نام فرزندتان چقدر در شخصیت و موفقیت او تاثیر دارد؟

خط سلامت: نام گذاری کودک یکی از موارد هیجان انگیز برای والدین است که معمولا چالش برانگیز است زیرا هم پدر و هم مادر در نام گذاری فرزند باید نقش داشته باشند.

نام فرزندتان چقدر در شخصیت و موفقیت او تاثیر دارد؟

نام گذاری کودک  باید به دقت صورت بگیرد تا بهترین نام انتخاب شود. نام کودک می تواند بر شخصیت آینده او اثر گذار باشد.

به گزارش خط سلامت برای نام گذاری کودک باید به برخی نکات مهم توجه کرد تا والدین دچار سردرگمی نشوند.

نام گذاری کودک

نام گذاری کودک می‌تواند بار اتصالی فوری به یک جنسیت خاص ایجاد کرده و متعاقبا الگویی آبشاری از قضاوت‌های کلیشه‌ای در مورد هویت و منافع فرد را تحریک کند. نام‌ها می‌توانند با تلفظی نرم یا سخت بیان شوند. ادا کردن برخی از نام‌ها که بدون لرزش تار‌های صوتی تلفظ می‌شوند، نفسگیر است. در نتیجه افراد مایل هستند که این اسامی را به زنانه بودن کلیشه‌ای، حساسیت و لطافت ارتباط دهند.

نام‌هایی که با ارتعاش تار‌های صوتی تلفظ می‌شوند، روان‌تر و محکم‌تر بیان شده و افراد این اسامی را با مردانگی، استحکام و سختی مرتبط می‌کنند.

در کشور‌های اروپایی اسامی سخت‌تر که هنگام تلفظ آن‌ها تار‌های صوتی لرزیده می‌شود مانند جِیمز اغلب برای نوزادان پسر انتخاب شده و نام‌های بی صدا که بدون ارتعاش تار‌های صوتی بیان می‌شوند، مانند سارا اغلب بر نوزادان دختر نهاده می‌شوند.

نام‌های خاص مناسب با دسته‌های جنسیتی، کلیشه‌ای هستند و البته برخی از نام‌های هر دو گروه جنسیتی در این دسته بندی قرار نگرفته و ساختاری، چون دسته مقابلشان دارند. اگر نام افراد بتواند روی نظرات و عقاید ما حتی پیش از ملاقات صاحبان آن‌ها تاثیر گذاشته و چیز‌های زیادی در مورد دارندگان آن‌ها به ما بگویند باید چه قوانینی را برای نامگذاری فرزندان خود رعایت کنیم؟

راه‌های مناسب نام گذاری کودک

پیدا کردن نام مناسب برای کودک کمی کار سختی است. نام‌های زیادی وجود دارد که باید از بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید و تا آخر عمر نیز از انتخاب خود پشیمان نشوید. حال در این قسمت راه‌ها و نکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که کمی از این سردرگمی خارج شوید و بتوانید نام مناسب را برای کودک خود انتخاب کنید.

نام انتخابی در کنار نام خانوادگی چگونه به نظر می‌رسد؟

از انتخاب نام‌هایی که ریتم و آهنگ موازن با نام خانوادگی ندارند، اجتناب کنید یا اینکه از تشابه بیش از حد زیاد نیز دور کنید. مثلا گذاشتن نام‌هایی مثل:وحید وحیدی اصلا زیبا نیست و از شباهت‌های صد در صدی پرهیز کنید، اما بیش از حد بی مربوط نیز عمل نکنید.

به تلفظ اسم دقت کنید

این نکته بسیار حائز اهمیت خواهد بود. اگر نام بیش از حد سختی برای کودک خود انتخاب کنید، تلفظ آن برای بعضی از افراد مثل سالخورده‌ها سخت خواهد بود که در چنین حالتی قبل از تایید شدن نهایی اسم، از افراد پیرتر و یا کودکان بخواهید که آن را تلفظ کنند.

 ببینید که آیا کوتاه شده نام او قشنگ می‌شود یا خیر؟

بسیاری از افراد عادت دارند که نام شما را خلاصه و کوتاه صدا کنند و یا به اصطلاح اسم را بشکنند. در چنین مواردی باید نام شکسته شده را بررسی کنید و ببینید که آیا باز هم آن را دوست دارید یا خیر.

 شهرت این نام را بسنجید

بسیاری از والدین از این که نام فرزندانشان روی افراد زیادی باشد، خوششان نمی‌آید. پس حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که نام کودک شما بیش از حد رایج نباشد و با صدا کردن نامش، ۱۰ نفر در فامیل به سمت شما برنگردند.

آیا این نام یاد و خاطره خوبی دارد؟

شاید بعضی از نام‌ها بیش از حد خاص باشند، اما آوازه خوبی نداشته باشند، مثلا هیچکس دوست ندارد که نام فرزند خود را هیتلر بگذارد، زیرا خاطره خوبی از آن نام در ذهن‌ها شکل نخواهد گرفت.

آیا این نام به اسم فرزندان دیگران نیز می‌آید؟

سعی کنید نام انتخابی شما با خواهر و برادر فرزندتان جور در بیاید. انتخاب نام‌های بیش از حد متفاوت و بدون هیچ اشتراکی، زیاد زیبا نخواهد بود و از طرفی نباید شدت این تشابهات بیش از حد بالا باشد.

 آیا می‌توانید کودک خود را در دوران نوجوانی و سنین بالاتر نیز با این نام تصور کنید؟

کودک خود را در دوران نوجوانی با این نام تصور کنید و ببینید که چه حسی به شما دست می‌دهد. هنگام انتخاب اسم نباید فقط به زمان حال و نوزادی او فکر کنید و باید اسمی را انتخاب کنید که به بزرگسالی او نیز بیاید.

آیا این نام به خود کودکتان می‌آید؟

پیشنهاد ما این است که چند وقت برای ثبت نام در شناسنامه صبر کنید و بهترین کار این است که تا ۶ماهگی صبر کنید و ببینید که این نام به کودکتان می‌آید یا بهتر است که نام او را تغییر دهید.

آیا هر دو شما سر این اسم توافق دارید؟

شاید انتخاب نام برای یکی از طرفین سخت باشد و به همین دلیل دیگری این کار را انجام می‌دهد، اما باید مراقب باشید که هر دوی شما سر این اسم به توافق نظر برسید و از آن لذت ببرید. بهترین راه این است که لیستی از نام‌های مورد علاقه خود تهیه کنید و از بین آن چند مورد را انتخاب کنید.

از نام‌هایی که روی مد است، انتخاب نکنید

مد یک روز می‌آید و روز بعد به سرعت از بین می‌رود، پس انتخاب نامی که روی مد است، هرگز کار عاقلانه‌ای نیست، زیرا معلوم نیست که دو سال بعد جایگاه آن اسم چگونه باشد.

به دنبال نام‌های خاص باشید

درست است که نام‌های خاص جلوه خوبی دارند و همگان به باهوشی و زیرکی شما در انتخاب آن پی می‌برند، اما بهترین کار این است که آرامش خود را حفظ کنید و نباید به اسم خاص بودن، چیزی عجیب و غریب را برای کودک خود انتخاب کنید.

مراقب جنسیت نام‌ها باشید

اگر فرزند پسر دارید، حتما نامی مردانه برای او انتخاب کنید و نامی انتخاب نکنید که دیگران بین دختر بودن یا پسر بودن این اسم شک داشته باشند.

به معنای اسم‌ها توجه کنید

سعی کنید که بیش از ظاهر اسم به معنای آن دقت کنید که معنا روی شخصیت کودک تاثیر می‌گذارد و بنابراین نامی انتخاب نکنید که معنای بد و یا یک درصد منفی داشته باشد.

به سنت‌ها توجه کنید

نامی را انتخاب کنید که بیانگر فرهنگ و آداب و رسوم کشور خودتان باشد و در صورت امکان از نام‌های خارجی اجتناب کنید. با این کار ارزش نام کودک شما بالاتر خواهد رفت.

 از نام‌های کوتاه‌تر و ساده‌تر استفاده کنید

از انتخاب نام‌های بیش از حد طولانی و سخت پرهیز کنید و نامی را انتخاب کنید که بیان آن راحت و زیبا باشد و افراد مجبور به شکستن آن نباشند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع:تابناک

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان