیگار کشیدن در رگ های خونی و ریه ها ایجاد اختلال می کند، و جریان هوای تولید شده توسط ریه ها را محدود می کند. اثرات مخرب سیگار کشیدن روی سلامتی طبیعتا هم کوتاه-مدت و هم بلند-مدت هستند. به علاوه ترک سیگارمنجر به بهبود تقریبا سریع در توانایی نفس کشیدن می شود.

حفظ وزن مناسب به چند دلیل، از جمله سرکوب علائم خروپف و آپنه ی خواب، بسیار مهم است. از آن جایی که این موضوع با آپنه ی خواب مرتبط است، احتمال ابتلا به این اختلال در کسانی که اضافه وزن دارند، بالاتر است. مطابق با گزارش مرکز درمانی سدارز سینایی، وجود چربی و نسج اطراف گردن این افراد می تواند فشار مسدود کننده ای روی مسیر عبور هوا یا زبان ایجاد کند.

چند توصیه ی دیگر:

پرهیز از خوردن بیش از اندازه ی شکلات

کم خوردن غذاهای سرخ شده، یا حذف آن ها

خوردن 5 وعده میوه و سبزیجات در روز

محدود کردن غذاهای فرآوری شده یا حذف آن ها

حذف یا کم کردن غذاهای پرنشاسته و پر از قند

تنظیم یک برنامه ی خواب دقیق. هر روز در یک ساعت مشخص به رخت خواب بروید و در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید.

تغییر در سبک زندگی برای کم کردن نشانه های خروپف و آپنه ی خواب لازم است. از آن چه وارد بدن تان می کنید آگاه و در برنامه ی خواب تان ثابت قدم باشید. اگر دوست دارید سیگار و الکل را حذف کنید، از کسی کمک بخواهید.

اولیویا آرتزولو، متخصص خواب برای توقف خروپف پنج نکته اصلی را ارائه می کند:

 به پهلو بخوابید: با خوابیدن به پشت، خروپف را تشدید می کنید. خوابیدن به پهلو یا حداقل اینکه صورتتان به پهلو باشد، باعث کاهش خرو پف می شود.

وزن خود را کاهش دهید: کاهش وزن برای کسانی که وزن اضافی دارند می تواند خروپف را بهبود بخشد . تاثیر این موضوع به حدی است که در برخی موارد می تواند علائم را کاملا از بین ببرد.

بهبود کیفیت هوا: هوای تمیز و تهویه شده به میزان قابل توجهی خطر خروپف ناشی از آلودگی و ذرات و غبار در هوا را کاهش داده و حتی ممکن است آلرژی را خنثی کند. آلرژی می تواند منجر به تحریک راه های هوایی، احتقان و تشدید خروپف شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: سرگرمی روز

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان